şükela:  tümü | bugün
 • efsaneler spor araçlar atmosferik motorlardan çıkmıştır.ne kadar kağıt üstünde tork ve beygir turbo araçlarda yüksek olsada atmosferik araçların sesi ve zevki herzaman farklıdır.ileriki zamanlarda alttaki araçlar istenilen paralar verilse bile temizleri bulunmayacaktır.

  (bkz: bmw m5)
  (bkz: bmw m3)
  (bkz: honda s2000)
  (bkz: renault clio rs)
  (bkz: honda civic type r)
  (bkz: peugeot 106 gti)
 • modası geçmiş eski nesil motordur. azalarak bitmeye mahkum motor tipidir. 1.6 tipo süren bebeler 18 yaş arabaları v12 aston martinmiş gibi ahkam kesip, bir kısım şuursuz da verimli turbolara karşı "v6-v8 büyük hacim atmosferik sürdünüz mü" argümanını öne atarlarken, bunlara şunu sormak lazım "yiğenim sen hiç turbo v6 sürdün mü peki?"

  yıl olmuş 2019 adam hala turbo lag diyor, kafa 90larda kalmış tabi.

  artık turbo lag'i yok denecek kadar farkedilemeyen turbo motor da yapıyorlar, yüksek devir çevirebilen turbo motor da.

  büyük hacim veya v6-v8 gibi kıstaslar atmosferiklere ait özel bir tasarım olmadığından muadilleri büyük hacim turbo motorların elinde rezil rüsva oluyorlar. bugün 2,5 litre motorlu bir rs3, 7 litre motorlu bir camaro z/28'den daha hızlı. japonlar bile artık turbo motoru standart binek araçlarında yaygınlaştırıyorlar, teknolojiden bu kadar korkmayın.

  turbo motor günümüzün downsizing trendinde bulunmaz hint kumaşıdır hele ki binek araçlarda. ha isteyene kocaman motorlu turbo motor yapamazlar mı? yaparlar ama gerek yok. yaparlarsa zaten chiron, koenigsegg gibi hayvanat araçlar ortaya çıkabiliyor. üstelik turbo motorların atmosferik motorlara göre modifiye olanakları çok daha zengin ve basit. iyi bir blokla turbo motoru bir azmana çevirmek zor değil. alınan verim atmosferikten alınan modifiye verimine göre çok daha yüksek. misal meşhur skyline serisi, supra, lancer evo serileri

  gönül ister hepimiz amerikanlar gibi 3-5 litre motorlu arabalara binelim, ne güzel olurdu, ama senin clioyu 120bine aldığın ülkede 75 beygir atmosferik motoru üzerinde "sürüş keyfi" edebiyatı yapma arkadaşım. sonuçta 1.2-1.4 her türlü turbo motordan tokadı yiyorsun.
 • şimdi, turbo motor daha verimli, daha güçlü. doğrudur.

  2010 sonrasında geliştirilmiş olan turbo motorlar iyidir. turbo lag yoktur, devir çevirir vs.

  lakin problem şu, 2010’dan sonra çıkan otomobilleri kullanmak, bilgisayar oynamak gibi. yani audi a3 ile viraj almak fazla kolay.

  106 gti mı hızlıdır? golf gti mı?

  sorunun cevabı basit mesela.

  peki 106 gti mı eğlendirir? golf gti mı?

  burada işler değişir.

  olay, atmosferik-turbo kavgasından çok, aslında biraz da eski-yeni kavgası.

  son olarak, meseleye 2019 atmosferik civic vs 2019 1.0 turbo golf ekseninde bakarsak, turbo motor tokatlar geçer, işin o kısmı çok net.
 • ne zaman turbo dense aklıma şu video gelir.

  https://youtu.be/jsfxjdwnlsa?t=279

  bu araba bmw 3 serisi galiba. adam ısınan turbo ile sigarasını yakıyor. ve bu turbo ıslık sesini vermeden 6-7 bin km önce sahibinden ilana koyacak. bulunmaz temizlikte bakımları yeni ilk gelen alır!
 • turbonun bozulunca masrafı çok. atmosferik motorda daha az parça = daha düşük bakım ve tamir masrafı. atmosferik dizel kullanıyorum. 500k kilometrede. koyuyorum yağı suyu daha kapak açtırmadım amk.