şükela:  tümü | bugün
 • biri 1.4 motorda 77 hp güç üretirken diğeri bunun 2 katı güç üretebiliyor. (örneğin fiatın 1.4 fire motoru ve vosvogenin 1.4 tsi motoru)

  özet geçersek;

  aşırı beslemeli motor havayı pompalayarak daha fazla yakıtla havanın karışmasını sağlayarak daha fazla güç üretiyor. atmosferik motorlarda ise yakıt atmosfer basıncı ile sağlanan havayla karıştırıldığı için daha az güç üretmekte. aşırı beslemeli motorlarda turbo, supercharger vs gibi sistemler var hava basıncını artırmak için. derin konular araştırıp öğrenin meraklıysanız.

  japonların araba üretirken atmosferik motora ağırlık verdiğini söylersek yanlış olmaz. bunun nedeni heralde daha zor arıza yapması. almanlar ise ağırlıklı turbo beslemeli motor kullanmakta. lan ben ortaokuldayken turbo efsanesi vardı. şimdi bütün arabalarda var.
 • sektörde;atmosferik motorlar "helal beygir" üretirken, beslemeli motorlar "haram beygir" üretmektedir.

  atmosferik motorlar çok yakıtla az güç üretirler, ama daha dayanıklıdır. bulunduğumuz dönemde hybrid ya da elektrikli alternatifimiz az olduğundan daha az yakıt tüketen yani emisyon değerleri daha düşük olan araçlar kullanmak zorundayız. aslında acilen yeni araç üretimini durdurmalıdır- ki bu imkansızdır- ya da bir sınırlama getirilmelidir. avrupada 8 silindir üzeri araç üretimi yasaklansa da kesinlikle yeterli değildir. en acilinden eski nesil benzinli araçların tamamının lpg veya cng yakıta geçmesi için teşvik edilmeli, yeni nesil de olsa dizele çok ciddi ve katı kurallar getirilmelidir.

  aslında ne desek boştur. artan nüfus oranı ve enerji ihtiyacından dolayı artık çok geç olmakla beraber. o zaman dans.

  didit:v8 sınırlandırılması f1 de olmuş v10 3.0l yerine v8 2.5 l olmuş. bu konuda kafamı karıştıran bmw nin v10 atmosferikten v8 turbo motora dönüşünün emisyon değerlerine uymadığından dolayı olmasıymış.uyaran arkadaşlara teşekkürlermiş.
 • atmosferik vergilendirme sisteminin kurbanıdır.1.4-1.6 atmosferik benzinli kullananlar gelip tabiki verimsizlikten şikayet edecektir.keşke imkan olsa da hepimiz v6-v8 atmosferiklere binebilsek.aşırı beslemede ise daha küçük hacimde yüksek güç elde etmektedir.karakteristik olarak dizel motorlara benzemekte.
 • aşırı atmosferik integra tayyar sahibi olanlar için olmayan versus.
 • atmosferik motorlarda pistonlara atmosfer basıncında hava giderken aşırı beslemeli motorda hava bir takım kompres işleminden geçerek yanma odasına ulaşır. affalterbach'ta amg'nin v12 ve v8 motorları elle üretilirken nasıl avrupada v8 üretimi yasaklanmış oluyor ibretle düşündürmüştür.
 • benim aracımda da 700 beygir/690nm ve 6.5 litrelik atmosferik bir motor var. bu twin turbo falan diye kendini kandıranları görünce gülesim geliyor. devir çevireceksin abi öyle turbo falan boş iş.

  (bkz: lamborghini aventador lp700-4)
 • benim aracımda da 6.3 litre v12 730 beygirlik atmosferik bir motor var.. devir çevirecen abi bağıracak, çığlık atacak..
  (bkz: ferrari f12 berlinetta)
  herkesin süper araba klasmanında referans gördüğü f458 bile atmosferik..
 • benzinli olanları kıyaslamak gerekirse, atmosferik motora en dandik lpg sistemini de taksanız gitmiyorum demez, turbo beslemeli motora ise lpg sisteminin kutusunu gösterseniz götünü başını sallamaya başlar. lpg'li atmosferik motorda yaşanacak arızayı maksimum bin - iki bin lira arasında telafi ederken, turbo motorlu aracın kaputunu bin liraya açtıramazsınız. *
  atmosferik sert kullanıma dayanıklı bir tosun, turbo ise kaşlarınızı çattığınızda ağlamaya başlayan bebek gibidir.

  ha adam gibi kullanırım diyorsanız, turbo yoldaştır.
 • (bkz: #63374843)