şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kozmik radyasyonu filtreler, güneşin dünyayı kavurmasını önler, belli frekanstaki sinyalleri iç bükey ayna görevi görerek dünyaya geri yansıtır (bazılarını yansıtmaz, seçici özelliktedir), iklim olaylarının beynidir, suyu tutar, toprağı toprak yapan azotu yeryüzüne iletir, uydu sistemlerinin çalışmasını destekler...
  tesadüf demeye dilim varmayan mükemmel bir oluşum.
 • litosferin yapay olma olasılığıyla aynıdır.
 • zaten tesadüf olmayandır.

  bakara suresi, 29. ayet: sizin için yerde olanların tümünü yaratan o'dur. sonra göğe yönelip (istiva edip) de onları yedi gök olarak düzenleyen o'dur. ve o, herşeyi bilendir.

  âl-i imrân sûresi 191. ayet; onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken allah’ı anarlar. göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. “rabbimiz! bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. bizi ateş azabından koru” derler.

  bakara suresi 164.ayet: şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar şeylerle denizde akıp giden gemide, allah'ın yukarıdan bir su indirip de onunla yeri ölümünden sonra diriltmesinde, diriltip de üzerinde deprenen hayvanları yaymasında, rüzgarları değiştirmesinde, gök ile yer arasında emre hazır olan bulutta şüphesiz akıllı olan bir topluluk için elbette allah'ın birliğine deliller vardır.
 • - küdamlar :)))
 • pagan arapların ay tanrısı el-lâh'ın ortaçağ'da arapları tarafından revize edilerek "tek" ilan edilmiş versiyonu tarafından yaratılmadığı çok belli olan doğal yapı.

  ama eski ve yeni arap putları, insanlar tarafından yaratılmıştır, malum.