şükela:  tümü | bugün
  • atom cekirdegi parcalandiginda aciga cikan buyuk enerjiyi kullanan asiri tahrip gucune sahip bomba. abd manhattan projesi ile ikinci dunya savasi sirasinda gelistirmis, hirosima ve nagazaki uzerinde kullanmistir. daha sonra sscbnin de uretmesi soguk savasa sebep olmustur.
  • yillarca filmlerde deli rus komutanlari veya teroristlerin elinde insanlara dehset sacan, gercekte kullanma yussuzlugunu sadece amerika'nin yaptigi bomba turu.
  • -amerika: aloo bi toplanalım bu ara lan..
    -o, bu, şu: tabiki efendim.
    (toplanırlar)
    -amerika: bana bakın atmıyacaksınız oraya buraya atom bombası falan. anlaşma imzalayalım.
    -o, bu, şu: tamam da biz atom bombası atmadik ki daha.
    -amerika: ben anlamam. insanlığı toptan yokedebilecek bir silah o yüzden kullanımı çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. ona göre imzalayın şunu hadi bakayım.
    -o, bu, şu(içlerinden): lan ibneye bak kendi atıyo kendi yasaklıyo varmı böyle bişi ya.
    -o, bu, şu: taam ver hadi imzalayalım..
  • hiroshima ve nagasaki'ye atilan bombalar 20 kiloton falan gibi dandik bombalardi. simdi uretilmis durumda bulunan bombalar megaton mertebelerinde. orantiyi siz kurun artik.
  • belki de tehlikesi yuzunden soguk savasin sicak savasa donusmesini engellemis olarak faydali olarak gorebilecegimiz bir silah.
  • bir amerikaliyla onun hakkinda bir tartisma baslatip, ulan nasil yapmissiniz boyle bir seyi dediginizde onlar da bizim pearl harbor u bombaladilar diyerek dumur olmaniza yol acacaklari bomba turu. (ben bizzat girdim boyle bir polemige). ayrica bir dergide ki yanilmiyorsam atlas olsa gerek, bu nesnenin atilmadan once atildiktan sonra olarak hirosimanin iki fotografi yayinlanmisti. tuylerinizi diken diken edecek bir goruntuydu gercekten. insanlarin sicaktan ve kavrulmaktan kurtulmak icin nasil nehirlere kostugu ve tum su kaynaklarinin nasil cesetle dolu oldugu, sag kalanlarin cesetleri temizlerken yasadiklari, kamyona atilan cesetlerin ligme ligme parcalandigi anlatilmisti. ruyalarima girdi bir sure...
  • albert einstein'in araştırmaları da kullanılmıştır bu bombanın yapımında...
  • (bkz: hiroshima)
    (bkz: nagazaki)
  • atom bombalarında genelde u-235 veya pu-239 kullanılır.
    pu-239 izotopu dogada bulunmaz, ama nukleer reaktorlerden elde edilebilir zira nagazaki'ye atılan bombadaki plutonyum washington' da bulunan reaktorlerde uretilmishti.
    atom bombaları chok komplike mekanizmalar icheririler ve chok hassas dengeler uzerine kurulmushlardır. basitche anlatmak gerekirse; birleshtiginde kritik kutleyi tamalayabilecek kadar yakıt(u-235 ~pu-239) iki veya daha fazla, kritik kutleden kuchuk parchalara ayrılarak yerleshtirilirler, duzenekte bulunan klasik tipte patlayıcı patlatılarak(tnt olabilir) bombanın ichindeki kritik kutle degerinden kucuk parcaları birlestirilir ve ortaya kritik kutleden buyuk bir parcha chıkmasına sebebiyet verir, bu durumda bomba hemen patlar. esas olarak kritik kutlenin patlaması sonucu (u-235 ichin) atom kararlı durumunu kaybederek u-236 kararsız izotopuna donushur ve uch notron salar, salınan her notron tekrar bir u-235 atomunu kararlı durumdan karasız duruma chevirerek uc notron daha salınmasına sebebiyet verir ve bu boyle gider... buna zincirleme tepkime denir bu olayların tumu saniyenin milyonda biri kadar bir surede gerchekleshir ve tum atomlar parchalanır. u-235 atomu bolundugunde ısı ve gama ıshınımı bichiminde enerji yayar (gama ıshınımı radyoaktiflik bakımından yasham ichin tehdit teshkil edebilecek en kuvettli ıshınımdır) bomba
    duzenegindeki yakıtın tamamının kayıpsız olarak kulanıması ichin duzenegin cevresine notron yansıtıcaları yerlestirilir ve notron sachılması duzenlenerek yakıtın eksiksiz olarak kullanılması saglanır. tabiki bu patlatma sırasını saglayan chok hassas elektronik olchum cihazlarıyla bombanın zarar verebilecegi en uygun yukseklikte otomatik olarak patlatılması ve istenmeyen kazalara sebebiyet verilmemesi garanti altına alınmıshtır.