şükela:  tümü | bugün soru sor
 • adam bir şey merak edip soruyor ve yine muhteşem mizahsor sözlük yazarları espri kalitelerini önümüze sunuyor.

  ulan bir şey hakkında fikriniz yoksa susun bilen birileri bir şeyler yazsın zerre komik değilsiniz sikik esprilerinizden bir şey okunmuyor her başlık aynı gereksiz espri yapmaya çalışan mallarla dolu
 • burada çocukça entry giren yazarların da mantıklı bir açıklaması yoktur emin olun.
 • surada anlatilmis aslinda
 • görülen o ki ; bilmemek değil espiri yapmamak ayıptır der gibi , entry girişleri yapan mizah herbokolojisi uzmanlarının varlığıyla süsleniyor konular.
 • "atom bombası, patlamanın kontrolsüz çekirdek tepkimesi yoluyla sağlandığı bir bomba modelidir. çekirdek tepkimesi zincirleme ve çok hızlı gerçekleştiğinden ortaya devasa boyutta bir enerji açığa çıkar ve bu da patlama ile beraberinde şok dalgası ortaya çıkarır.

  fisyon tipi çekirdek tepkimesine dayalı atom bombalarında yüksek zenginlikte (saflıkta) uranyum (235u) veya plütonyum (239pu) kullanılır. günümüzde üretilen bombalar daha çok plütonyum içeriklidir. bu yüksek zenginlikte malzeme, zenginleştirme tesislerinden ya da nükleer reaktörlerden elde edilmektedir." https://tr.wikipedia.org/wiki/nükleer_silah
 • muazzam derece yoğun ve dengesiz enerjinin, inanılmaz hızla yol almasından alır.
  o yüzden atom bombaları yerde değil havada (ama yere yakın) patlatılır.
  hiroşimaya atılan atom bombası, uzun araştırmalar sonucunda; halkın en fazla dışarda olduğu saatte, çarşı (merkeze) yakın ve yerden birkaç metre yukarıda patlatılmıştır. (2000 feet)
  yerden yukarda patlatılma sebebi yere çarpan muazzam güç dalgasının ayna etkisi yaparak tekrar dağılması ve adeta iki kez çarpması içindir.
  patlamadan çook kısa bir süre içinde sıcaklık 3000 dereceye kadar çıkar ve bu inanılmaz sıcaklık muazzam bir hızla yayılır.
  demirin erime derecesinden bile yüksek olan bu sıcaklık, geçtiği her yeri yok eder.

  yıkıcı güç burdan gelir.

  kısa vadeli güçten sonra ortaya çıkan tablo da en az ilki kadar fenadır.
  zira, açığa çıkan gama ışınları ve beta parçacıkları da radyasyon yayar. bombanın anlık yakamadığı kadar uzaktaki canlıların dna'larında oynamalar olur. bildiğim kadarıyla bu yayılma alanı 1500km kadardır.

  edit. ekleme: madem bilgi veriyoruz, tam yapalım, birkaç sene önce burda sözlükte okumuştum, aklıma geldi.. şu entry çok bilgilendirici: (bkz: #58071398)

  ikinci edit: magule180 ekledi: yıkıcı etkinin tamamı aslında ilk için sıcaklıktan değil o sıcaklığın havayı itmesi ile oluşan basınç dalgasından kaynaklanır. ondan sonrada itilen havanın yeri boş kaldığı için etraftaki hava geri oraya dolunca ikinci bir basınç oluşturur.
 • düzgün ve açıklayıcı şekilde açıklayan kişilere teşekkürler,ben de merak etmiştim
 • türkiye atom enerjisi kurumundan alır fazla almışsa da üstünü iade eder.
  (bkz: taek)