şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kafamı kurcalayan sorudur. bilgisizliğimdir ve ya. şimdi eşyalarımız atomlardan oluşuyor. bu eşyalarımız gün geçtikçe yıpranıyor. sonra bir yerinden yırtılıp gidiyor. peki bu değişim nasıl oluyor. bunun "atomsal" açıklaması nedir? atomlar eskiyor mu? gıcır gıcır aldığımız kot pantolonun atomları zaman geçtikçe bozunuyor mu? evet bozunuyor mu? bir şey eskirken onun atomları nasıl değişiyor?
  bunu biri bana açıklar mı? saçma da düşünüyor olabilirim? konuyu iyi bilenler ne salaklar var da diyebilir. ama çok anlamıyorum ben bu işi.
 • (bkz: açacağın başlığı sikeyim)

  edit: mahalle yanarken orospu saçını tararmis.

  girtlagimiza kadar boka batmisken hala nasıl bilim konusabiliyorsunuz bu topraklarda ? hiç mi gelecek kaygınız yok.

  ben bu duruma tepki olarak yazdım bu entry yi. pişman değilim silmeyecegim.
 • hayır, eskimez.
  kaynak
  edit: çok güzel bir sorudur. bilimin temelinde sormak vardır. bilmemek değil öğrenmemek ayıptır.
 • kovalent bağ dan okumaya başlanarak cevabı bulunabilecek soru.
  ardından atom transferi konusu da incelenebilir.

  detaylı bilgi:
  https://www.futurity.org/…ar-and-tear-atom-by-atom/

  yani atomun kendisi eskimez ama bir objeden koparak başka bir objeye geçer gibi özetleyebiliriz.

  edit: ilerleyen entrylerde kovalent bağ için yanlış denmiş, ben zaten kovalent bağlar kopunca eşya eskir demedim, "kovalent bağ'dan okumaya başlanarak" dedim. işin abc si yani.
 • dediğin gibi bozulmuyor ama yıpranıyor. yıpranan ise atom değil aralarında ki fiziksel bağlar. kimyasal olanlar değil.
 • adam on numara başlık açmış sen gelmişsin açacağın başlığı sikeyim diyorsun. sırf başlığı okuyunca heyecanlandım neden benim aklıma gelmedi diye. biraz daha başlık kurallarına uygun açabilirdi, ama sorunun orjinalliğinden onu es geçiyorum.
 • uzayın heryerde ve hızlanarak genişlediğini biliyoruz. uzayın sürekli genişleme neticesi soğuyacağı ile alakalı bir hipotez okumuştum. kafama takılan bu olayın gerçek olması durumunda genişlemenin atomları ve atomu oluşturan materyali etkileyip etkilemeyeceği. sonucta o materyalin arası da uzay ve eğer öyleyse kısmen de olsa bir bozulma söz konusu. konunun uzmanı arkadaşlar biz cahilleri aydınlatırsa çogoş olur. en azından bir yeşili çok görmesinler.
 • protonların bozunduğuna dair teori kanıtlandığı takdirde, eskidiği ve zamanla yokolduğu da kanıtlanmış olacaktır.

  yanlış hatırlamıyorsam, protonların yarı ömrü 10^41 yıl gibi bir rakam olarak hesaplanmıştı. yani bozundukları kanıtlansa bile, kot pantolon yine de evladiyelik olarak kabul edilebilir.
 • kullandığımız eşyalardaki yıpranma, eskime, bozulma, kokuşma, paslanma gibi durumlar atomlar arasındaki bağların değişiminden ibarettir. atomun dış kabuğundaki değişiklikler elektronik ve fotonik sonuçlar doğurur. çekirdeğindeki değişiklikler ise fisyon ve füzyon dediğimiz nükleer tepkimeleri ortaya çıkarır. bu yüzden bizim makro düzeyde algıladığımız eskime gibi durumlar kuantum düzeyinde geçersizdir.
 • güzel bir soru...