şükela:  tümü | bugün soru sor
 • quantum fiziği adı altında sözlükte incelenmiş bir konudur. "atom" demekte ısrar ise birtakım orta-3 terk, 20 yaş altı mahalle gençliği arasında "atom" kelimesinin "otonom!" gibi özel bir anlam arz etmesi ve de "abi atom fiziği değil ya bu en nihayetinde" söylemindeki belirtisiz nesne özelliğini taşımasıdır.
 • quantum fizigi atom alti parcaciklari ve atomu nasil meydana getirdiklerini, agirlikli olarak matematiksel yontemlerle teorik olarak inceler.
  atom fizigi ise atomu bir butun olarak alir ve atomlarin etkileşimleri inceler. atomlar arasi baglar, molekuler yapılar vs.
  temel parcaciklar ise atom alti parcaciklarin alt parcaciklarini gene teorik olarak inceler.
  universitelerin ders programlarina bakilacak olursa, quantum fizigi ile atom ve molekul fizigi adlarinda farklı dersler gorursunuz.

  maddenin en kucuk yapi tasi olan atom aslinda o kadar karmasik yapidadir ki, neyi nasil inceleyeceginizi sizde sasarsiniz. (bkz: izafiyet)
 • kadir inanir'in, hale soygazi ile oynadigi bir filmde* lanet ettigi bilim dali.

  babasinin butun malini mülkünü hileli zar ile oynanan kumarda hale soygazi'nin babasina kaptirip dimdizlak ortada kalmasi ve hale soygazi'nin (ki kendisi film boyunca bikini ile dolanmistir, zira züppeler sadece bikini ile gezer) asagilamalari karsisinda kadir baba (ki kendisi takma sac ve sakal ile profesör olmak üzere olan bir insani canlandirmaktadir) babasinin malini geri almaya and icmis ve:
  "atom fizigi de profesörlükte yerin dibine batsin" diyerek, "soysuz riza" adli kumarbazin yaninda kumar ilminde ihtisas yapmaya kasmistir. saci sakali kesip profesörlükten kumarbazliga terfi eden kadir baba; "uzay hesaplarini bi kenara birakip dünya hesaplari ile ugrasicam" seklindeki vecizesi ile de izleyiciye ince mesajini iletmistir...hastasiyiz.

  (bkz: dünyanin en yüzeysel insani)

  edit: kumar imi$ filmin adi efenim.. *
 • henüz türk medyasında herhangi bir olayı patlamamış güzellik. ya pek popüler bir arzu nesnesi olamadı hala, ya da artık öldükten sonra anlaşılıp kör öldü badem gözlü olacak, bilemedim.

  halbuse bi frikik verse, di mi ama... salak işte.
 • "...düşün, uzay çağında bir ayağımız,
  ham çarık, kıl çorapta olsa da biri
  düşün, olasılık, atom fiziği
  ve bizi biz eden amansız sevda,
  atıp bir kıyıya iki zamanı
  yarının çocukları, gülleri için,
  koymuş postasını,
  görmüş restini.
  he canım,
  sen getir üstünü..."*
 • uzay mühendisliği ile birlikte karizması olan iş sahası olmayan (sanırım) fizik dalı. atom fiziğine ''nalet'' okuyorum buradan! yıllarca okudum, okudum ama hergelelikten, kumarbazlıktan uzak kaldım bu süreçte. bırakıyorum ulan. sakallar da pişik yapmıştı iyice.
 • yerin dibine batasica,lanet olsundur.
 • profesörlükle birlikte lanet edilesi.