şükela:  tümü | bugün soru sor
 • atom değildir o atom olsa duramazsın .
 • cennetten düşen ilk atom tanesi olmasın ?
 • çektiği şeye fotoğraf denilmeyen fizikçidir. atomların 'fotoğraf'ı çekilemez. çünkü fotoğraf dediğiniz olay ışık veya diğer herhangi bir tür elektromanyetik radyasyonun kaydedilmesi suretiyle oluşur. atomlar fotoğrafları çekilemeyecek kadar küçük şeylerdir, çünkü fotoğraf çekiminde kullanılan radyasyonların dalgaboyları bir atomun görünebilmesine izin vermeyecek çözünürlükler sunabilir sadece.

  öte yandan yeni bir olay değildir, elektron mikroskopları ile atomlar görüntülenebiliyor. şu görselden bahsediliyor, açıklamasında elektromanyetik alanda sabitlenmiş bir strontium atomunun mor ışıkla uzun pozlanmasından bahsedilmiş. ancak fotoğrafta görülen şey bir atom değildir. tekil bir atomun titreşimleriyle oluşmuş atomun izdüşümlerinin birleşiminden ibaret bir noktadır. ilk paragrafta dediğim gibi, değil uv, hiçbir ışık türüyle atomların tekil olarak görüntüleri alınamaz, ışığın dalgaboyunun sağlayabileceği çözünürlük buna izin vermez. nitekim uzun pozlamada atomun titreşimlerinden kaynaklı hareketleri ile böyle bir görselin oluşması mümkün.

  haberde geçen "neredeyse hareketsiz" lafına bayılmadım değil. neredeyse hareketsiz diye birşey mümkün değildir, özellikle strontium gibi bir atom için, mutlak sıfırı elde etmediğiniz sürece elektrik alan ile bir atomu "neredeyse hareketsiz" tutamazsınız zaten. hareketsiz olsaydı da imajı oluşturulamazdı.

  atomların neye benzediklerini o kadar merak ediyorsanız, bakmanız gereken olay fotoğrafi değil mikroskopidir. hemde ışık mikroskopisinin sınırlarının dışına çıkmanız gerekir. ancak bir elektron mikroskobuyla atomların imajları oluşturulabilir. çünkü ancak elektronların hareketlerinin dalga boyları atomlar kadar küçük yapıların görülebileceği çözünürlüklere izin verir. mesela. ki zaten elektronların çok hızlı hareketinden kaynaklı olarak günümüz teknolojileriyle dahi elde edilebilecek en hızlı pozlamada dahi atomlar küre olarak dururlar. böyle görünmelerinin sebebi elektronun sürekli çekirdeğin etrafında hızlıca hareket etmesinden kaynaklıdır.

  atom kompozit bir yapıdır. ve bir atomun görselini oluşturamazsınız. mesela evinizin dışarıdan fotoğrafını çektiğinizde, fotoğraftaki binaya eviniz dersiniz. ancak evinizin değil sadece duvarlarının fotoğrafını çekebilirsiniz. biraz absürt bir örnek gibi durmuş olabilir, demek istediğim şu ki, nasıl bir binanın fotoğrafını çektiğinizde içini göremezsiniz, atomlarda da aynı durum söz konusu. görüntüsünü almaya çalıştığınızda sadece duvar gibi elektronların (özellikle s orbitalidir, diğer orbitaller küre değil ve en yüksek bulunma istatistiği hep s kürelerindedir) oluşturduğu küre gibi yapıları görebilirsiniz. zaten atomların sert küreler oldukları teorisi de buradan gelir. elektronlar o kadar hızlı hareket ederler ki çekirdeğin etrafında 1 saniyede attıkları tur miktarını 10 üzeri 20 küsürlü değerlerle ifade ederiz. genel olarak elektronların hareketleri için çekirdeğin etrafında tur atıyormuş gibi ifade edilmesi de yanlıştır, anlaşılabilir olması açısından böyle ifade edilir. yoksa sınırları belirsizlik presibiyle belirlenen bir şekilde anlık olarak kaybolup yeniden oluşan noktalardan ibaretlerdir elektronlar.

  not: atom mühendisiyim.