şükela:  tümü | bugün soru sor
 • brükseldeki atom şeklinde yapılmış bina. sanırım bir dünya fuarı için falan yapmışlardı. içinde ilginch şeyler var gidilip görülmeli. ayrıca bi katındaki teleskoptan eyfel kulesini falan gördüm walla sarhoş diildim ama.
 • brüksel'de artık tamamen turistik amaçlı kullanılan bina. teleskoptan eyfel kulesi görülebilir, zira atomium'un hemen yanı, madurodam tarzı bir mini dünyadır. eyfelin yanı sıra, italyanın pizza kulesine bile rastlanabilir.
 • atom cagi'ni simgelemek amacli yapilmis ve gercek bir atom yapisinin bilmem kac kere buyutulmus hali. hemen yaninda avrupa'nin butun sehirlerionin onemli yapilarini gorebileceginiz bir mini europe var. pahali bir yer; ama bir kez girip "aaa, ne guzelmis" demek lazim. etrafindaki yollarda kaybolmak daha ilginc.
 • birinci katinda nasil yapildigina dair bir belgesel izledikten sonra içinden çikmak istemedigim bina. her katinda insana yüz sise sarap etkisi yapacak sanatsal aktiviteler var. sonuncu katindan brükseli dürbünle izlemek çok hos bir duygu. ticket 6 euro. siddetle tavsiye ederim.
  ayrica disardan söyle görünüyor:
  http://www.nymander.com/…elgia_03_brussel_atomi.jpg
 • bruksel semalarına yakışmayan, şehrin merkezinden uzakta olan mekan.
 • paris eyfel kulesi gibi şehrin simgesi olması amacı ile yapılıp elde patlayan 2005 yılında başlayan yenileme çalışmaları kapsamında, oldukça itici gözüken metal dış kaplamalarının değiştirildiği ve hatta açık arttırma ile satıldığı, klostrofobim nedeni ile uzak durduğum yapı.
 • brükselde bulunan, hacim merkezli istiflenmeye sahip demir atomlarinin en kucuk hucre yapisinin 165 milyar kere büyültülmüs hali.

  9 tane demir atomundan olusur ama kristal kimyasina göre, merkezdeki atom haric küpün 8 kösesindeki 8 atom, komsu 8 hücre tarafindan paylasildigi icin, bir birim hücre basina, 1 + 8 x 1/8 = 2 tane atom düsmektedir.

  bu da böyle bir bilgi olarak biline.

  http://www.atomium.be/
 • tv spikerlerinin bakın biz gerçekten brükseldeyiz mesajını verme kaygısıyla önünde program sunmasıyla hayatımıza girmiş, her atom tanesinin içinde değişik sanat tasarımlarını ` : renkli ışık oyunları ` ` : şekillendirilmiş metaller` ` : değişik tablolar` bulabileceğiniz yaratıcı mimari ürünü yapıdır. atom taneleri arasındaki dar koridorda yürünürken kendinizi uzak mekiğinde yürür hissetmeniz olasıdır. ` : panik olmayın `
 • konumu: n 50° 53' 41.68", e 4° 20' 28.68" (223m)
 • yapıldığı yıl olan 1958'de avrupa'nın o zaman için en hızlı asansörünü bünyesinde barındırmış olan brükselin simgesi yapı. bugün bu asansörle yukarı çıkarken asansör kabininin üstündeki camdan yukarıyı görebiliyorsunuz.

  bu yapı, içindeki bazı kürelerde 1958 yılından kalma bazı teşhir eşyaları olan bir atom azmanıdır ayrıca. bu teşhir eşyaları arasında en ilginç olanlardan biri de, 1958'e ait barbie koleksiyonudur. atomium bu kolesiyonu sayesinde, primitive barbielerin şu ankilerden çok farkı olmadığını kendi gözlerinizle görmenizi sağlar.