şükela:  tümü | bugün soru sor
 • airline transport pilot licence tabir edilen, havayolu pilotu olmak için sahip olunması gereken lisans. anadolu üniversitesi sivil havacılık y.o'da 4 yıllık bölümü var. ancak ben 4 yıl uğraşamam diyenlere de 35.000 usd karşılığı eğitim veriyorlar. istedim de bulamadıydım meblayı...
 • (bkz: frozen atpl)
  (bkz: atpl a)
  (bkz: atpl h)
 • türk hava kurumu'nda 40,500 euro'ya alabileceğiniz lisans. atlp-intergrated lisansı, daha önce herhangi bir lisans almamış, daha sonra pilot olmak ve paranın dibine vurmak istemiş kişilerin aldığı lisanstır. buna çift motorlu uçak, aletli uçak, jet motorlu uçak, turbo prop.lu uçak vb. şeyler dahildir. bu sertifikayı türk hava yolları yardımıyla alırsanız mezun olunca, type eğitiminden sonra direk thy'de işe başlayabilirsiniz. bu sayede atpl-frozen saatlerinizi de doldurmuş olur üzerine para alırsınız. fakat thy'de pilot olmak için mühendislik bitirmiş olmak gerekiyor.
 • türkiye'de pilot adaylarının ingilizce bilmeden soru bankasındaki soruları ezberleyerek sınavlarını verip aldığı lisans. adam misal mass and balance sınavını 5 dakikada verip çıkıyor, sonra neden türkiye'de dandik pilot çok diye insanlar birbirine soruyor. neden acaba...
 • private pilot license lisansını aldıktan sonra eğitimine başlanabilen, oldukça keyifli 14 tane dersi verdikten sonra alınan, açılımı air transport pilot license olan havayolunda işe girmek için gerekli olan pilot lisansı.

  maalesef sınav sistemi testten oluşur, çıkacak sorular dar bir havuzdan gelir ve bu sebepten ötürü türkiyede sınav sorularını ezberleyip geçip mülakatta elenen işsiz pilot sayısı gün geçtikçe artmaktadır.
 • avrupa'da da farklı değil soru ezberleme olayı...zaten soru bankası 14.000 civarı, yeni update'lerle olsun 16.000... her dersi 4-5 kere çözünce de ister istemez bir çok soru akılda kalıyor, yani ben de öyle oldu. tr'yi bilmiyorum ama burada ır/me/cpl checkride öncesi/esnası/sonrasında bilginiz de test edildiği için ezber yapan bazı arkadaşlar sorun yaşıyor diyebiliriz.
 • sahibi olmak için;

  öncelikle ppl (private pilot license) sahibi olmak
  daha sonra 14 sınavdan en az %75 başarı sağlamak [ki bu esnada cpl (commercial pilot license) sahibi olursunuz]
  çok motorlu bir uçağın da eğitimini alıp kontrol uçuşunu geçmek

  gerekir.

  (uçuş saatleri, gece uçuşları radio/communication vs. bir sürü detay var, oralara girmedim)

  tüm bu yollardan geçince elinize atpl frozen lisansı geçer, 1500 saat uçuştan sonra da o frozen kısmı erir ve kaptan pilot olmak gibi bir çok ekstra güçleriniz aktif olur :)

  not: şu anda 54.000 euro + kdv civarı fiyatlar
 • sabırla birlikte sistemli çalışarak kısa zamanda sonuç alınabilen teori sınavlarıdır. nedir ne değildiri zaten açıklanmış o yüzden ben de iki kaynak ekleyeyim, gücümüzü birleştirelim :)
  varan1
  ve varan2
  bu iki site bu yolda adeta ışık olacak size. ilki 14 dersin bulunduğu, sizi çalıştırmaya adeta and içmiş bir site. soruların herbirinin açıklamaları mevcut. yani öyle ezberle geç ne ki yeaa diyen arkadaşlar adeta ezberletirken öğretiyor.
  diğer site ise havacılık kütüphanesi, ismiyle müsemma. bunu vakit konusunda çok endişesi olmayan arkadaşlarıma öneriyorum.. sürekli güncellendiğine kendim şahit oldum..
  çıktığınız veya çıkmanın hemen öncesinde olduğunuz bu yolda başarılar dilerim.
 • güç birleştirmece konusunda ciddi olanlar yeşillendirebilir; çaylaklar da dahil.

  https://www.skybrary.aero/index.php/main_page

  https://www.aviationexam.com/

  aviaedit: aşağıdaki siteler de mevzuya dahil;

  http://www.bgsonline.eu/
  https://atplonline.co.uk/
  http://www.simpleatpl.com/