şükela:  tümü | bugün
  • eski bir sümer hikayesi. (bkz: mitoloji)

bu hikayeye göre, o zamanlarda gök tanrı anu tarafından, hava enlil tarafından, ve denizler de enki tarafından yönetiliyodu. enlil en büyük tanrı oldugundan kendinden daha düşük mertebede olan tanrıların dünyadaki belli işleri yapmalarını istiyodu (tarım,su kanalları açma vs.) ama belli bi zaman geçtikten sonra düşük mertebedeki tanrılar bu işleri yapmayı red ettiler. bunun üzerine enki (deniz tanrısı) bu işler için insanların yaratılmasını önerdi. bu öneri beğeniyle karşılandı ve tanrıça mami insan yaratmaya başladı. ama insanların sayısı bi zaman sonra çok fazla oldu. ve fazla gürültü yapmaya başladılar. bu gürültüler tanrı enlil'i rahatsız etti ve insan ırkını yok etmeye karar verdi. ilk önce veba salgınını insan ırkının üzerine musallat etti. baktı hala yok ölmüyolar bu sefer de kıtlık yarattı. en son çare olarak da bir sel gönderdi. her seferinde tanrı enki, atrahasis'i bu felaketler olmadan önce uyardı ve onun kurtulmasına yardım etti. sel baskınından önce atrahasis'e kurtulması icin 7 gün verdi ve bir tekne yapmasını söyledi. atrahasis bu tekneye tüm mal varlığını yükledi bunun yanında da bi kaç hayvan aldı. (neden insan almadı sorusuna ben de bi cevap bulamıyorum. mitolojik hikayelerde bu tip şeyler oluyor.) tüm insanlar yok olmasına karşın bir tek atrahasis kurtuldu.