şükela:  tümü | bugün
 • kalbin kulakciklarinin (bkz: fibrilasyon)a ugramasi durumudur..
 • atriumun normal kasılması yerine, pompalama fonksiyonu açısından etkisiz küçük titreme hareketleri yapması. atrium içerisinde kanın hareketsiz kalmasına (bkz: staz) ve buna bağlı olarak pıhtı oluşumuna sebep olabilir. bu pıhtılar genellikle sağ tarafta meydene gelir ve pulmoner tromboemboliye neden olabilir. bu nedenle bu hastaların ekokardiyografi ile pıhtı varlığı açısından değerlendirilmesi gerekmektedir. durum ilaç tedavisiyle (i.v. amiodaron infüzyonu) düzeltilemezse kardiyoversiyon uygulanır. bu yöntemle de sonuç alınamazsa hasta pıhtı oluşumunu engelleyecek ilaçlar verilerek taburcu edilir. asemptomatik olabilmesi ya da çok küçük semptomlar verebilmesi nedeniyle uzun süre fark edilemeyebilen atrial fibrilasyon bu durumda atriumdaki iletim sisteminde kalıcı değişikliklere neden olabilmekte bu da tedaviye yanıtsızlığı açıklamaktadır. uygun antikoagülan tedaviyle hastalar yıllarca atrial fibrilasyonda yaşayabilmektedir. doktorlar arasında kısaca af olarak adlandırılır.
 • dakikada 350-600 vurum vardır. ekg de p dalgası yerine f dalgaları oluşur. av noddan ventriküle iletimi belli düzeyde olduğundan qrs kompleksi ve t dalgaları normaldir ancak qrs ler arası süreler eşit değildir.
 • mitral kapak hastalığı, hipertansiyon, iskemik kalp hastalığı, alkol kullanımı, hipertiroidi, perikardit gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilen fibrilasyon çeşididir. en sık meydana gelen kronik aritmidir.
 • kardiyoversiyon yerine defibrilasyon yapmanız durumunda hastayı vf ye sokup pisi pisine öldürebilirsiniz. bu yüzdendir ki her çakıştan sonra o sync düğmesine tekrar basın ya da kontrol edin.
 • elinizde hiç bir şey yokken atrial fibrilasyonu anlamak için kalp tepe atımı ile beraber radyal nabıza bakılır. atrial fibrilasyonda nabız defisiti olup apekste atım daha fazladır.
 • af organize olmayan, yüksek hızlı atriyal elektriki aktivite ile karakterize supraventriküler bir aritmidir. elektrokardiyogramda p dalgaları yerine, hızlı, düzensiz, değişik şekil ve büyüklükte fibrilasyon dalgaları görülür. atriyoventriküler düğümün iletim fonksiyonuna bağlı olarak ventrikül hızı değişici ve düzensizdir. atriyoventriküler blok varsa junctional veya idiyoventriküler ritimlere bağlı düzenli r-r intervalleri görülebilir. af sırasında kalp hızının beklenenden yüksek ve qrs komplekslerinin geniş olması iletimin aksesuar yol üzerinden olduğunu düşündürmelidir. geniş qrs komplekslerinin bir diğer nedeni de dal blokudur
 • kimde neden görüldüğü belli olmayan, doktorların bir sebep gösteremedikleri ilginç ve illet hastalık. doktora gittiğinizde kalbinizde yapısal bozukluk yoksa ve genç yaştaysanız bu hastalığı; kiloya, alkole, sigaraya, uykusuzluğa, hormonlara, kafeine, strese, ağır spora bağlıyorlar. ama hangisi olabileceği bilinmiyor. kısacası kalbi yorabilecek her şeye bağlıyorlar. genç yaşta alkolden, sigaradan, güzel yiyeceklerden, kahveden ve takım sporlarından kaçınmak zorunda kalıyorsunuz. herkes geç saatlere kadar otururken lan şimdi uyumazsam af ye girerim diye korkuyorsunuz.

  işin kötü kısmı bu ritim bozukluğunun ablasyonu diğerlerinden bir hayli zor ve by-pass kadar riskli bir ameliyat. ayrıca size başarı garantisi de veremiyorlar. doktorlar ablasyonu son çare olarak görüyorlar. yani ilaç tedavisi altındayken çok fazla afye girmiyorsanız size ablasyon uygulamak istemiyorlar. size de içkiden, sigaradan, uykusuzluktan, kafeinden, yarışmalı sporlardan uzak bir gençlik kalıyor!

  sanırım insanın başına gelebilecek en kötü hastalıklardan biridir. neyseki ölümcül değildir. öldürmez ama süründürür adamı.
 • (bkz: coumadin)
 • yakın zamanda annemde teşhisi konulan, bilimsel dergilerde adına yazılmış bütün makaleleri okumama sebep olan hastalık... (bkz: journal of bla bla.)

  nedenleri-riskleri: kalp içindeki alt ve üst kasların kan pompalanması sırasında senkronize çalışmaması nedeniyle oluşan aritmi. dünyadaki 3. tıbbi ölüm, 1. felç nedeni. (bkz: iskemik atak) (bkz: emboli) (bkz: inme) kalpte oluşan pıhtı genelde beyne giden damarları tıkayarak felce neden oluyor. kısa süreli konuşamama, el ve ayağı kullanamama geçici iskemik atak belirtisi olabilir ve derhal doktora başvurulmalıdır. kalıcı iskemik atak felçtir. felç anında ilk 3 saat çok önemlidir ve inme merkezlerine başvurulması gereklidir.

  tedavisi: aritmiyi ritme çevirmek ve kalp hızını yavaşlatmak şeklinde iki temel yaklaşımla takibi mümkün. aritmi kısa zamanda düzelmiyorsa (bkz: kardiyoversiyon) tedavi olanağı yok. coumadin tipi kan sulandırıcılarla takibi şart. bu tür ilaçlarda kanın fazla sulanması kanamaya sebep olacağından düzenli aralıklarla kandaki pıhtılaşma değerleri izlenmeli. (bkz: ınr)

  risk faktörleri: hiper tansiyon, hiper troidi, iskemik atak geçmişi, ailede felç hikayesi, yaş

  tanı yöntemi: aritmi bilekten nabızla kolaylıkla teşhis edilebilir (bkz: feel your pulse)