şükela:  tümü | bugün
  • kalpteki kulakçıkların arasındaki duvarda açıklık olması sebebiyle temiz kanın bir kısmının sağ kalbe geçiş yapmasına, akciğere giden kanın artmasına bağlı olarak da akciğer damarlarında ve kalp kasında hasara sebebiyet veren kalp hastalığıdır. ostium primum, ostium secundum ve sinus venousus tipinde çeşitleri bulunmakla beraber en yaygın olanı ostium secundum olan, hastaya genelde çarpıntı, nefes darlığı, parmak uyuşukluğu, halsizlik vb. rahatsızlıklar veren ve ameliyatla tedavisi mümkün olan hastalık.
  • 22 yaşında öğrendiğim ve o yıl ameliyatını olduğum kalp rahatsızlığı. 30 lu yaşlara kadar herhangi bir belirtisi ortaya çıkmayabilir ancak etkileri ortaya çıktığında düzeltilmesi zor olan bir rahatsızlıktır. kalp cerrahları için apandisit ameliyatı kadar riskli bir operasyondur, hastalığın en önemli tarafı açık kalp ameliyatı ile düzeltilmesidir. son zamanlarda, eğer deliğin büyüklüğü ve yeri uygunsa amplatzer metodu adı verilen bir yöntemle delik, açık kalp ameliyatına gerek kalmadan kapatılmaktadır. bu yöntem anjiyoya benzemektedir. hastalığın dramatize edilmemesi tavsiyemdir.
  • aptal saptal bi hastalık. habis.
  • anjiyo yöntemiyle,damardan kalbe gidilerek,kalpte açılan bir şemsiyeyle deliğin kolayca kapatıldığı,açık kalp ameliyatına son veren, tıbbın geldiği şahane noktalardan biri daha, operasyon ortalama 45 dakika sürüyor.iki gün içindede hastaneden taburcu oluyorsunuz.operasyondan sonra hayatınız değişiyor.yeniden doğmuş gibi oluyorsunuz.
  • 27 yaşımda teşhisi tesadüfen konmuş rahatsızlıktır. erhlers danlos sendromu dolayısıyla gittiğim romatolog üfürüm fark edip beni kardiyolojiye yönlendirmese, hiç bir şikayetim olmadığından muhtemelen organ yetmezliğine kadar gidecek olan rahatsızlıktı. anjiyo yöntemiyle deliğin boyutu bayağı da büyük olduğundan rahatça kapanacağını iddia eden doktyorlarıma güvenmekten başka çare bırakmamıştır.
  • konjenital septal doku yetersizliğine bağlı gelişen açıklık...

en sık fossa ovaliste, septumun ortasındadır.

ostium primum tipinde, açıklık septumun daha aşağı kısımlarındadır. primum, komplet endokardiyal yastık defektinin bir parçasıdır.

down sendromluların %20'sinde görülür.

asd'nin bütün tiplerinde sağ kalp boşlukları, pulmoner arterler genişler. pulmoner hipertansiyon gelişebilir ancak genellikle 30 yaşından önce gelişmez. bunu eisenmenger sendromu izleyebilir.
    (kaynak, klinik kardiyoloji)

sağ dal bloğu asd ile beraberse daha çok akla sekundum tipi gelsin; ancak sol aks da varsa primumdan şüphelen.
  • en sık ostium sekundum tipi görülür.

primum asd genellikle down sendromu ile beraberdir. ve bunlarda sol aks görülür çünkü kalbin ileti sistemi de sola kaymıştır.

parsiyel pulmoner venöz dönüş anomalisi de atrial septal defekt ile aynı kliniğe sebep olur.( ama siyanotik bir konj. kalp hastalığı olan total pulmoner venöz dönüş anomalisi tamamen farklıdır.)

edit: bilgi ekleme.
  • 4 kasım'da anjiyo ile tedavi edilen hastalığım.

2 aralık itibariyle askerlik sevkim mevcut, asd hastalığı askerlikten muaf olmamı sağlar mı? internette mevzuatları karıştırıyorum ama net bir bilgiye sahip değilim, askerlik şubesiyle de henüz görüşemedim.

verdiğim 15.000 tl'nin peşinde değilim fakat 3 hafta git-gel yapmaktan kurtulmak bile önemli benim için, sonuçta işinde gücünde insanlarız hem bana hem firmaya külfet o 3 haftalık süreç...

edit: (kasım 2019) heyet 1 yıl sevk erteleme verdi. forumlarda aynı hastalığa sahip olan arkadaşlar doğrudan elverişli değildir raporu almışlar fakat heyete çıkmadan önce muayene yapan kardiyolog heyetin bazen kendini korumak için böyle kararlar alabildiğini belirtti. yani benim bundan anladığım her halükarda barışta askerlik yapamam fakat 1 yıl bekletip öyle verecekler elverişli değildir raporunu. çok acelem ve bir planım yoktu ama boşu boşuna 1 sene bekletmeleri gereksiz bence. şimdi kasım’da tekrar şubeye aile hekimine kardiyoloğa ve heyete gideceğim, umarım bu sefer alırım elverişli değildir raporunu.

edit2: geçen hafta (aralık 2020) "elverişli değildir" raporunu aldım. asd hastalığı doğuştan(asiyanotik konjenital) kalp hastalığı olduğu için, sağlık yönetmeliğine göre "en az 1 yıl sevk geciktirmesi" verildikten sonra uygulanıyormuş fıkra ve elverişli değildir raporu alıp askere alınmıyorsunuz.