şükela:  tümü | bugün
 • antalya ilinin kurucusu olan bergama kralı.
 • antalya halkı tarafından eşcinsel olmakla suçlanan(!) haliylen cevap veremiyen taçlı kral. bi şekilde bütün antalya halkının bunu tartıştığını söyledi az önce bütün ulusal tv ler. hatta olaya belediye başkanı filanda el koyup şöyleydi böyleydi diye rahmetlinin arkasından konuşmuşlar...
 • hakkında en garip eleştiriyi duyduğum ahir zaman kahramanı, antalya kentinin kurucusu. bir hafta kadar önce antalya'da bir gezi sırasında attalos heykelini inceliyordum. bir kitabe üzerinde kim olduğu yazılıydı ve benim de üzerimde fotoğraf makinası filan vardı. dolayısıyla bir adam benim bir gazeteci olduğum zannıyla yanıma yaklaşıp önce "bu heykel buradan kalkacak" dedi... ardından ben kendisinin bu şehrin geçmişinde önemli bir yeri olduğunu hatta şehrin onun tarafından kurulduğunu anlatmaya çalışırken adam aniden sinirlenerek; "neyi kurmuş kardeşim, türk vatandaşı bile değil" dedi. evet böyle söyledi...
 • attalos'un vasiyetiyle i.ö. 133 yilinda bergama kralligi ve $urekasi roma'ya dahil olmustur. kansiz, acisiz. bildigin miras.
 • kalekapısı 'na heykeli yapılan kral (meydan kavşağında da aleaddin keykubat'ın heykeli vardır).

  rivayete göre askerlerini "bana yeryüzündeki cenneti bulun" diye görevlendirir. ve olaylar gelişir...

  (bkz: antalya)
 • kalekapısına dikilen heykeli bi çok tartışmaya sebep olan insan. antalyanın kurucusu olmasından ötürü şehrin merkezine heykelinin dikilmesi uygun görülmüştür ama bölge esnafı attalosun cinsel tercihinden dolayı heykelin kaldırılmasını istemiş ve ''bizim korkutelili ramazanımız var, onun heykelini dikeriz daha iyi olur'' demişlerdir. gariptir ama gerçektir.
 • türkiye'ye bir dönem tarihinin en saçma tartışmalarından birini yaşatmıştı.

  "adam zamanında antalya'ya adını vermiş, şehri kurmuş, bir heykeli çok görmeyelim" diyen antalya belediyesi attalos heykeli dikmek isteyince, bazı tarihçiler "kız kardeşiyle evlenmiş, ayrıca eşcinsel olduğu söyleniyor" iddiasını ortaya atmıştı. bu yüzden de galeyana gelen antalya halkı "bir eşcinsel sapığın heykelini şehirde istemedikleri" şeklinde bir çıkış yapmıştı.

  fakat eylemcilerin gözden kaçırdığı bir şey vardı. antalya adını attalos'tan alıyordu. belediye başkanı "o zaman şehrin adını da değiştirelim" diyince, isyan eden halk mantığa büründü. heykelin dikilebileceğini düşünmüş olacaklar ki, şehre attalos heykeli sessiz sedasız dikildi.

  gerçi heykelin dikilmesinde "attalos eşcinsel değil, bu iftira" açıklaması da etkili oldu. yani 2200 sene önce attalos'a ait olan göt çürüyüp gitse de, derdi antalyalılara düşmüştü.

  bu olaydan bir kaç ay sonra da, denizli'de bulunan at sırtındaki atatürk heykelinde atın cinsel organının "kirlilik" yarattığı düşünülmüş ve hayvanı hadım etmişlerdi. atatürk'ün çüksüz bir ata binmesi bence daha garipti. neyse o konulara girmeyelim.
 • bergama krallığı'nı roma impratorluğu'na vasiyetle bırakırken haklı gerekçeleri olan bergama kralı. sadece bu eylemi göze çarpsaydı, geleceği kestirebilen bir adam denilebilirdi. oysa attalos akrabalarını kendisine karşı komplo hazırladıkları ve nişanlısının ölümüne neden oldukları gerekçesiyle astırmış, babasının dostlarından en etkili olanlarını sadakatlerinden kuşkulanarak iktidardan uzaklaştırmış; bir kısmını karıları ve çocukları ile beraber sarayda gizlediği ücretli askerlere öldürtmüştür. bu şiddet eylemlerinden sonra edindiği hobilerden olan 'zehirli bitki yetiştirme' (dostlarına hediye etmek için) de ruhsal açıdan problemli olduğunu gösterir.
 • aynı zamanda antalya menşeili rock grubu. geçen değil, ondan önceki sene temelleri atılmış; geçen sene de antalya büyükşehir belediye başkanı prof. dr. mustafa akaydın'ın da katılımıyla gerçekleştirilen büyük bir törenle müzik hayatlarına başlamışlar.

  çıkıp, akdeniz akşamları kafasıyla müzik yapan yeni yetmelere, ergen kafalı nazi askerlerine ders verir nitelikte parlayan üç beş gruptan biri attalos. daha gençler; ama önleri son derece açık. albüm hazırlıkları da devam ediyormuş, vatana mill...

  rock'n dark, power garage tv gibi yarışmalara katılıp amaçladıkları geniş kitlelere bir adım daha yaklaştılar.

  --

  http://bit.ly/xanm0m

  çıkış parçalarını dinleyiniz efendim. soloya dikkat, soloya dikkat.

  ben grubum deyip de offical facebook sayfası açmamak mı olurmuş. haklarındaki gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz:

  https://www.facebook.com/attalosofficial
 • bergama kralı, askerlerine:

  "yer yüzündeki cenneti bana bulun"
  demiş olan 1. attalos'un oğlu 2. attalos'un emriyle,
  uzun arayışlar sonucunda akdeniz kıyısındaki zorlu dağları aşarak, ulaştıkları yere kendi ismini verdirten, bugünkü ismiyle antalya adını alan şehrimin kurucusu.
  m.ö. 220- m.ö. 138
hesabın var mı? giriş yap