şükela:  tümü | bugün
 • 13 eylul 1971 tarihinde 29 mahkum ve 10 rehinenin ölmesi ve 89 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan, hapishane isyanının gerçekleştiği yer.
  attica da kalan mahkumlara her ay sadece bir tuvalet rulosu veriliyor. haftada sadece 1 kez duş almaya izin var. siyah musluman mahkumların dinsel vecibelerini yerine getirmeleri yasak. ana öğünlerin çoğunda domuz var. hapishane kütüphanesine gazete girişi yasak, mahkumlar kendi paraları ile alıyorlar lakin bunlar da yoğun bir sansürlenmeden geçirilip mahkumlara veriliyor. bu ve benzeri nedenlerden öncelerinde sessiz oruç eylemi ile başlayan tepkiler 8 eylül günü sabah saat 8.50 de patlıyor, rehineler alınıyor, gardiyanlar dövülüyor. olayın başlayışının plansız olduğunu söyleniyor. (olaylar gelişir)
  13 eylül günü sabah 9.46 da binbaşı john monahan tarafından alınan kararla hapishane geri alma operasyonu başlıyor ve yukarda verilen sonuçlar dahilinde ayaklanma sonlanıyor..
  detaylar için -kasamadım hepsini yazmaya- : http://www.acsu.buffalo.edu/~bjackson/attica.htm
 • antik yunan döneminde atina şehrini çevreleyen alan anlamına gelen kelime
 • bu hapishanedeki isyanda operasyon planlı yapılmış, emri de dönemin new york valisi nelson rockefeller bizzat vermiştir. rehinelerden sağ kalanlar (ki bunlar mahkumlara eziyet eden gardiyanlardır çoğunlukla) mahkumların kendilerine iyi davrandığını söylemişlerdir. isyan başladıktan sonra mahkumlar aracı olarak kara panterler'i istemişler ve arabuluculuk görüşmelerini de onlar yürütmüştür.

  operasyon sonrası öldürülmeyenler çırılçıplak soyulup, yüz üstü çamura yatırılıp öldüresiye dövülmüştür.

  (bkz: land of the free home of the brave)

  ve maalesef (bkz: 19 aralık 2000)
 • new york eyaletinde buffalo şehri, batavia kasabası yakınlarında şirin bir yerleşim birimi.
 • hapishanede yaşanan olaylardan 27 yıl sonra new york eyaleti mahkumlara-yakınlarına 8 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etmiştir.

  "yetkililer", olayların hemen sonrasında mahkumların rehineleri boğazlarını keserek öldürdükleri ve cestlerin cinsel organlarını kestiklerini halka medya yoluyla açıklamış ancak daha sonra yapılan soruşturmada rehinelerin de güvenlik güçlerinin kurşunlarıyla öldürüldüğü (sessiz bir şekilde) anlaşılmıştır.

  http://en.wikipedia.org/wiki/attica_prison_riots

  türkiye'deki benzerleri için (bkz: hayata dönüş operasyonu), (bkz: ulucanlar katliamı)
 • 1980 yılında filmi de çekilmiş bu hapishanenin.
 • (bkz: attica blues)
 • bu hapishanenin fotoğrafları için:
  http://www.pbase.com/kjosker/attica_prison
 • singapur'un en saglam gece kulüblerinden biri. asya kitasinda o beklediginiz avrupa kitasi eglencesi iste tam da bu mekandadir. gecenin ilerleyen saatlerinde size "this is southeast assia"der gibi 180 derece yuz degistiriyor.

  girisler icin 28 s$ (bkz: singapur doları) gibi bir ucret oduyorsunuz, en kolay ulasim clark quay'e gectiginiz kopruden merdivenlerden iner inmez sola dogru 100 mt yuruyunce saginizda. mekan 2 kisimdan olusuyor her birinde aldiginiz ickinizi orda tuketmek zorundasiniz diger mekana elinizde icki ile gecis yapamiyorsunuz.