şükela:  tümü | bugün
 • 33. ıstanbul film festivali vesilesiyle görme şansı yakaladığım filmdir.

  acayip keyifle izledim , insanın geçmişiyle sonucu ne olursa olsun yüzleşmesinin hayatının devamında ne denli önemli olduğunu çok yalın çok pür dille anlatan bir filmdir.
  ılizyonist ' in yonetmeninden çıkan bir başarılı is daha.

  tavsiyemdir sözlük, mutsuz kalıp yorulmaz ruhun filmin bitiminde.
 • istanbul film festivalinde bu sene antidepresan kuşağında yayınlanan gerçekten antidepresan gibi film.

  --- spoiler ---

  anne babasını küçük yaşta kaybeden, teyzeleriyle yaşayan, konuşmayan, yetenekli ama maalesef bir türlü istediği başarıyı yakalayamayan piyanist attila marcel'in hikayesi. mme. proust'un parktaki ağacın kesilmesini önlemeye çalışması sanırım herkese aynı şeyi hatırlattı.

  --- spoiler ---
 • hüzünlü ama asla kasvetli değil...müzikler çok güzel...hatta neredeyse gezi'ye de selam çakmış olduğuna inanacağım çok güzel bir fransız filmi...
 • bir marcel proust sözüyle açılıyor atilla marcel. sonra paul giriyor hayatımıza, sonra onun hep aynı düzlemde gidip gelen rutin hayatı, sonra da "madam proust" ile tanıştırıyor bizi. memnun oluyoruz, çok memnun oluyoruz.

  hem üzerinde yaşadığımız dünyaya, hem kendi dünyamıza, hem de kesiştiğimiz dünyalara; iyi, çok iyi, bakmalıyız. tıpkı tuvaletlerde yazdığı gibi; "bulmak istediğiniz gibi bırakınız!". (elbette, sadece tuvaletleri değil).
 • bazı kesişen hayatların neleri değiştirebileceğini ve hatta geçmişi bile yeniden yazdırabileceğini anlatıyor film. hem baya güldürdü hem içinden paris geçiyor. daha n'oolsun ki.

  https://www.youtube.com/watch?v=h770_fgn9mq
 • sylvain chomet'in ilk kurgu filmi çalışması olan attila marcel, çok sevdiği jacques tati'nin yolunda ilerlerken, wes anderson'ı da anımsatan dekoratif set tarzıyla olabildiğince fransız olmaya çabalıyor.

  paul, 30’lu yaşlarında, paris'de iki aristokrat teyzesiyle yaşamaktadır. teyzelerinin elinde büyüyen attila teyzeleri tarafından piyanist olmaya itilir. paul'un hayatı piyano dersleri ile dans dersleri arasında geçerken yaşamadan yaşlandığını fark eder. bir süre sonra hayatını yaşamasına yardımcı olacak madame proust'la tanışır. amaçları paul'un geçmişini keşfedip, ona hayatını yaşatabilmektir.
 • benden önceki entryde de belirtilmiş ama yineleme ihtiyacı duyuyorum; izlerken inanılmaz derecede wes anderson esintileri hissettiğim mükemmel bir film. ayrıca inanılmaz bir sanat yönetmenine sahip, her ayrıntısı, her sahnesi bir tablo niteliğinde, hikaye ve karakterleri de aynı derecede kaliteli bir yapım.

  --- spoiler ---

  başladığı yerde, başladığı şekilde bitip, başlangıçtan çok farklı bir insana dönüşen paul'ün hikayesi.

  --- spoiler ---
 • baş rollerini guillaume gouix (paul/attila) ve anne le ny'in (madam proust) paylaştığı masal tadında bir fransız filmi.

  tarzı, karakterleri ve hikaye anlatımı olarak wes anderson'un filmlerini andırsa da, çok daha farklı bir film. paris, kendim de uzun süre yaşadım ve yaşayacağım, zaten şiirsel bir şehir. new york city'de olduğu gibi renkli, pastoral ve ilginç mekanları aramanıza gerek yok; her yer "minimal", her yer "hikaye" ve "aşk" dolu.

  bu arada, filmdeki karakterler çok ilginç: teyzeler, kör adam, annesi ile yaşayan kapıcı, hayvanların içini doldurma meraklısı doktor, teyzelerin ilginç arkadaş çevresi ve o şirin çinli kız.

  paul'un attila'yı keşfetmesi ile başlayan iç yolculuk hikayesi, bu film. çok zevkli, her karesi özenle çalışılmış, kendine özgün tipleri, müzikleri ve mekanları ilginizi canlı tutan sıcacık bir film. bir kez daha seyredilebilir ve size de seyretmeniz tavsiye edilir. film, bazı sahnelerinde müzikal havasını da yakalamış.

  son zamanlarda seyrettiğim en güzel ve eğlenceli filmlerden biriydi. saçma sapan, boktan ve bomboş amerikan filmlerinden sonra, içinde "insan" öğesinin olduğu akıl dolu bir film seyretmek iyi geldi. nefes aldım sanki.

  http://www.imdb.com/title/tt2474438
 • az önce moviesmart fest hd'de yayınlanan ve uzun zamandır en çok keyif aldığım film.
 • "- sana kadınlar hakkında bir tavsiye vereyim mi? hiç tavsiyem yok. üstelik ben de bir kadınım. işte kadınlar bu kadar karmaşık."