şükela:  tümü | bugün
  • kuşdili eğitim merkezi'nde eğitim veren bir hoca. nev-i şahsına münhasır denilecek türden, insana yaşama sevinci aşılayan bir adamdır kendisi.

türkçeye önem verir, naçizane fikrime göre diksiyonu çok iyidir. 8 adet mesleği olduğundan bahseder, bunlar, tıp doktorluğu, pilotluk, basketbol hakemliği, aktörlük, tiyatro oyunculuğu gibi bir listede uzar gider. haftanın belirli günleri hiç uyumaz, kalan günlerde de 4 saat civarında uyur, öğrencilerine cep telefonunu verir ve 7x24 aranabilir.

velhasıl, sevimli adamdır, iyi adamdır, insanın öğrencisi değil de arkadaşı olası gelir.
  • kitap okumak, yazı yazmak, şiirle hemhal olmak gibi uğraşı ve gereksinimleri neredeyse hiç olmamış bu toplumun "türkçe" ile olan bağı da, bilgisayar ve cep telefonu gibi cihazların yaygınlaşması ile birlikte tümden zayıfladı. günlük konuşma dilinde 250-300 kelime ile iletişim kurduklarını söyleyen uzmanlar, bugün ise bu rakamların daha da düştüğünden yakınıyor.

heybesinde 5 bin 6 bin sözcük barındıran böylesine kadim bir lisanın, günümüzde minimal ölçekte kullanılıyor oluşu, doğal olarak konuşma ve yazı dilini de bayağılaştırıyor. "türkçe konuşma ve yazma" bahsinde kendini bir hayli geliştirmiş, belagat ve retorik bahsinde adeta çığır açmış isimleri yakınen takip etmek, kullandıkları üslup ve anlatı biçimlerini etraflıca irdelemek gibi, son derece absürt, son derece boş bir hobim var şu son birkaç yıldır. bilmediğim bir kelimeyle karşılaşır karşılaşmaz tdk'ya koşar, manasına bakarım. eş anlamlılarını araştırırım. derken başka bir kelime, oradan bir diğeri... konuşma ve yazıda normal üstü bir çizgiye erişmek, mütemadi kendini yenilemek, benim için bir zevk.

türkçeyi layıkıyla konuşma, sözcükleri düzgün telaffuz etme, kelime seçiminde öz türkçeye sadık kalma gibi endişeleri olan birbirinden kıymetli isimler, ulusal kanal ekranlarında bir araya gelmiş. spikerlik bahsinde duayen isim gülgun feyman, seslendirme sanatçısı levent dönmez, tıp hekimi ve seslendirme sanatçısı attilâ sarıkayalı, moderatörlüğünü ve sunuculuğunu şule perinçek'in yaptığı "elinin hamuru" isimli programda, türkçe'yi konuştular. izlerken pek bir keyif aldığım programı, sizlerin de izlemek isteyebileceğini düşünerek paylaşmak istedim.

https://youtu.be/zqdhc7oq4ry

ben kendime, türkçe dilbilgisi takıntısı olan bir ruh hastası derdim ama bu insanları izleyince önümde katedecek hayli mesafem olduğuna karar verdim.

selam ve sevgilerimle...
  • bugün öğle saatlerinde vefat etmiştir. allahtan rahmet diliyorum. çok değerli bir insan, çok iyi bir eğitimciydi.

ışıklar içinde uyuyun hocam...
  • bugün kaybettigimiz duayen hocamizdir, mekani cennet olsun.

is disiplini ve ögrencileriyle olan iliskisi cok iyiydi, herzaman ögrencilerine yardimci olmaya calisan biriydi, topragi bol olsun, tüm sevenlerinin basi sagolsun.
  • kalp krizi gecirerek vefat ettigini duydugum cok degerli, sesiyle, dil kullanim bilgisiyle, zarafetiyle insanda buyuk etki birakan hocamdir.

turkce icin yaptigi calismalarin hesabi yoktur. yazdigi kitaplar kesinlikle edinilesidir. esprileri ve davranislariyla hakikaten sahsina munhasir bir insandi...

mekani cennet olsun...
  • sayesinde açık 'e' lerimi kapatmayı başardığım adam... sevgi, saygı ve minnetle...
    ışık içinde uyu hocam...