şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir film...
  (bkz: attila the nun)
 • "bu film icin daha iyi bir attila bulunamazdi", diye dusundugumuz, attila'nin roma'ya kadar dayanip, sonra bir kadin yuzunden oldugunu anlatan film.
 • 2001 yapimi olan bu televizyon filmi, 1'er saatlik toplam 3 bolum halinde yayinlandi. iskoclarin kenan kalav'i gerard butler maalesef attila rolune pek gitmemi$, kendisini romantik beyaz atli prens rollerinde meg ryan ve turevlerini kanatlari arasina alirken gormek daha uygun olurdu sanirim. filmin esas kizlari ise gina gershon'a oldukca benzeyen simmone mackinnon ve defne samyeli'yi andiran kirsty mitchell. filmde oyunculuk namina buyuk i$ler ba$aran tek ki$i david carradine tarzi sert baki$lar ve tok sesi ile karizmasini konu$turan flavius aetius rolundeki amerikali oyuncu powers boothe. filmin en ba$arisiz yonlerinden birisi ise hunlari canlandiran figuran oyuncularin secimidir. sorarim size, the last samurai'daki samuraylar iskoc, ingiliz ve avustralyali oyunculardan secilmi$ olsaydi ne kadar zevk alirdiniz ya da ne kadar inandirici olurdu o film? i$te bu filmde bozkirlarin cekik gozlu, esmer tenli, uzun sacli yigitlerinin yerinde yeller esiyor. ayrica yapimcilarin elinde mukemmel bir malzeme olmasina ragmen butcelerini bir blockbuster cekiyormu$ gibi yapmamalari nedeniyle adini duyuramami$, silik bir film olmu$tur. attila da bir braveheart, bir gladiator, bir troy olmayi hakeden hikayeye, $an ve $ohrete sahip bir kahramandir, umarim hollywood ilerde konu sikintisi cektigi bir donemde bu yigidin hikayesine tekrar el atar.
 • kendisini gormemis olmama karsin, bir aktorun ancak bu kadar attila olabilecegini dusundugum film. aktor gerek goruntusu gerekse tonlamalari ile filme ayri bir tat vermistir. filmdeki dinginlik, mutevazilik ve akis keyifli bir seyir yasatiyor. ama delikanli adam surme ceker mi be attila dermisim.
 • batida; "tarihin en unlu seytanlari", "barbar krallar" gibi kitaplarin iceriginde pol pot, saddam, hitler gibi ki$iliklerle bir arada ismi gecen attila'nin olabilecek en iyi filmi. daha buyuk butceli yapima, hun'lari yuzyillarca yamyam barbarlar olarak nitelemi$ batililar pek de girmezler..
 • ozellikle pazar gunu izlemek icin uygun bir film.oyle sanat eseri falan degil tabii ama guzel .ayrica "kahpe bizans" tadinda bir roma imparatorlugu tasviri var ki gormeye deger.gerard butler'e gelince.....izledikten sonra attila han'i dusunurken bambaska diyarlara yelken acmaniza olanak verecek..
 • (bkz: the hun)
 • kesinlikle kötü film.. attila gibi dört bir yanda nam ve korku salmış bir savaşçının özellikle bizans dönüşündeki saçma sapan tavırları çok rahatsız etti beni.. bu tarz bir şey gerçekten yaşanmış olabilir mi bilmiyorum.. bunun yanısıra romantik bakışlı gerard butler ın ne işi vardır bu yapımda.. yok mudur şöyle sert bakışlı yine iri kıyım bir adam..
 • bbc nin versiyonu filminden daha iyidir.
  http://www.youtube.com/watch?v=lx298f_86py
 • john man adlı ingiliz tarihçi tarafından yazılmış, attila ile ilgili en kapsamlı biyografinin ismi. yalnız, kapsamlı dediğime pek bakmayın; 400 sayfalık kitabın sadece 100 sayfası attila ve hayatı ile ilgili. gerisinde, eski çağlarda orta asya'da -sadece hunlar değil, türk ve moğol devirleri de işlenmiş- yaşanan günlük hayat, bir göçebe savaşçının yazları ve kışlarının nasıl geçtiği, man'ın gittiği ve gördüğü şehirler, ve orada tanıştığı insanlar anlatılıyor. aslında man'ı suçlamak zor; maalesef attila hakkında bildiğimiz neredeyse her şey ikinci ya da üçüncü kaynaklardan geliyor. daha da kötüsü olan ise bu kaynakların çoğunun hunlara düşman romalı tarihçiler tarafından yazılmış olmaları. o yüzden attila hakkında ayrıntılı ve tarafsız bir biyografi yazmak zaten neredeyse imkansız.

  fakat bunlara ve bazı yerlerdeki gereksiz kişisel anektodlarına rağmen man yine de güzel bir iş çıkartmış. belki milliyetçi duygularımın kabarmasından olacak, özellikle attila'nın türk olduğunu kanıtlarıyla ispatlaması hoşuma gitti. etrafta türk tarihini baltalamak isteyen onlarca tarihçi var ki*, bunların attila'yı slav, germen, ve hatta hatta bazen iranlı ilan etmelerinden sonra, man'ın hunları biz türklere "iade etmesi" insanı ister istemez sevindiriyor.

  *: bu konuyla nispeten alakalı daha önce şöyle bir şey yazmıştım: (bkz: #56340074)