• birincil yaratici tanri .bazen insan gorunumlu ama cogunlukla tac giymi$ totem hayvani $eklinde anilir .siyah bir okuz gune$i boynuzlari arasinda ta$ir .kendi kendini yaratmi$tir .gune$in ve kurallarin yaratici tanrisidir .(bkz: shu) ve (bkz: tefnut) u yaratmi$tir salyasindan .tanrilarin yaraticisi olarak anilmaz ama firavunlarin yaraticisi olarak anilabilir .
    (bkz: tem) , (bkz: temu) diger isimleridir .
  • (bkz: atum), the smashing pumpkins her biri 11 sarkidan olusan toplam 33 sarklik 3 disklik yeni albumlerinin ismi. her bir disk farkli tarihte yayinlanacak ve 23 nisan 2023 de 3. ve sonuncu parca yayinlanmis olacak.

(bkz: atum) ( sonbahar anlamina gelen "autumn" olarak telaffuz ediliyor) billy corgan 'ın anlattigina gore grubun 1995 cikisli albümü mellon collie and the ınfinite sadness ve 2000'lerde yayimladiklari machina/the machines of god albumunun devamı nitelliginde olacak.

calismadan cikan ve 2 eylul 2022 de yayinlanan ilk videoyu da bu vesileyle paylasmak istiyorum; ilk izlenim olarak soundunun beni heyecanlandirdigini soyleyebilirim.

the smashing pumpkins | beguiled

bir ek bilgi olarak, video, grubun uzun surelerdir calistigi linda strawberry tarafindan tek seferde cekilmis ve oyuncular grup elemanlarinin aile uyeleri ile pumpkins konserlerinde gosteri yapan sanatcilardan olusuyor. videonun icerigi ile alakali komplo teorileri yuruten bir abiyi de bu vesileyle paylasmak, bazi merakli eksiciler icin, entersan olabilir
  • antik mısır'da (hiyerarşinin en tepesindeki) tanrı.
    atum, taoist felsefedeki tao ya dek gelir.
    her şeyin altında yatan, bütün varoluşu ayakta tutan kaynak enerji.
    bunun bilgisi düşüncenin alanı içinde değildir, ruhun algılamasına tabidir.
    tanımlanamayan, açıklanamayan, sorulamayan, sorulmuşsa da cevaplanamayan her şeyde (duygular, hisler, rüyalar, sanrılar, gizemler, büyüler, korkular... vs) bununla iletişime geçmek için bir kapı aralanır.

ayrıca (bkz: thoth)
  • "sen sadece kendi tecrübene bak.
    kendini yabancı bir ülkede hayal et
    ve niyetin gibi süratle
    orada olacaksın!
    okyanusu düşün ve işte oradasın
    cisimlerin hareket ettiği gibi hareket etmemişsindir,
    ama yolculuk etmişsindir mutlaka.
    göklere uç, yüksel;
    kanatlara ihtiyacın olmayacak!
    seni engelleyemez hiçbir şey;
    ne güneş'in yakıcı sıcaklığı,
    ne de dönüp duran gezegenler.
    (...)
    anlamaya çalış atum'un zihin olduğunu.
    böyle kontrol eder kozmos'u.
    her ne varsa düşüncedir,
    yaratıcıdan doğan düşünceler." hermes metinler & çalışmalar (dönüşüm yayınları)

(bkz: atom)
  • antik mısır'ın baş tanrısıdır. yaratıcı ve firavunların koruyucusudur.
  • antik mısır'da en saygı duyulan ve en kutsal görülen tanrılardan biridir. ilk ortaya çıkan ve kendinden sonraki yaratılış akımını devam ettiren bir melek gibi düşünebiliriz.

mitolojiye göre spermi, tükürüğü ve gözleriyle bile kendinden alt tanrılar yaratmıştır. mastürbasyon eylemiyle hem yaratıcı hem de kötülükleri defeden bir enerji de yarattığına da inanılırmış o dönem, duyduğum kadarıyla.
  • ata'nın tekili
  • kanal d de yayınlanan sahra adlı dizide zengin ailenin sahip olduğu tarım sektöründe faaliyet gösteren şirket.
  • michael atherton'a ait, çok hoş bir şarkı.
    kadının sesi mükemmel, sadece mırıldanıyor, söz de yok.

bu arada böyle mırıldanılan, sözü olmayan şarkılara ne deniyor bilemedim.
hesabın var mı? giriş yap