şükela:  tümü | bugün
  • haber mi yoksa mujde mi desem bilemedigim sey.

aha da videosu: https://youtu.be/lrqbxitotsa

ozet: ekmegin agirligi 250 gramdan 200 grama dusuyor ama fiyati dusmuyor. (videonun 1:10'dan itibaren acikliyor firinci dayi) boylece otomatikman israfin(!) onune gecilmis olunuyor.

bu sekildeki bir israf ayarindan benim tek anladigim, vatandasin bogazindan gececek olan 50 gram ekmegin israf olarak gorulmesidir.

yanisi; artik zam degil, fiyat ayarlamasi degil, "gramaj ayari" diyeceksiniz

edit: anadolu ajansi haberine gore israfin sebebi ucuzluk ve gramaj imis. gramaj mevzusu bu sekilde hallediliyor, ucuzluk mevzusunda da bir "zam degil guncelleme" gelir artik hamdolsun.

http://aa.com.tr/…ji-ve-fiyatina-israf-ayari/961631

"bakanlığın israfın nedenine ilişkin bir araştırma yaptığını, araştırmada, ekmekte israfı artıran nedenlerin ucuzluk ve gramaj olduğunun ortaya çıktığını kaydeden kolivar, türk gıda kodeksi ekmek ve ekmek çeşitleri tebliği'ne göre şu anda ekmek üretiminde alt sınırın 250 gram olduğunu, söz konusu alt sınırdan başlamak üzere 50'şer gram artışlarla ekmek üretilebildiğini anlattı.

"bu durum kesinlikle gizli zam olarak algılanmamalı. burada biz fırıncıların da gözlemlediği, ekmeğin gramajının kişiye fazla gelmesi sonucu israf olması. burada ana hedef, israfın azaltılması. zaten ekmek fiyatlarını belirleyen istanbul esnaf ve sanatkarlar odaları birliği (istesob) yeni tebliğ sonrası ekmek fiyatlarını yeniden değerlendirecek, bu kapsamda yeni fiyat belirleyecektir. biz fırıncılar için de ekmek israfının önüne geçilmesi birincil meseledir."
  • eğer parasını alıp ekmek vermezlerse israf tamamen bitirilmiş olur. neden hâlâ yapılmıyor hayret.
  • ağzıma ekmek sürmediğim için beni ilgilendirmeyen uygulama.
  • siktiğimin joseph goebbels'i dirilip atv'de işe mi başladı nedir amk. her haltı propaganda amaçlı kullanma çabası nedir böyle.

ekmeğe zam gelmiş bunlar israf bitecek diyor. bunları izleyen malaklar da elhamdülillah çok şükür israf azalacak diyordur allah bilir.
  • bu sene geçirilen zamlardan sonra millet artık ekmek almaya para bulamıyor diyeceklerine, israfı önlemek için ekmeğe gramaj ayarı haberi yapıyorlar hıamına ... neyse küfür etmeyeceğim.
  • allah razı olsun devlet büyüklerimizden, artık kilo almaya , israfa ve ekmeğin oluşturduğu sağlık sorunlarına son veriyor.

ben sayın bakanlarımızdan öğün sayısının da üçten ikiye düşürülmesini talep ediyorum. yemeğin öncesi ve sonrasında bir sürü vakit kaybı oluyor, zamanımız israf oluyor maalesef :(

öğle yemeklerini kaldırırsak ve bu kaldırdığımız yemek vakitlerini mesaiye katarsak toplumumuz gelişir, yerli uçağımız göklere gider, elektrikli arabalarımız yollara dökülür, bir elon musk neden çıkmasın ki bizden?

edit : bu coğrafya, yukarıda yazdığımı ciddi sanacak kadar izansız gerizekalılar barındırdığından bu habere sevinecek bir kitlenin varlığı bir istatistiktir, yani gobels denilen gebeşin suçu yok bunda.
  • (bkz: zam müjdesi)
  • ekmeğin gramajını düşürerek hem ekmeğe gelmesi kesin olan zam dan kurtulacaksın hem israf a karşı tedbir alıyorum diyeceksin hem utanıp arlanmadan bi de bu yaptığın işmiş gibi haber yaptırıp ak sevdalıların alkış tutmasına sebep olacaksın.

yemin ederim cehennemdeki goebbels duysa : '' ben bile bu kadarını başaramadım '' diye tepinerek ağlar
  • ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler bölümüne geçtiğimizi gösterir haberdir.

yalnız uyarıda bulunmak lazım, bu bölüm genelde son duraktır.