şükela:  tümü | bugün
  • werner herzogun 1970 yılında çekmiş olduğu 27 tane cücenin oynadığı ilginç film.
  • cücelerin estirdiği terörle akıllara zarar veren sinir bozuculuğun hat safhasında bulunan film.domuz öldüren cüceler.çiçek yakan cüceler.tavuk fırlatan cüceler ve o saatlerce sıçan deveye manyak gülüşler atan cüce.kınıyorum seni !hepinizi !
  • filmi izlemedim ama ara ara ismi aklıma geliyor (cüceler de küçükten başlar) ve her seferinde ne anlama geldiğini keşfetmeye çalışıyorum (gerçi filmi izlesem belki anlarım). ama nihayet vardığım sonuç şu, bir işe en dipten başlandığında bile zirveye ulaşılabilir ve zirvedekilerin çoğu da bu işe sıfırdan başlamıştır ama zirvedekilerin çoğunun sıfırdan başlaması işe yeni girişenlerin de zirveyi tutacağı anlamına gelmez. cüceler de küçükten başlamış ama bir sikim olamamışlardır. gerek film ismi gerek felsefe olarak beğendim.
  • cüceler bile..devrim yapmaya çalışabilir.. sene 68 ve öğrenci isyanlarının yılı.. histeriklerin efendi arayışı diyordu lacan.. cüce kalkışmasının sonunda varılan delilik noktasına işaret ederek kabuslar ve rüyalar politik doğruculuğun kurallarını izlemez demiş herzog.. filmi faşistçe olarak niteleyenler olmuş ve herzog filmin son sahnesinde gülen cüceyi örnek göstererek "ama neşe vardı, üç hafta sonra onu izlesek hala kahkaha atıyor olacaktı" diyerek komiğin yıkıcılığına dikkat çekmiş..dünyanın çılgınca hızlanan seyri karşısında hepimiz cüceyiz diyerek bitirmiş; filmde durdurulamayan ve dönüp duran araba ve etrafında koşturan cüceler.. ve sadece dış dünyaya karşı da değil, içimizdeki dünyaya göre de cüceleriz.