şükela:  tümü | bugün soru sor
 • auckland aslen bizim marmaris'e benziyor. tamamıyla bir liman şehri . şehirde milyonlarca koyun var. halkının büyük bir çoğunluğunun geçim kaynağı bu koyunların yünleri. dünyanın en iyi işlenmiş , en ince yünlerini üretiyorlar. zamanında yetersiz nüfus nedeniyle ciddi meblağ karşılığı çinli vatandaşların ülkelerine göç etmesine müsade etmiş bir şehir. fakat şu anda göçmenler nerdeyse yerli nüfusla aynı sayıya ulaşmış. güzelim sokaklar sarmısak ve susam yağı kokuyor.
  şehirde genel olarak kaldırım yok. kaldırıma da ihtiyaçları yok.
  fiziki yapısı volkanik olduğu için hala aktif durumda volkanları bünyesinde barındırıyor. hali hazırda 43 adet non aktif volkanik dağ var. muazzam yeşil bir şehir. bilindiği üzere yüzüklerin efendisi filmi genel olarak bu şehrin sahillerinde çekilmiş.
  bu şehrin diğer adı city of sail... yıllardır üst üste america s cup bu şehirde düzenlendiği için halkın hayvancılıkla uğraşmayan diğer yarısı yat turizimciliği ile geçiniyor. turiste çok alişik bir şehir, son derece saygılı ve huzurlu bir halkı var.
  şehrin 3 ayrı limanı bulunuyor. 3 limandaki kayıtlı toplam tekne sayısı 4500-5000 civarında. neredeyse yaşayan her ailenin bir teknesi var. şehrin orta göbeğindeki skytower kulesi en yüksek binası. 231m uzunluğunda isteyenler bu restaurantın 220. ci metresinden asfalta bungee jumping yapabiliyor.

  tüm gün yaz kış hava puslu gibi. fakat puslu olmasına rağmen kavurucu sıcağa sahip. saniyelik tropik yağmurlar yağabiliyor.
 • cinli, irakli, iranli bilumum girisimciler tarafindan turk yemekleri kisvesi altinda turkish cafe, turkish takeout gibi isimlerle acilmis bir suru lokantasi olan sehir.
 • robert thomas klomp un yaşadığı , ve dolayısıyla hakkında planlar yaptıran (hayal mı ? tercih) şehir.
 • (bkz: fuckland)*
 • guney yarimkure'nin en yuksek yapisi olan sky tower'i barindiran, yeni zelanda'nin en hareketli, en kalabalik ve bir o kadar da pahali sehridir. ayrica sehir sinirlari icerisinde her an patlayabilecek potansiyele sahip irili ufakli volkanik tepeler oldugu soylenmektedir.
 • kimi ne kadar ilgilendirir bilinmez de 40 kusur yldan sonra ilk defa kar yagdi bu sehirde. yakin tarihinin en soguk kisini yasamakta sanirim. hayatinda ilk defa kar goren insanlarin deneyimlerini de sicagi sicagina dinlemek te ilgincti.
 • 2011 dunya rugby kupasi'nin finaline ev sahipligi yapacak olan sehirdir. eden park stadyumu guzeldir, ulasimi acilisi kutlamalarinda problem yasamis olsa da, kolaydir aslinda. sirf bu dunya kupasi icin deniz kenarindaki eski liman yenilenmis ve maclarin buyuk ekranlardan yayinlandigi, insanlarin acik havada ellerinde ickileriyle mac seyredebilecekleri bir ortam yaratilmistir. dunya'da en yasanilabilir sehirler listesinde ilk 10 sirada yer almaktadir kendileri ayrica.
 • resmi sitesi şudur;

  http://www.aucklandcity.govt.nz/

  şunlar da kendisine dair, belki lazım olabilecek linkler;

  http://www.aucklandcity.govt.nz/…gy/docs/part22.pdf

  http://portal.jarbury.net/thesis.pdf
 • su an şubat- mart aylarında 1 haftalık bir gezi planlamaya çalışsanız, 30'ar saatten gidiş dönüş 60 saat ucakta gecirmeyi, yaklaşık 4000 tlyi de sadece ucak bileti ve konaklama için harcamayı göze almanız gerekmekte.