şükela:  tümü | bugün
 • sınırlı ehliyetli küçüğün hukuki işlem yaparken veli ya da vasisinin o anda yanında olup işleme onay vermesi.*
 • tanrısal kılıç. kilisenin elinde bulunurdu.
 • batı roma imparatorluğu'nun yıkılmasının ardından ortaya çıkan otorite boşluğunun yaşandığı günlerde, papa i. gelasius'un doğu roma imparatoru i. anastaius'a yazdığı mektupta geçen bir terim.

  bu terim papaların kutsanmış, ruhban otoritelerini temsil eder ve bu dinî otorite, siyasal otoriteden üstündür. ayrıca bu otorite bölünemez ve yalnızca tek bir adamda tecelli eder.

  bizans imparatorlarının sahip olduğu otorite ise farklıdır: potestas. çünkü imparatorların otoritesi dünyevîdir. bu otorite ise bölünebilir.

  peki papa niye bizans imparatoru'na mektup yazmıştır? çünkü imparator, batı roma'nın topraklarında (ve papalık üzerinde) hak iddia etmektedir. hatta imparator daha da ileri giderek kendisinde corpus christi'nin tecelli ettiğini iddia etmektedir. (yani hem imparator hem de papa olmak istiyor)

  dönemin papası i. gelasius da kilisesini bizanslılara kaptırmamak için bu mektubu yazmıştır ve özetle "papalar manevî açıdan krallardan üstündür, ama krallar da maddi açıdan papalıktan üstündür. en iyisi bizbirimize karışmayalım." der.

  tabii yüzyıllar içerisinde bu otorite savaşını papalık kazanır. ilk başlardaki "birbirimize karışmayalım" fikri zamanla "kilise her şeye karışma hakkına sahiptir" fikrine dönüşür .
 • ortaçağ avrupası'nda iktidarın meşruiyet menbelidir. merkezi de vatikan'dı. osmanlı devleti'ndeyse iktidar menbeli de iktidarı kullanan da saray idi. atüt tam olarak bu olsa gerek.