• bu başlığı 2014 yılında açılan audi a3'ün 100 bin tl olması başlığına ithafen açıyorum.

şu an en baz sportback versiyonunun liste fiyatı 190bin tl. tabi sadece metalik renk ve cam tavan ekleseniz 200bin tl oluyor rahatlıkla. dizel otomatik üst paket versiyonu 229bin tl. buna da cam tavan, metalik renk falan desen 240bini görürsün.

yalnızca 4 yıl sonra bir otomobilin fiyatının tam iki katına çıkması çok ilginç tabi. 4 yıl önce şaşırmışız "lan a3 nasıl 100bin olur" diye. sanırım artık alıştık, 200bin olmuş kimse de ne oluyor demiyor.

sadece a3 değil tabi ki. vw polo, clio, fiesta gibi en küçük ve basit otomobiller bile 100bin seviyesini geçeli çok oldu. malum sıfır otomobil satışları %39 düşmüş. bu fiyatlarla %90 düşmesi gerekirdi ama işte türklerdeki at merakının otomobile yansımasıyla sanırım, yemiyor içmiyor hala otomobil alıyor insanlar.

%90 gibi insani olmayan, insafsız, soygun niteliğinde vergiler varken ve döviz kurları rekor üstüne rekor kırarken bu ülkede iyi para kazansanız bile hayat standartlarınızı yükseltemiyorsunuz. ayda 20bin tl maaş alsan bile verdiğin paranın yarısından fazlası vergiye gidiyor.

kısacası ülke gün geçtikçe yaşaması daha zor, hayalleri gerçekleştirmesi çok daha zorlaşan bir ülke olmaya devam ediyor.

en önemlisi bir audi a3'ün 200bin olması değil tabi ki, soğanın kilosunun 5-6tl olması. hani oralara girersek depresyon sebebi olur. hepimize sabır diliyorum.
  • audi erkeğinin güçlendiğine delalet eder.
  • artık 274bin tl’den başlayan fiyatlarla. meriçler, alfalar, betalar bu sene çok üzülecek. hem yeni kasası da 2021 senesinde gelecekmiş.
  • acaba fiyatlara isyan edip kimse 0 araba almasa hep 2. el kullanılsa bir süre sonra araba fiyatları düşer mi diye düşündüren olay

edit:

2018 de yazdığım bu yorumu 2020 yılı ağustos ayında düzenliyorum: olmuyormuş. 0 araba hiç satılmadığında, hep ikinci ele yönelme olduğunda bizim namus ve şeref abidesi galerici abilerimiz piyasanın anasını ağlatıyorlar. hatta vatandaşa yardımcı olmak amacıyla 4 ay sonraya teslim tarihi verilen arabayı sizin için 4 ay önceden sipariş vermiş oluyorlar, siz de istediğiniz zaman gidip arabayı alabiliyorsunuz. ve bu hizmet yaklaşık olarak araba fiyatının %10una tekabül ediyor. yani 0'ı 100.000tl olan arabayı çok ucuza, sadece 110.000tlye galericilerden anında satın alabiliyorsunuz. biraz kanınızı içen vampir tipler olabilirler ama kanınız çoksa sıkıntı yok. vatandaşın da eli biryerinde gezmekten başka çaresi yok.
  • bütün arabalların fiyatları çok yüksek ama a3 kullanan biri olarak kesinlikle bu paraların arabası değil.
  • polo dizel otomatik highline opsiyonsuz 133 bin tl olmuş. arabası olan yıllarca binsin araba falan alınmaz. düşeceğide yokta yükselteyim desen yıllarca kredi ödersin
  • vw polo'nun 100 bin tl olmasının yaptığı etki kadar etki yapmaz.
  • ne 200bin mi?

arkadaşlar 5 yıl sonradan geliyorum, manyak olursunuz :)
hesabın var mı? giriş yap