şükela:  tümü | bugün
  • 2006 senesinde avant versionunu yaklasık bir ay kadar kullandıgım* ve o tarihten beri henuz baska hicbir aractan aynı zevki alamadıgım yer ucagı.

efendim simdi beni bıraksanız sayfalarca yazarım bu alet icin, ancak sanırım bir iki basit ornekte durumu anlamanıza yardımcı olacaktır. ısık muhabbetlerini direk geciyorum, ankarayı bilenler bilir, goksu bilmemne parkının yanından dogru uzanan otoban sert olmayan fakat uzun soluklu virajlarla doludur. bu yolda gece saat 11 suları piknikten donerken (arabada 5 kisiyiz ve bunlardan 2si 100e yakın kisiler, mangal falan var arkada o derece piknikciyiz) arkadan bir impreza darlamaya basladı. hayvanlar gibi yemistik, arabanın yabancısıydım, teyp inceden muzeyyen senar calıyordu ve en onemlisi tam bes kisiydik. baslarda istemeye istemeye de olsa, o vites kucultup o devir saatinin zıplayısını gorunce, motorun kukremesini duyunca, hele bir de fm 87.7 die motherfucker die seklinde anırmaya baslayınca insan kendinden geciyor amına koyim. velhasıl ''gel la'' diyerek olaya dahil oldum. agır olmamızdan dolayı impreza 150 den 190-200 civarına kadar bizi yardı, fakat devrini alan bir rs6 iddia ediyorum bir cok efsane spor arabanın canını yakar, ki imprezanınkini de yaktı. sınırlandırıcı sebebiyle arac 250ye vurdugunda en ufak bir titresim, virajlarda en ufak bir savurulma dahi yoktu. oyle ki arkadaki 100luk ayılardan birinin kıs uykusundan uyanıp yaptıgı ''ggaaaaaargghhkkhh'', ''baco ne yedik la yannız'' seklindeki kombo yolcuların olaydan ne kadar uzak oldugunun gostergesi gibiydi. istanbul yolundaki ilk ısıklarda yanıma yanasan imprezacı gencligin surat ifadesini ve camdan beline kadar sarkarak verdigi ''kardes buney amuagoyum'' seklindeki tepkisini asla ve asla unutamıycam, sagol audi, sagol dayı. sizin ben tosbillerinizi yerim.
  • kuzu postunda bir kurt.
  • aile arabası görünümlü psikopat.. tam bir sazan avlayıcısıymış bu canavar.. ışıklarda durduğunuzda yanda duran şoparların görünümüne aldanıp kapışmaya davet etmeleriyle çok komik durumlar oluşabiliyor.. turbo bir porsche'nin her türlü tokatladığı, ama onun kıçından ayrılmamayı başarmasıyla bile büyük bir saygıyı hak eden mühendislik harikası bu..

aerodinamiğine kurban olduğum..

edit: özür diliyorum, turbo porsche'ye toz yutturabiliyormuş.. respect ulan..
  • geçen gün test etme şansı bulduğum araç. araç demek az kalır çünkü kendisi bodykit vs. ile sporluk katılmış normal bir aile arabası gibi görünen; ama kaputun altında 600 beygirlik motoruyla adeta kükreyen bir hayvan. trafiğin boş olduğu yerlerde gazı köklememle birlikte 2-3 saniye içinde 100 km. nin üstüne çıkan, insanı bu esnada tabiri caizse koltuğa çivileyen ve ivmelenmesi hiç bitmeyen bir araba azmanı. öyle bir koltuğa yapıştırma hissi ki ben şahsen korktum.

buna sahip olan insanın psikilojisini şöyle yorumlayabilirim. çoluk çocuk atlayalım arabaya pikniğe, tatile, her yere gidebilelim; fakat yolda derede en ufak bir artsitlik yapanın da eline verelim.
    (bkz: 10 km uzaktan selektör yapan bmw'li)
  • ferrari laferrari için yapılan reklam çekimlerinde kamera aracı olarak kullanılmıştır, zaten başka bi station wagon'la da yakalayamazlardı ferrari yi..

http://www.youtube.com/watch?v=hyjly3plhp0
  • hakkinda birkac bir sey yazmam gereken arac.

hic trafigin olmadigi, yayalara acik olmayan bir yolda kapisma sansim oldu bugun kendisiyle. hatta ben bile istemedim, camdan o isaret etti yardiralim mi diye. gulumsedim, kafami salladim. bir tane de mercedes s550 vardi yanimizda. bendeki arabanin markasi ve modeli cok onemli olmamakla birlikte, uc arabanin da fren diskleri, jantlari ayni boyutlara yakin, ucu de benzinli, ucu de v motorlu, s550 ve benim arabamda (iyi ki) turbo yok, naturally aspirated dediklerinden (daha keyifli, daha hassas, daha genis devir araliginda daha stabil guc falan diye binbir tane sey var, ilgilenenler bilirler); sonuc olarak hem v motorlu, hem de turbolu tek arac rs6.

s550'de sorun yoktu yine (agirlik), cls550'lerin (agirlik), m3'lerin, sl500'lerin (sl55'i gecmek namumkun), s6 (agirlik) ve hatta slk55'in (bakimsizdi galiba) bile zorlamadigi zamanlari bilirim de, rs6'nin olayi cok iyiymis.

neyse ki adam dortlulerini yakip durdu da, biraz muhabbet ettik. yasadigim yerde yaninda duran arabaya selam verirsen, selam verirler. iletisime daha acik bir memleket yani. neyse, adama rs6 yetmemis, gitmis turbolari, ecu'yu, zamanlamalari falan modifiye ettirmis, adama v motor yetmemis yani. sirf ipnelik olsun diye, valla benim turbosuz motoruma karsi cift turbo falan ama yine de 100km/h'de hemen arkandaydim, hizlanirken yaninda beni izledigini biliyorum dedim, guldu. sonra birbirimizin arabalarini alip birkac km denedik. sonra da eyvallah deyip ayrildik. tanimadigim bir adamla.

kullandigim birkac km kadariyla; bence aranan sedan/station-wagon kirmasi araba bulunmustur. bu da bugunun notu olsun.

+ senin arabanda turbo olsa teknik fark ne olurdu diye soranlar oldu. vakti ve parasi olan birisi icin, kleemann'in urettigi bir supercharger eklense, su anda olaninin uzerine, 158 (yuzellisekiz) hp ve 125 nm tork eklenebiliyor. motor, sanziman falan degismeden. sadece supercharger'la. yani rs6'nin turbo, motor ve ecu modifiyeleriyle kazandigi gucu allah bilir. zaten normalde de guclu bir motora sahip.
  • kıçı kırık spor model arabalaların kıroyum ama para bende sahiplerinin, yolda görüp "ulan şu moloza ağzının payını vereyim" diyerek, kar.ısında en alasından göt olacakları araba
  • trafikte ikinci hatta ucuncu viteste kalkmayi gerektiren arac. (eger otomatik sanzuman yoksa) yok eger otomatik sanzumanliysa kesin biseyler ayarlamislardir. o da olmadi, gaz pedalina basmadan uzaktan uflemek suretiyle yavas bir kalkis icin yeterli gaz verilebilir.
  • rs6’dan daha hızlı tek birşey vardır: nabzınız!,seklinde reklami yapilan araba.(bkz: ba ba ba)