şükela:  tümü | bugün
 • geçmişin ünlü aktörlerinden. 20 haziran 1924 tarihinde doğmuş, 28 mayıs 1971'de hayata veda etmiştir. 2. dünya savaşı'na katılmış, ülkesi amerika'da 'en çok madalya alan amerikan askeri' sıfatıyla ün kazanmıştır. ardından hollywood kapıları kendisine ardına kadar açılmıştır. savaş kahramanı olmasının getirdiği nimetlerden sonuna kadar faydalanan hollywood, oyuncuya türlü western ve savaş filmlerinde rol vermiştir.
  no name on the bullet psikolojik westerniyle trt'de sık sık boy gösteren oyuncunun filmografisi ve biyografisi şu adreslerden temin edilebilir:
  http://www.imdb.com/name/nm0001559
  http://en.wikipedia.org/wiki/audie_murphy
  oyuncunun kaderi midir bilinmez, yaşamı bir askeri uçaktaki teknik arıza sonucu sona ermiştir.
 • fredrick zoller kendisinden esinlenilmiştir. 2. dünya savaşı başladığında 16 yaşında olduğundan orduya kabul edilmez. kız kardeşinin gönderdiği aslında daha büyük olduğu yalanını söyleyen yazılı ifade aracılığıyla kabul edilir. savaş bittiğinde amerikan ordusunun en çok madalya kazanan askerlerinden birisidir. toplamda 240 alman askerini öldürmüş ya da yaralamış, çok daha fazlasınıysa esir almıştır.

  bir savaş kahramanı olması beklenebilecek birisi değildi. cılız, kısaca, oğlan çocuğu görünümlüydü ve sesi muhallebi çocuğu kıvamında yumuşak bir tondaydı. alfa erkek özelliklerine haiz bir tip değildi. enteresan kahramanlık hikayeleri vardır. bir defasında teslim olma numarası yapan almanların arkadaşını vurmaları üzerine saklandıkları yere ateş altında tek başına gidip 6 almanı öldürüp 2'sini yaralayıp 11'ini esir almıştı. cephanesi yokken karşı atak başlattığı bir hikayesi de var ki uzun sürer yazması.

  savaş bittiğinde bir süre savaş sonrası travmalarıyla boğuşur. uykusuzluk, depresyon çeker, yastığının altında silahla uyur. 47'deki sağlık kontrolünde baş ağrıları, kusmalar ve savaşa dair kabuslardan mustarip olduğu görülür. kabus görmemek için uyku hapları kullanmaya başlar. hayatının kalanında da pek eksik olmayacaktır bunlar gerçi.

  48'de güzel yüzlü bir savaş kahramanı olmasının yararıyla oyunculuğa başlar. genelde westernlerde oynamıştır. 1955'de kendisini oynadığı bir filmde de yer alır: to hell and back. 46 yaşında bir uçak kazasında ölür.

  ek:

  kendisine dair bir başka ilginç yan da anti-kahraman unsurlarına sahip olmasıdır. hollywood'da set işçileriyle takılır mesela ya da gittiği bir zengin partisinde evin mutfağındaki siyahilerle zaman geçirir. alt sınıf insanlarına karşı nazik ve yardımsever olmasıyla bilinirmiş. hollywood'da bulaşılmaması gereken birisi olarak nam salmış bir de. ünlüler adamdan bildiğin korkarmış ve kendisiyle karşılaştıklarında kız arkadaşın annesinin yanında zeki müren'e dönen erkek kibarlığına bürünürlermiş. sigara kullanmayan murphy, kendisine teklif edilen yüksek meblağlı sigara reklamlarını da geri çevirmiş. savaşta yaptıklarına dair suçluluk duygusu yaşarmış bir de rahmetli.
 • hayatını kaybettiği uçak kazasının nedeni, taşaklarının uçağın taşıyabileceğinden çok daha ağır olmasıdır.

  ben "insanlar ölmesin"ci bir ılık değilim; insan hayatına değer vermekle birlikte savaş gerçeğini göz ardı edemem. öte yandan, sonuç itibariyle bizim hayal dahi edemeyeceğimiz trajedilere tanıklık etmiş ve yüzlerce insanı öldürmüş birini yüceltme taraftarı da değilim pek... bu yüzden süper adammış, şöyle mübarek biriymiş demeyeceğim ama şurası tartışmaya açık değil: audie murphy cesaret konusunda yeni çığırları adeta çekirdek çitler gibi açmış ve balls of steel kavramına yeni bir boyut getirmiş bambaşka birisidir.

  abi ilaç bağımlılığından kurtulmak için, post-travmatik stres bozukluğundan mustaripken, kendini bir haftalığına motel odasına kilitlemek ve sonrasında hayata "ayık" olarak devam etmek nasıl bir kafadır? murphy amca bu seviyeye gelene kadar mental kapasitesini tamamen tükettiği için hiçbir şeyin işlemediği bir robota mı dönüşmüştür yoksa sıradan insanlar olarak tahayyül edemeyeceğimiz bir mental dirence mi sahiptir? iradesi fazlasıyla zayıf birisi olduğum için, bu tip irade örneği gösteren insanları ayrıca takdir ve merak ederim. inanılmaz.
 • boyu 1.60'tır. 20. yüzyılın en çok savaşan ordusu olan amerikan ordusunda alınabilecek bütün madalyaları almıştır. anzio'da birliğindeki bütün askerler düşünce bir italyan alayına tek başına karşı koymuştur , o çarpışmada 243 kişi öldürdüğü rivayet edilir.

  https://www.youtube.com/watch?v=03x-fuksdvw