şükela:  tümü | bugün
 • geçmişin ünlü aktörlerinden. 20 haziran 1924 tarihinde doğmuş, 28 mayıs 1971'de hayata veda etmiştir. 2. dünya savaşı'na katılmış, ülkesi amerika'da 'en çok madalya alan amerikan askeri' sıfatıyla ün kazanmıştır. ardından hollywood kapıları kendisine ardına kadar açılmıştır. savaş kahramanı olmasının getirdiği nimetlerden sonuna kadar faydalanan hollywood, oyuncuya türlü western ve savaş filmlerinde rol vermiştir.
  no name on the bullet psikolojik westerniyle trt'de sık sık boy gösteren oyuncunun filmografisi ve biyografisi şu adreslerden temin edilebilir:
  http://www.imdb.com/name/nm0001559
  http://en.wikipedia.org/wiki/audie_murphy
  oyuncunun kaderi midir bilinmez, yaşamı bir askeri uçaktaki teknik arıza sonucu sona ermiştir.
 • ikinci dünya savaşının en başarılı askeri olarak anımsanan kişi. daha fazlasını "devourthedamned" üstada bırakıyoruz.

  (bkz: to hell and back)
 • fredrick zoller kendisinden esinlenilmiştir. 2. dünya savaşı başladığında 16 yaşında olduğundan orduya kabul edilmez. kız kardeşinin gönderdiği aslında daha büyük olduğu yalanını söyleyen yazılı ifade aracılığıyla kabul edilir. savaş bittiğinde amerikan ordusunun en çok madalya kazanan askerlerinden birisidir. toplamda 240 alman askerini öldürmüş ya da yaralamış, çok daha fazlasınıysa esir almıştır.

  bir savaş kahramanı olması beklenebilecek birisi değildi. cılız, kısaca, oğlan çocuğu görünümlüydü ve sesi muhallebi çocuğu kıvamında yumuşak bir tondaydı. alfa erkek özelliklerine haiz bir tip değildi. enteresan kahramanlık hikayeleri vardır. bir defasında teslim olma numarası yapan almanların arkadaşını vurmaları üzerine saklandıkları yere ateş altında tek başına gidip 6 almanı öldürüp 2'sini yaralayıp 11'ini esir almıştı. cephanesi yokken karşı atak başlattığı bir hikayesi de var ki uzun sürer yazması.

  savaş bittiğinde bir süre savaş sonrası travmalarıyla boğuşur. uykusuzluk, depresyon çeker, yastığının altında silahla uyur. 47'deki sağlık kontrolünde baş ağrıları, kusmalar ve savaşa dair kabuslardan mustarip olduğu görülür. kabus görmemek için uyku hapları kullanmaya başlar. hayatının kalanında da pek eksik olmayacaktır bunlar gerçi.

  48'de güzel yüzlü bir savaş kahramanı olmasının yararıyla oyunculuğa başlar. genelde westernlerde oynamıştır. 1955'de kendisini oynadığı bir filmde de yer alır: to hell and back. 46 yaşında bir uçak kazasında ölür.