şükela:  tümü | bugün
 • latince'de işitmek, dinlemek anlamına gelir...
 • latince'de işitiyorum demektir, mastar hali ise audire'dir.
 • kapı zilleri ve diafonları yapan bir firma
 • otobüs reklamlarında ya da büyük reklam tabelalarında görünüp de "ne ya bu, video demek istiyorlar herhalde" diye düşünülmesine sebep vermiş sözcüktür.
 • zil bozukmuş, ünite değişecekmiş. bozukluk keşfinde bulunan adam bir fiyat söylemiş lakin bir de internetten göz atmak lazım tabii. akakce.com ne diyor ürün fiyatı için?

  aramaya inanan kişilik - bak bakiyim markası neymiş şu diyafonun?
  inanmayan kişilik - ben bakamam, üstelik gözlüğüm de yok... du bakiim... a u d i o
  aramaya inanan kişilik - ama o ses düğmesinin üstünde yazıyodur, markasına bak markasına...
  inanmayan kişilik - e audio yazıyo işte...
  aramaya inanan kişilik - du bakim, bişiyi de beceremiyosun ha... aaaaaaa, hakkatten audio dioymuş!

  gibi bir komedik duruma neden olan diafon markası...

  nec audium nec videom...
 • türkiyenin muhtemelen en saçma seslendirilen reklamına sahip diafon markası...
 • odyo olarak okunur.
 • hırsızlı reklam serilerine devam eden firma.

  önceki reklamında;
  çuvallı, zombi gibi sallanan hırsızlar kapıyı çalıyordu. son reklamında "at hırsızı" kılıklı, yüzlerini kapamış tipler güpegündüz kapıyı çalıyor, görüntülü diafon sayesinde at hırsızlarını polis yakalayıp, götürüyor.

  evet, görüntülü diafon tercih edilir ama günümüzde hırsızlar genelde çuvalla gezmiyorlar ya da gündüz vakti "çuvallı zombiler, at hırsızları" modunda gezmiyorlar genelde. polisin 2 dakikada gelmesini de geçiyorum. (bir de takım elbiseli hırsızlar var ki, o da bambaşka bir konu)

  diafonla ilgili ne yapıyorlar peki? söyleyeyim de audio bir çözüm bulsun;

  görüntülü ya da sesli diafon fark etmeden, arızalı ya da kötü niyetli tipler tüm zillere basıyor, siz sadece kapının çaldığını duyuyorsunuz ama görüntü-ses olmuyor. çünkü "çuvallı at hırsızları", sistemi kendi çaplarında "hack" ediyorlar. siz refleks yapıp, otomatiğe basmasanız bile, komşunuz yaşlı teyze basıyor düğmeye. ilk basılan zil den cevap gelene ya da sistem otomatik kesene kadar başka zili çalamamalılar. bu kadar basit bir özelliği neden yapmamışlar, bilemiyorum. (belki son çıkan sistemlerinde vardır, benim kast ettiğim 3-5 yıllık bir sistem.)

  yeri gelmişken tavsiyeler;

  görmüyorsanız, tanımıyorsanız kapıyı açmayın, çocuklarınıza ve yaşlılarınıza da tembihleyin. öyle "posta, kargo" gibi sözlere de hemen inanmayın. bir de hızlı hızlı anlamsız konuşanlar var. onların da ne dediğini anlamayınca "herhalde filanca geldi" diye kapıyı açmayın.

  zile, posta kutusuna tam adınızı yazmayın, sadece soyadınızı yazın. (paranoya yapanlar sadece daire numarasını belirtsin, hiçbir şey yazmasın)

  daire giriş kapınız çalıyorsa da hemen bodoslama açmayın. komşunuz yerine bambaşka biri çıkabilir karşınıza.
 • şu saçma reklamlarından bıkkınlık geldi. bu kadar kalitesiz reklam olamaz ulan. gözlerim kanadı, kulaklarım yere düştü bu reklam yüzünden. 3-4 tane reklamı var hangisine saydırsam bilmiyorum.

  akıllı telefondan kontrol falan yapmışsın ne güzel ama o reklamı gördükten sonra bırak taktırmayı fabrikanı yakmaya gelirim. audio bilmemne sistemi yapmazsa müteahhite vermezmiş. o müteahhit içindeki donu bile alır ey yavrum ey.

  son reklamında 3 milyar 750 milyon sen milyar sen fabrikam var diyorsun sen bu fabrikadan gelen parayı ne yaptın?*

  allah aşkına -bak allah'ın adını verdim- sen reklam yapma. paran mı yok daha iyi reklam ajansıyla anlaşamıyorsun? reklam ajansı mı kalmadı memlekette? sana tavsiyem ya 3-5 kuruş ver bizim gözlerimizi kurtar ya da hiç reklam yapma sevgili audio.
 • reklam kuşaklarının trivago'su olma yolunda hızla ilerleyen firma.