şükela:  tümü | bugün
  • 100 dolarlık fiyatı ile abisi audio technica ath-m50x'e iyi bir alternatif oluşturmaktadır. türkiye fiyatı 175$+kdv olmasına rağmen bir yurtdışı ziyaretinizde ya da bir arkadaşınızdan ricanızla 100$ seviyesine düşecektir. tabi ki ebaydan sipariş riski almak isteyenler de olabilir. 240gr ağırlığı fazla gibi görünse de kullanılan malzeme ve ergonomisi sayesinde çok rahat bir kullanımı var. ses kalitesine gelecek olursak bu fiyat seviyesinde bir kulaklık için fazlasıyla tatmin edici bir performans vermektedir. daha önce kullandığım 30$-50$ seviyesindeki philips ve sony'lerden sonra bambaşka bir seviye olarak geldi. kulağı tamamen içine alan yapısı ile başarılı bir ses izolasyonu oluşturmaktadır ve kulağınızın sıkışıp uzun kullanımlarda ağrımasının önüne geçmektedir. kutusundan çıkan deri taşıma kesesi ve jak dönüştürücü güzel bir jest olmuş. önceki modellerinde plastik parçaların çabuk kırılması ile ilgili şikayetler okumuştum yaklaşık 6 aylık her gün ortalama 6-7 saat kullanımım sonucunda en ufak bir bozunma oluşmadı umarım böyle devam eder.
  • piyasadaki fiyat/performans orani en yuksek kulakliklardan birisi. notral dizilimi sayesinde herhangi bir frekansin one cikip diger frekanslari bogmasi gibi problemlerden uzak ve dolayisiyla dinlediginiz kayitlardaki en ufak nuanslari bile algilamanizi sagliyor. gercek manada reference familyasindan bir kulaklik, yani eseri kaydedildigi sekliyle, ne eksik ne de fazlasiyla duyuyorsunuz. ama iciniz ferah olsun, "yok aga bu da cok yavan oldu" derseniz de ufak bir eq kullanimiyla her turlu ses rengini kendiniz rahatlikla yaratabiliyorsunuz. bass heavy bir kuaklik olan agabeyi ath-m50x'ten pek bir farki kalmiyor mesela. jazz ve progressive rock gibi kompleks mevzularin altindan buyuk basariyla kalkiyor, hatta ve hatta sanki bu is icin yaratilmis diyebilirim. death metal'e kadar uzanan agresif yelpazedeki denemelerim de cok sahane sonuclar verdi.

closed-back yani kapali bir kulaklik olmasi sayesinde iki yonlu oldukca iyi bir izolasyon sagliyor. ama bu tabi ki bir bedelle geliyor, o da hem yatay hem de dikey duzlemde oldukca sig bir soundstage sunmasi. kapali kulakliklarda bu evrensel bir sorun oldugundan bu konuda yapacak cok birsey yok malesef. genis, ferah bir deneyim icin open-back kulaklik kullanmalisiniz, ama onlari da toplu tasimada kullanma olanaginiz olmadigini hatirlatayim. ben sennheiser hd 598 ile denedim, oradan biliyorum.

isin estetik yonu cok parlak degil bunu kabul etmek lazim, oyle kafaniza takip sokaga ciktiginizda pek hos bir goruntu beklemeyiniz. ayrica sicak havalarda kapali yapisinin getirisi olarak kulaklarinizda hem gercek manada hem de ses kalitesi baglaminda atesi hissedebilirsiniz, uyarayim. ama benim gibi muzik asigi biriyseniz cok da umrunuzda olmayacaktir.

velhasil hi-fi sistemlere cok para gomme durumunuz yoksa ya da evde aile, coluk-cocuk dolayisiyla kulakliga mahkum biriyseniz boylesine bir kalite icin neredeyse komik bir rakama sizi ucuracak bir cihaz. amazonda zaman zaman 60 dolares seviyelerine dusebiliyor, haberiniz olsun.

ben jailbreak'li iphone ve equalizereverywhere tweak'i ile bile korkutucu duzeyde bir kalite yakaladim bu arkadasla. daha kaliteli sistemlerle bambaska bir boyuta gececektir eminim ki. evde daha rahat ve konforlu, daha ferah soundlu sennheiser hd598, sokakta da hd598'e oldukca yakin bir ses rengi ve kalitesini oldukca iyi bir izolasyonla sunan m40x mukemmel bir kombinasyon kanimca.
  • bu hafta başlında amazondan 50x'i alacakken kendisinin indirime girdiğini görüp 80$'a temin ettiğim kulaklık. türkiye fiyatı en ucuz 550 lira seviyesinde şu sıralar.

müzik konusunda kulağımın çok hassas olduğunu düşünmüyorum, zaten başka monitor-referans kulaklık deneme şansım da olmadı. evde dijital beteri ile kullanmak için aldım öncelikle fakat sesin temizliğine hayran kaldım. daha önce davulda sennheised hd 407 ile dinlerken seslerin tam gelmediğini, karıştığını şimdi anlıyorum. dinlediğim şarkılarda da pek çok detayı, sesi, duyup aa bu şarkı böyleymiş lan dediğim çok oldu daha 3 günden bile. davular, gitarlar tonlar acayip güzel ve hoş. çok vokalli şarkılarda olduğu gibi bütün sesleri ayırt edebiliyorsunuz. hele o acdc'nin tatlı gitar tonları çok hoş. daha önce üniversite yıllarında grubumuz varken kendimiz çalarkenki gibi bütün enstrümanlar tek tek ve net bi şekilde alabiliyorum, keyif alıyorum.

bunun yanında bass sesler çok yoğun değil, diğer deneyenler bu sebeple sesini pek beğenmeyebilir, fakat ben basa boğulmadan sesleri olduğu gibi duymak istediğimden hoşuma gitti. bassların azlığı davul çalarken de hissediliyor, ziller oldukça baskın ve güzel geliyor, hatta bazen fazla baskın olabiliyor. bir haftalık açılma süresi varmış ondan sonra durum değişebilir, bilemiyorum gerçi 3 günden bile seslerin açıldığı fark edilebiliyor.

plastik parçaları fena değil, kulaklığın 90 derece dönüyor olması enteresan. bazen hangi yönün düz olduğu karışabiliyor, dikkatli kullanıp kırmamak lazım.

özetle, paranız varsa eminim çok daha iyileri vardır. fakat 80$ mertebesinde oldukça hoş bir cihaz. müzik sizin için önemliyse sizi memnun edecektir.