şükela:  tümü | bugün
 • en genel anlamiyla denetim. gunumuzde ise bu kelime duyuldugunda sirketlerin muhasebe kayitlarinin uygun olup olmadiginin, sirketin karinin ne kadar dogru rapor edilip edilmediginin kontrolu dusunulur

  bu iste uzmanlasmis bi suru yabanci kokenli sirket vardir. odtu isletme mezunlarinin hayallerini susler bu sirketler
 • devletin ve vergi dairelerinin yapmakla yükümlü olduğu denetim işlemlerinin özel sektöre havale edilmiş hali. burada çalışanlar vergi memurlarına oranla daha güzel ve yakışıklı olurlar trendy dirler. ama output aynıdır.tüm batan, el konan veya hortumlanmış bankaların audit edildiğini ve hepsinin kayıtlarının gerçeğe uygun olduğunun tespiti bu audit şirketleri tarafından yapılmıştır.ama bddk çalışanları ve devlet güvenlik mahkemeleri nedense bu kanıda değildir.
 • sirketlerin mali tablolarini revize etme ve onlara mali danismanlik hizmeti vermektir.
 • herhangi bir is hakkinda soylenebilecek en kotu ne varsa*, onu alin, binle carpin*, audit hakkinda soylenebileceklerin yanina bile yaklasamazsiniz*...
  (bkz: bagimsiz denetim) (bkz: buyuk filmlerden buyuk replikler)
 • it gibi çalısılan ordan oraya sürüklenilen * kariyer basamaklari comez+palazlanmis comez+comez amiri olup, yonetici olana kadar bi bok para kazanamadiginiz, gireni bol, yandim anam diyip cikani daha bol meslek dali. bir audit sirketinde ortaklik payesini almis hirs kupu, kelimenin gercek anlamiyla iskolik bireye * denecek laf bulunamaz mekan usulca ama tuhaf bir saygiyla terk edilir.
 • bilgisayardaki kullanımı için (bkz: audit policy)
 • devletin yaptığı vergi denetimiyle karıştırılan denetim türü.

  devlet denetim taraftır, zira firmalardan sürekli yüksek vergiler talep eder, o bakımdan devletin işinin aslında özel sektör tarafından yapıldığı önermek bu konuyla ilgili olmamak anlamına gelir.

  lakin sistemin hem teorik hemde pratik sorunları çoktur. pratik sorunları, türkiye gibi profesyonelliğin her alanında taban yapmış olduğu bir ülkede haddinden çoktur.

  teorik sorunları ise sistemi yine sistemin içinden onunla ilişkileri kuvetli başka bir alt yapıyla denetlemek sakattır. ama teoriği boşverin, pragmatist olun.

  her neyse türkiye de smmm bu hizmeti verir, ama yerliler kalitesiz ve baştan savma hizmet vererek amaçları olan para kazanma hırslarını tatmin ederler.

  büyükler ki sanıldığı gibi uluslararası firmalar gerek çalıştırdıkları insan kalitesinin ortalamanın üstünde olması gerekse sayıca çok insanın çalışması kaliteyi yükseltir, bir de yabancı bilgi birikim transferi bu 4 firmayı diğerlerden ayırır.

  ama audit bir nevi doktorluk gibidir, sevenler bile 4-5 sene dayanır, cv de bulunsun diye girenler her saniye yandım, bittim edebiyatı yaparlar, o zamanda denir ki " kimse sizi zorla oraya koymadı."..
 • (bkz: murakıp)
 • (bkz: teftiş)