şükela:  tümü | bugün
 • o müstehzi bakış, o "senin tipine ..." duruşu, kalabalıkta tek başına dikilen bir die weisse rose adeta (mybsmdy 'ın vermiş olduğu linki ben de koyayım buraya). o duruşu hayatına da yansıtmış geç keşfedebildiğimiz august abimiz, yahudi bir kadınla evlenmiş, bu nedenle %99 olasılıkla mecburen üye yapıldığı partiden atılmış, hapislerde süründürülmüş, sonra cepheye gönderilmiş ve kendisinden haber alınamamış bir daha.
 • handsfree özelliği açık kalmış adam.
 • buraya kadar gelmişken; (bkz: sophie scholl)
 • cesaret ölümsüzlüğe götürür sözünün muhatabı olabilecek bir adam.
 • siyah beyaz bir fotoğraf. 1936 almanyası‘ndan: http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/…127_1326297029_n.jpg

  fotoğrafta bir insan seli var. hepsi de parmaklarını birleştirdikleri sağ ellerini ileriye doğru uzatmışlar. nazi selamı veriyorlar. ve o insan selinin ortasında bir kişi, sadece bir kişi kollarını kavuşturarak oturuyor. nazi selamı vermeyi reddeden o adamın adı august landmesser.

  o siyah beyaz fotoğrafın çekildiği 1936 yılında 26 yaşındaydı. 1931'de nazi partisi’ne üye olmuştu. ama 1935'te hitler rejimine meydan okuyarak yahudi kökenli 22 yaşındaki irma eckler ile evlenmişti. meydan okumuştu; çünkü nazi yasaları bir alman’ın bir yahudi ile evlenmesini kesinlikle yasaklamıştı. evliliği duyulur duyulmaz landmesser’i nazi partisi’nden ihraç ettiler. aldırmadı; ikinci kez meydan okudu: irma ile evliliğinden iki kız sahibi oldu. 1935'te ingrid geldi dünyaya, 1937'de ise irene

  august landmesser ve eşi irma eckler, 1938'de tutuklandılar. “alman ırkını kirletmek” suçundan mahkûm olup çalışma kamplarına gönderildiler. august landmesser 1941'de salıverildi ama hemen cepheye sevk edildi. sonra da bir daha ondan haber alan olmadı. irma eckler ise 1942'de çalışma kampında öldü.
 • http://tr.wikipedia.org/wiki/august_landmesser

  ***
  "august landmesser (d. 24 mayıs 1910 - ö. şubat 1944'te öldürüldüğü düşünülmektedir) almanya'nın hamburg kentinde blohm+voss tersanesinde işçi olarak çalışmaktaydı. 13 haziran 1936'da horst wessel adlı savaş gemisinin tanıtımının başlangıcında nazi selamı vermeyen tek insan olarak ünlenmiştir.[1]

  1931 yılında iş bulmak umuduyla katıldığı nazi partisi'nden (nsdap), 1935 senesinde nişanlanmış olduğu yahudi irma eckler nedeniyle partiden ihraç edilmiştir. 29 ekim 1935'de irmayla dünyaya getirdikleri kızları ingrid doğmuştur. 1937 senesinde danimarka'ya kaçmayı denedilerse de landmesser tutuklanmıştır, tutuklandığı bu tarihte eşinin yeni bir çocuk beklediği bilinmektedir. landmesser temmuz 1937'de nazilerin ırkçı kanunları altında kendi ırkına saygı duymamakla yargılanmış ve yükümlendirilmiştir. eşi irma eckler ise gestapo tarafından alıkonmuş ve 1938'de fuhlsbüttel adında bir hapishaneye atılmıştır. çocukları ingrid ve irene birbirlerinden ayrılmak zorunda kalmış, ingrid'in büyük annesiyle beraber yaşanamasına izin verilsene irene öncelikle yetimhaneye gönderilmiş daha sonra bir ailenin yanına besleme olarak verilmiştir. babaları august landmesser 19 ocak 1941 tarihinde serbest bırakılmıştır. daha sonrasında püst adında bir nakil şirketinde ustabaşı olarak çalışmaya başlamıştır.[2]. şubat 1944'de ise 999. fort piyade taburu tarafından cezaya çarptırılmak üzere bir taslakta adı geçirilmiş ve orada öldüğü fakat cesedinin bulunamadığı ilan edilmiştir, bu da august landmesserin muhtemelen öldürüldüğünün düşünülmesine yol açmıştır.

  1966'da kızı irene eckler tarafından "die vormundschaftsakte 1935–1958 : verfolgung einer familie wegen 'rassenschande'" ("the tutelage file 1935–1958: persecution of a family for 'dishonoring the race'") kitapları yayınlanmıştır. bu kitaplar hikayeleri dışında orijinal belgeleri ve annesinin yazmış olduğu mektupları da içermektedir."
 • kalabalıkta sevinçle nazi selamı verenler muhtemelen tarihe geçeceklerini ve büyük iş yaptıklarını düşünüyorlardı ancak tarih böyle bir şey işte. o kalabalıktan kimsenin adını bilmiyorken bu adamın adını biliyoruz.
 • yer yüzüne inip kullarının topluca aptallaşmasını kederle izlerken fotoğraflanmış bir tanrı havasında, ölümsüz, taşşaklı ve isyankâr bir alman.
 • tank man tarzi, got sahibi onurlu kisilik.