şükela:  tümü | bugün
  • cumhurbaşkanı tayyip erdoğan, ibn haldun üniversitesi açılışında konuşarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

auguste comte gibi sorunlu şahısların fikirleri kabul gördü'

burada şu tespiti de yapmak durumundayız. kimi şarkiyatçıların şimdiye kadar hiçbir ülkede, hiçbir insanın mukaddime gibi bir eser çıkarmamıştır diye tabir ettikleri ibn haldun'un eserleri hak ettiği değeri görememiştir. en basitinden auguste comte gibi sorunlu şahısların fikirleri kabul görürken, ibn haldun'u adeta mahkûm edilmiştir.

https://tr.sputniknews.com/…ni-haldun-universitesi/
  • "amak-ı hayal" kitabının yazarı şehbenderzade filibeli ahmet hilmi'nin "allah'ı inkar mümkün mü?" isimli kitabında auguste comte ile ilgili eleştirisi şu şekildedir: "comte, işe metafiziği reddederek başlıyor ancak en nihayetinde mefaizik yapmaya başlıyor." işin ilginç tarafı filibeli'nin eleştiriciliği ve eleştiriyi insanda şüpheyi körükleyen bir faaliyet olarak görmesi.

ed. eleştiriciliği doğru bulmayan filibeli olacaktı, comte yazmışım, düzelttim.

üşenmedim, yazdım: (#68282367)

ilginç auguste comte ile karşılaştırdığı adam da bir bilim insanı...

filibeli ahmet hilmi'nin görüşlerini büyük oranda benimsiyor olsam da bu ülkede bilimi ortadan kaldıran insan olarak tayip'in bu çıkışını bilime vurulmuş başka bir darbe olarak görüyor. diğer taraftan ibn-i haldun'u yüceltiyor olmasını destekliyorum. ancak en nihayetinde küçük insanlar kişileri normal insanlar olayları büyük insanlar fikirleri tartışırlar. ibn-i haldun'un hangi fikrine vakıf da bu lafları ediyor anlamıyorum.

son olarak: http://odatv.com/…ede-kim-yasakladi-2005171200.html
  • oha! "daha neler diyebilir? herhalde söyleyecek her şeyi bitti. yok artık bundan sonra bizi şaşırtması mümkün değil" diyoruz ama herif yine bizi şaşkınlıklara sürüklüyor. nasıl yapıyor acaba?

kendisi comte'un yazdıklarından bir sayfa metin okuduysa ben de bir şey bilmiyorum. ha bu arada ibn-i haldun diyor alternatif olarak ama onu da okumamıştır. bu adamları okuyan birisi böyle olmaz çünkü.

"ey weber, ey comte, eeeeeğy giddens! siz kimsiniz yea" çığlıkları ile sosyolojinin kuramsal yapısının kökten dönüşeceği yeni bir döneme giriyoruz.

edit: aktroller ısırarla mesaj atıyor. "sen okudun mu comte'u diye" tabi ki okudum. herkesi kendiniz gibi cahil mi sanıyorsunuz? şimdi burada ben dahil herkes tiye aldı meseleyi. ciddi birkaç şey söylemek gerekirse. comte, pozitivizmin ve sosyolojinin kurucusudur. çağdaş batı epistemolojisinde doğa bilimlerini taklit ederek ortaya çıkan sosyal bilimlerin kurumsallaşmasını sağlamıştır. rasyonalizme inanır ve sanayi devrimi sonrası avrupa kentinin şekillenmesi için fikirler üretmiştir. comteçu sosyolojide allah, cin, şeytan gibi gerçekte olmayan insan kurgusu güçlerin varlığına dair inançlara yer yoktur. comte, osmanlı'ya da bir mektup yazar zamanında. fikirlerinin en iyi uygulanabileceği yerin türkiye olduğunu belirtir. ama bizimkiler pek umursamaz. comte bizde 150 yıldır üniversitelerde okutuluyor fakat gerçek saygınlığını özellikle 2. meşrutiyet sonrası kazanmış ve cumhuriyetin ilanı ile birlikte zirve yapmıştır türk entelijansiyasında. özellikle 30'lu yıllarda türkiye'de esen harika pozitivist cereyanın kaynağıdır kendisi. islamcı yobazlar comteçu gelenekten dinci geleneğe atlamak istiyorlar ve artık modern kentlerin kurgusunu pozitivist sosyologlardan alıp yobaz ilahiyatçılara devrediyorlar. tayyip'in eline tutuşturulan kağıtta comte isminin geçmesinin altında yatan sebep budur. yani comte demek, çağdaşlık demektir, akıl demektir. comte'a saldırmak aslında mayasında akıl ve çağdaşlık bulunan atatürkçülük fikrine ve onun üretiği çağdaş türkiye cumhuriyeti'ne saldırmaktır. adamların dertleri çağdaşlıkla, akılla. ayrıca ibn-i haldun ile comte'un alakası yoktur. bunu birinci sınıf sosyoloji bebeleri bile bilir. üstelik haldun, darwin'den yüzyıllar önce evrimden bahsetmiştir. yani islamcı yobazların bugün türk eğitim sisteminde yasakladıkları evrimden bahsediyorum. yani metni yazan kişi yalan yanlış comte'dan haberdar ama bizde bu var diye çıkardığı isim çok alakasız. ibn-i haldun'u gerçekten okusalar ondan da nefret ederlerdi. cahiller sizi ya.
  • cumhurbaskinin comte'u bilip bilmedigini geciyorum, konusma yaptigi universitede comte'u ve fikirlerini bilen kisi sayisinin buyuk ihtimal ya 0 ya 1-2 kisi oldugu gercegi var.

herhalde danismanlardan biri biraz sov yapayim zaten kimse neden bahsettigimizi anlamayacak comte momte derken alkisi toplariz dedi.

yuru be baskan.
  • aslında en büyük sorun tam olarak bu. entelektüel değilsin, kitap okumadığın gibi okumamayı normal gösteren açıklamaların mevcut. hal böyle olunca danışmanlarına bağlı kalmak zorundasın. ibni haldun gibi müthiş bir aydını övmek için elinde yüzlerce veri, kurulacak onlarca cümle var ama sen fikri düşünce yapın, entelektüel yetersizliği, siyasal çıkmazın ve çapsız danışmanlarının neticesinde olayı yine kendi sığ seviyene indirgeyip onu övmek için aguste comte'yi yermeyi tercih ediyorsun. çünkü siyah iyiyse beyaz mutlaka kötü olmalı sizin dünyanızda. ara renklere yer yok, aynı anda 2 doğru olamaz. doğru tek ve bana ait olandır! kaldı ki bu ülkede mukaddime daha az ilgi gördü, pozitivizm ilmihali daha çok desteklendi dedirtecek bir durum da yok aksine comte baskısı yenilenmezken mukaddime meb tarafından hep desteklenmiş. yine kaldı ki durum aksine olmuş olsun 2002 den beri tek başına iktidarda olan chp mi? yav bu comte sana ne etti? gençlik kolları durkheim'in askerleriyiz, saint simon'un götünün kılıyık diye sokağa çıkacak mı?
  • (bkz: öküz kont)
  • - bidibidi bidibidd (kim lan bu agustus?, gene kim yazdı bunu??)

+ bidi biidibidiii bidd (agusto dedi ama o kim ki? kesin chp`lidir.. evet)
  • comte kim desen kont var ya kont adnan der. o yüzden geçiniz aşırı entelektüel cumhurbaşkanımızdan inciler devam ediyor..
  • hayatında comte okumamış, zaten okusa da anlayamayacak birinin ettiği laf.

peki nereden çıktı bu comte? çok açık. bunların camiasında atatürk'ün en çok comte'un pozitivizminden etkilendiği ve yalnız onun düşüncelerini tatbik ettiği gibi uyduruk bir ezber vardır (ki atatürk'ün fikir dünyası çok daha geniştir). papağan gibi bunu tekrar edip dururlar, açıp iki satır bir şey okumazlar. zaten kendisi de konuşmasının devamında "yasakçı, baskıcı jakoben" gibi laflar ederek bunu tasdik etmiş.

dolayısıyla bunların ilgilendiği şey felsefi tartışmalar falan değil (ki zaten buna çapları da yetmez), bilmedikleri bir şey üzerinden de olsa cumhuriyet'e saldırmak. daha önce bilimsel antropolojik çalışmalara saldırdıkları gibi burada da böyle rezil oluveriyorlar işte.