şükela:  tümü | bugün
 • orjinal sherlock holmes
  edgar allan poe'nun yarattigi insanustu zekayla donanmis dedektif
  morgue sokagi cinayelerini cozen deha
  parasiz kalmis eski bi aristokrat, egzantrik kisilik
  cagrisimlarin, ayrintilarin adami..
  iyi niyetli, saf, temkinli bi arkadasiyla yasiyor, dedektif romanlarinin en buyuk klisesinin ilk temsilcisi oluyor boylece..

  karanliga asik goth idolu o, gay oldugu da sizan dedikodular arasinda..
 • chevalier c auguste dupin'dır tam adı.
 • sherlock holmes karakterinin yaratılmasının etkisi yatsınamaz, lakin bay holmes'a göre "dupin çok aşağılık kompleksli bir insan" * *
 • "dupin'i kafamda ikiye bölmek hoşuma giderdi- biri, yaratıldığı gibi, herhangi bir insandı; öbürü ise bir çözümleyiciydi, bambaşka bir insan." e.a. poe (morgue sokağı cinayeti)
 • bir şeyi çözümleyebilmek için doğru soru "ne oldu?" değil, "daha önce olmayan ne oldu?"' der bu amca. morgue sokağı dışında bir cinayet hikayesini daha çözer*, ki bu hikaye fransa'da yaşanmış ve kayıtlara geçmiş gerçek bir vaka olup, poe yalnızca gazetelerden takip ederek cinayeti kendi kafasında kurgulamış, hikaye etmiş, kurgusunda dupin'e çözdürmüştür. henüz olay aydınlanmamışken, bilgiler ışığında sonrasını kurgulamış, hikayesindeki katile belli motiveler dahilinde belli işler yaptırmıştır. daha sonra olay aydınlandığında katil'in kimliğini tutturduğu gibi, eylemlerini de tutturmuştur. budur.
 • edgar allan poe tarafından yazılmış, olayları düşünerek çözen, çevresini algılayabilen, neden-sonuç ilişkilerini mükemmel bir biçimde kuran, zeki insan. bir dedektiften ziyade bir çözümlemeci ve bir gözlemci. öykülerini okuduğumda kendimi gerizekalı gibi hissetmeme de yol açar.
 • edgar allan poe'nin ürünü olan hak ettiği ünü kazanamamış dedektif

  bu dedektiflerin çift olarak gezme olayı
  hem psikolojiyi (hercule poirot) hem de fiziksel özellikleri (sherlock holmes) kullanması ile dedektifler tarihinde çoğu ilkin sahibi adamdır auguste dupin
  adını ilk olarak morgue sokağında cinayet'te duyarız..
  son derece enteresan bir finali olan bu öyküde çoğu yeteneğini konuşturur dupin
  biraz kibirli bir adamdır
  polisi biraz hakir görür , kendisinin de zekasının aşırı derecede farkındadır..

  edgar allan poe , dupin'de biraz kendini anlatmıştır.dupin de yaratıcısı gibi çoğu zaman bunalım gezen bir tiptir.
  ama işini layığıyla yapan
  ve çoğu polisiye roman okuyucusunun daha adını bile bilmediği bir dedektiftir...
 • ken parker'ın boston adlı macerasında parodisi yapılan dedektiflerden.

  aslında yaşadığı çağ ve ülke olarak gerçekten de ken parker'ın ortamlarına yakın düşen bir tek o gibi (belki biraz geç kalarak).

  görselleri
 • ılk polisiye roman karakteridir. yazari edgar allan poe dir. 1841 morgoue sokağı cinayetinde ortaya çıkmıştır. tüm dedektiflerin atası olarak kabul edilir. marie roget in sırrı ve çalınan mektup eserlerinde de yer bulmuştur.

  osmanlı da ise 40 yıl sonra 1882 yılında ahmet mithat efendi tarafından esrar i cinayet adlı polisiye roman yazılmıştır.
 • chevalier'dir kendisi