şükela:  tümü | bugün
 • rodin heykellerini yaratırken onlara şiddet uygular, kırıp dökermiş. kırılan parçalar yaratılış anındaki sancıyı simgelerken, ustanın kollarında kalan parçaysa garip bir şekilde çok canlı bir kadını tasvir edermis. rodinin kadın bedenini temsil ederken gösterdigi yakınlık ve şiddet, heykellerindeki gerçeklik duygusu bu parçalanmanın ürünüdür.

  rodinin hatunları ya sevişmeden hemen önceki ya da hemen sonraki halleriyle resmedilmiş gibidir. cinselliğini sanatına bu kadar yoğun yansıtması eleştirilip, sapıklıkla suçlanmışsa da bendeniz rodinin hatun tasviri heykellerindeki anatomik yapıya hayran olmanın yanında ruhsal şehvetperestlik hali içinde yaptığı çalışmalarla birebir yaratılışın özünü anlattığına inanırım
 • 1875te başladığı tunç çağı adlı heykelini 1877de sergiledi. amacı insan boyutlarında bir "çıplak" yapıp yeteneğini kanıtlamaktı. ancak heykelin bu derece canlı olmasına gelen eleştirilerden biri heykelin modelden kalıp alınarak dökülmüş olabileceğiydi. rodin bunu ağır bir suçlama ve hakaret olarak gördü. ayrıca büyük bir antik sanat koleksiyoncusudur. bu antik sanat tutkusunu canlandıran 1890lardaki yenilenme isteğidir.michelangelodan etkilenmiştir.
  (bkz: cehennemin kapısı)
 • her heykelinden 12 adet yapılmasına izin vermistir.heykellerini cekic kullanmadan kilden ufak boyutlarda yapıp asistanlarına buyutturmesi ile ünlüdür.bakırkoy ruh ve sinir hastalıkları hastanesindeki dusunen adam heykeli 2 hastanın eseridir lisanssız kopyadır ve bence en az orjinali kadar anlamlıdır.
 • camille claudel filmini seyrettikten sonra kendisine, "kapitalist pic, her tarafindan heykel fi$kirsa kac yazar, insan degilsin ki.." diye haykirmak istiyorum ama yapmiyorum sayin sözlük. ikisinin yasadiklarinin ne kadari gercek, ne kadari camille in paranoyasidir bilinmez. yine de bu ögüst roden hakkinda pek de iyi bir izlenim edinmedim. sanatina gececek olursak, herseyden önce bir düsünce adami kendisi. heykellerini yapmadan/yaptirmadan önce yillar süren arastirmalar yapiyor, sik sik da edebiyata basvuruyor. okuyor, yaziyor, düsünüyor. öyküler yaziyor, heykellerinin karakterlerini ve kisiliklerini yaratiyor. onlara dramatik gerilimi, insan trajedisini, duyguların ve tutkuların yoğunluğunu katiyor. (tabi bunu ilk yapanin da kendisi olmadigini belirtmeden gecmeyelim) neyse, büyük sanatci oldugunu anlamak icin, cehennem kapilarina bakmak yeterlidir. komposisyondaki her bir figür ayri ve farkli bir duru$u, duyguyu tasvir eder.` :insana özgü`(bkz: tutku) (bkz: aci) (bkz: lanet)
 • on dört yaşında okulu bıraktı.. okumakta güçlük çekiyordu.. zor zahmet sayı sayıyordu.. her şeye rağmen eğitimsizliğine omuz silkip, "kelime yazma hataları, başka herkesin yaptığı resim yapma hatalarından daha kötü değil" diyen post-empresyonist heykeltraş.
 • fransiz heykeltras. dusunen adamin yaraticisi.
 • en ihtisamli ve buyuleyici eserleri "les portes de l'enfer" (cehennemin kapilari-dante'nin inferno'sundan esinlenmistir.) , "le penseur" (dusunen kisi),"le baiser" (opucuk),les bourgeois de calais(calais'li burjualar) olan unlu fransiz heykeltras.fotograf ve resim konusunda da 1 miktar eseri bulunmaktadir.
 • "a woman undressing is like the sun emerging through the clouds" demiş, 15 yıllık çilekeş sevgilisi camille claudel'e hayatındaki diğer kadınları tümüyle çıkaracağına dair hiçbir söz vermemiştir. camille de üzüntüsünü yenemeyip kendini temizliğe vuran kadın misali kendini heykele vurmuş, geçirdiği paranoya ve şizofreni nöbetlerinde muhteşem heykellerinin bir kısmına gerçekten de vurmuş, kırmış, yok etmiştir. rodin eski karısı rose beuret ve oğulları auguste eugene'in hatırları ve 18'lik modellerinin kaprisleriyle ürettikçe üretmiş, her ikisi de aşk, ihanet ve intikam üçgeni fırtınalı ilişkilerinde birbirlerini "sanat için" de kullanarak "iyi sanat büyük acılardan doğarmış" sözünü cümle aleme ispatlamışlardır.
 • "düsünen adam" ın dante'nin heykeli oldugu soylenir..
 • sevgilisi camille claudel'den araklamistir opucuk isimli heykelini. yada etkilesim... su dunyaya gelen en ruh hastasi insanlardan biridir. tanismak istemezdim kendisiyle nemelazim kafami falan koparir....