şükela:  tümü | bugün
 • bir kere birasını içtikten sonra dünya üzerinde hiç bir biradan keyif almadığım mekandır, ulan yapılır mıydı bu be...
 • aynı sokakta hemen çaprazında bulunan ve kat be kat daha meşhur olan hofbrauhaus'a gidilir genelde. eğlencelidir çünkü, daha büyüktür, tarihidir. birası da çok güzeldir, biraevlerinin o güzel taze bira tadı vardır. ancak bir kez olsun augustiner'e gidildiğinde birasının daha güzel olduğu farkedilir.

  bu tip biraevlerinde aynı isimli biranın bir sürü çeşidi olmasına rağmen içki kültürümün acizliğinden dolayı garsona en güzelinden getrmesini söylerim, kime göreyse. hofbrau ve augustinerbrau'nun en iyileri arasında yapılan karşılaştırmamdan augustiner galip gelmektedir. öyle ki, dresden'deki augustiner biraevi de aynı muhteşem lezzete sahiptir, birbirinden alakasız iki şehirde birayı aynı güzellikte nasıl tuttururlar anlamış değilim.

  sonuç olarak şu ana kadar içimini en muazzam bulduğum biradır kendileri, saygılarımı sunarım.
 • 1328 yılından beri bira üretimi yapan birahane. 2. dünya savaşı sırasında çok büyük hasarlar almasından dolayı, savaşın hemen ardından tekrar inşa edilmiş. ayrıca oktoberfest'te devasa bir çadırı bulunan birahanelerden biridir.
 • avrupa'da içtiğim en güzel birayı üretmiş birahanedir. gerçek bir ortaçağ havası vardır.
 • sanirim birada son nokta.
 • bu öyle bir piçtir ki, yıllarca, "olm gurbet elde millet bi efes'e hasret" diye dertlenen yeniyetmelerin dünyasını başına yıkar, 80 küsür cent'e alınır, her şeyle güzel gider, üzerindeki keşiş arkadaş ve dahi sayısız ödülleriyle insanı kâh güldürür, kâh ağlatır, kâh delirtir. çok güzel biradır be, mutlaka içilmelidir.
 • yurtdışına çıkma sebebi olacak kadar güzel biradır.
 • açıkara tattığım en başarılı biradır.

  münih'te deneme şansı buldum, şehrin diğer büyük baba biralarından farkını hemen hissediyorsunuz. gerçi bu demek olmuyor ki diğerleri kötü; bu iş tamamen damak zevki ve münih'in diğer biraları da canavar gibi açıkcası.

  oktoberfest 2013 döneminde bulunduğum için münih'te, şehirde bira fiyatları shoplarda bile normalden fazlaca pahalıydı. e öğrenci olarak oktorberfest alanında 10 euroya en fazla ne kadar bira içebilirsin? bu durum da insanı direk olarak bira otomatlarına yönlendiriyor. ama bira otomatlarını bu derece uyanmaya iten tek güç, benim için kesinlikle augustiner tadıdır.

  söylemeden geçemeyeceğim; augustiner weissbier, farklı tadıyla bizlerin pek de alışkın olmadığı bir bira. weissbier dediğim de koyu kıvamlı buğday birası. çılgınlar gibi denemenizi öneriyorum, ki ben denedikten sonra fulltime weissbier içmiştim. dayanamıyorsunuz.

  benim için münih'in en baba birasıdır augustiner
 • münih'in en eski birahanesi olan alman şaheseri. bir de almanya'da sokaklarda en çok içilen bira bu olsa gerek.genç yaşlı, hatta evsizler bile augustiner içiyor.

  http://birasevdasi.blogspot.com.tr/…birahanesi.html