şükela:  tümü | bugün
  • ugarte augusto pinochet.
    biz de ki zortinin kan kardeşi, yol göstericisi, vizyoneri.
    allende hükümetini ordunun başına geçtiğinin 18. gününde devirmiş, allendeyi ofisinde öldürtmüş 3 sene 180.000 kişiyi göz altına aldırmış, çoğunu david copperfield maharetiyle kaybettirmiş, ilüzyonist/devlet başkanıdır.
    1990 yılına kadar iktidara doyamamış, en sonunda halk oyuyla sktiri yiyince köşesinden olayları izlemeye koyulmuştur.
    hastalandığı için gittiği ingiltere de göz altına alınmış, maalesef kaybettirilememiştir.
  • bu arada 1990 yılında halk oyuyla sktiri yemişse de, o yıla gelesiye yine "halk oyuyla" iktidarda kalmıştır.
  • bugün itibariyle diktatör pinoceth şili'de evinde tutuklandı, ama bi boka yaramayacak..
  • pinochet iktidarda iken santiago sokaklarında şilili dilenciler $öyle seslenirm$: lütfen beyefendi bana yardim edin, ben bir sivilim"

edit: harf hataları

kaynak: eduardo galeano, kucaklaşmanın kitabı...
  • bir ara uluslararasi krize neden olmus eski sili diktatoru.yuzlu yaslarina merdiven dayamistir.
  • bulutsuzluk özlemi şarkılarından bıyığının douglas tipinde olduğu öğrenilir.
  • kendisinin ne denli iğrenç olduğunu söylemeyi sürekli ertelediğim insan.bu durumun nedeni torunu ile arkadaş olmamdır.aynı zamanda pinochet'nin 7 sülalesini tanımaya başladım 1998'den itibaren. bu iyi insanların hatırına kendisine olan kinim biraz azalmaya başlamıştır.
  • (bkz: pinochet)
  • ilginç bir şekilde yine bir 11 eylül günü, 11 eylül 1973'te darbe yapan kişi.
  • 1973 şili askeri darbesinde henry kissinger'la cia'le el ele hem beraber etnik temizliğe adamı..
    (bkz: tarih sizi affetmeyecek)