• küçüklüğünde annesi tarafından dilenmiş yanlış bir dilek sayesinde herkes tarafından çok sevilir hale dönüşen bir çocuğun kısa hikayesidir. karizması tavana vurmuş olan gifted çocuk kısa zamanda sevilmekten kafayı sıyırır, herkesin ona olan sevgisini abuse etmeye başlar. insanlar ise sesini çıkartmaz, aksine daha çok vermek isterler. anne olayın gerçek yüzünü bildiğinden kahrolur. olaylar gelişir. (bkz: hermann hesse)
 • gaius octavius.
  roma imparatorluğunda caesar'ın varisi ve halefi imparator.
  40 yıl iktidarda kalmıştır.
  kendini konsül seçtirmek konusunda adeta bir sihirbazdı.
 • hermann hesse'nin yabancı bir gezegenden tuhaf haberler adlı kitabında yer alan, lanetlenmiş isa şeklinde tanımladığım augustus adındaki çocuğun yanlış ve düşünülmeden istenmiş bir dilek yüzünden mahvolan hayatını anlatan imho etkileyici öykü
 • julius caesar'in olumunden sonra cikan kargasada marcus antonius ile muttefik olup caesar'in intikamini almislardir. ancak roma'nin yonetimini ele gecirmek icin ikisi arasinda kacinilmaz olarak baslayan mucadeleye actium adli yerde yapilan bir deniz savasi ile nokta konulmus, antonius ve muttefiki kleopatra kaybetmis ve intihari secmislerdir.

  tahta ciktiginda octavien olan adi augustus olarak degistirilmis, uzun ve mureffeh bir yasam surmus, roma'yi imar etmis, sevilen bir imparator olmustur. ahlakci birisidir, halkina ahlak ogutlemis ancak kendisi buna pek riayet etmemistir.

  omrunun son yillarinda roma sinirlarini genisletmek icin baslattigi sefer teutoburg ormani faciasi ile son bulmus, bu nedene buyuk uzuntu icinde olmustur. yerine tiberius gecmistir.
 • fables and reflections'ta bulunan bir sandman hikayesi.
 • nebula quann sharının ilk kılıç ustalarından , sarı saç-sakalla tipik bir iskandinav neanderthalı görünümünde olmasına rağmen , hazır cevap , sevimli ve akıllı-uslu tavırlarıyla aklı selim biri oldugunu ispatlamaya çalışmaktadır . noldor loncasının en yakın destekçilerinden ancak nasıl oluyorsa kati bir eşek kulak karşıtıdır . kimsenin onunla evlenmeyi kabul etmemesi üzerine "gm" lere soyad almak için para yedirdiği dedikoduları dolaşmaktadır . çatal-bıçak ile yemek masası ilişkisini hali hazırda kuramamasına rağmen bir yerlerde bir dükalığı yönettiği iddiasındadır ...
 • jaer gibi bir babadan nasıl çıktığını hala anlamadığım demokin karakter.
 • astrolojiyle kafayi yemis,bu sebeple donemin paralarinin arka yuzune kendi burcu olan oglak simgesini bastirmis roma imparatoru.
 • asıl adı gaius iulius caesar octavianus olan augustus, agorada top oynadığı esnada annesinin kendisini yemeğe çağırmak için seslenirken çatlayarak can vermesi sonucu ismini değiştirmiştir. gerçekçi olmayan ve tarihçiler tarafından kabul görmeyen bir diğer iddiaya göre ise, diğer triumvirleri safdışı edip tek adam olduktan sonra m.ö. 27 yılında tüm dinsel yetkileri eline geçirmiş ve augustus* unvanını almıştır. ilk roma imparatoru olan augustus, aynı zamanda yaşarken** tanrılaştırılarak adına tapınaklar yapılan ilk romalıdır.
 • m.ö. 27’de agrippa ile yedinci defa consulluğe seçilen ve bu görevi her yıl aralıksız m.ö. 23’e kadar devam eden octavianus, meslektaşı ile birlikte bütün yetkilerini senato ve halka bıraktıklarını ve artık özel yaşantılarına dönmek istediklerini bildirdiler. ancak, octavianus’un bu hareketi senatoyu çok duygulandırmıştı; kendisine duydukları şükranı ifade etmek üzere üç gün sonra ona augustus (kutsal) adını verdiler.

  http://www.angelfire.com/…istory/firstage/roma.html
hesabın var mı? giriş yap