şükela:  tümü | bugün
 • ankara hacı bayram camisinin yanıbaşında bulunan ve üzerinde, roma imparatorlarından birinin başardığı işleri anlattığı ve yaptığı harcamaları gösterdiği bir belgenin kazılı olduğu anıtın adı.
 • duvarinda, bulunmus latince yazitlarin en uzunu ve bircok goruse gore en ilginc ve onemli olaninin kazinmis oldugu tapinak. roma'nın ilk imparatoru olan augustus'un olumunden az once yazmis oldugu bu yazi, senato'da okunduktan sonra, roma'da dikili iki tunc sutun uzerine kazinmisti. diger bazi kopyalari da imparatorlugun diger eyaletlerinde cesitli tapinaklara koyulmustu, ki bu kopyalarin bilinenlerinin tamami anadolu'da bulunuyor.
 • agustos bocegi tapınagı olarak da gecer karıncanın yaptıgı lavukluktan sonra agustos bocegi kendisini dine imana verip aziz olmus onun adına da zamanın buyuksehir belediye baskanı bu tapınagı yaptırmıstır.ihalesinde nifak vardır ,ihanet vardır
 • augustus de morgan'ın bir zamanlar yaşadığı ev.
 • her gittiğimde ankara'da böylesi bi yapı görmekten dolayı içimde mutluluk uyandıran, yıkılmaya ve harap edilmeye terk edilmiş antik yapılardan biri.
 • roma imparatoru augustus adına m.s. 10 yılında inşa edilen tapınaktır. bizanslılar tarafından bir dönem kilise olarak kullanılmıştır.
 • bu tapinagin girisinde bulunan yazit icin (bkz: res gestae divi augusti)
 • bu tapınağın antik ankara silüetindeki yeri, dönemindeki sosyal anlamı ve önemi ile günümüz anıtkabir'inin karşılaştırmalı açıklamalarını öyle yapar ki suna güven, tekil yapıların onlarca mesajı nasıl barındırdıklarına hayret eder, anıtsal yapıların çok yönlülüğüyle sarhoş olursunuz. tapınak, anadolu'da oldukça sık rastlanan kutsal kabul edilen bir bölgenin sonraki dönemlerde de kutsallığını sürdürmesi geleneğinin en dikkat çekici örneklerinden biri.* pagan tapınağı ve üzerindeki frig dönemi kybele'ye ve ay tanrıçası men'e adanmış tapınakların izleri hala görülebilmekte ancak henüz kazı çalışmaları yapılabilmiş değil. sonraki dönemlerde yapının bir kiliseye çevrildiğini yine aynı dönemlerde dış sütunların alınarak ankara kalesinin yapımında kullanıldığını biliyoruz. 15.yy sonlarında tapınağın yanıbaşına benzer şekilde kitleleri peşinden sürüklemiş hacı bayram veli adına bir cami yapıldığı ve günümüzde bu iki yapının birbirine yaslandığı görülüyor. augustus'un ilk imparator olarak kendini bir kült olarak kabul ettirme çabası, özellikle kendi adını alan bu tapınakların en görkemlilerini yeni fethi olan anadolu topraklarında yapması kendinden sonra gelen imparatorların da benzer bir politika izlemelerine ön ayak olmuş, fethedilen yerlerde romalılaştırma bir devlet politikası haline dönüşmüştür.

  anadolu'da en çok bilineni ve sürekli kullanım gördüğü için en iyi durumda olanı ankara'daki augustus tapınağıdır. bunun yanında psidya bölgesinde (ısparta ve çevresi) iki şehirde de augustus tapınaklarının olduğu bilinir ve augustus'un yaptıklarını anlattığı -bir nevi politik günah çıkarma- metinin bir bölümüne de buralarda da rastlanır. ancak, ankara'daki tapınağı roma tarihi açısından bu denli önemli kılan unsur augustus'un yaptıklarını anlattığı metnin* neredeyse bütününün okunabildiği, roma'daki augustus tapınakları da dahil olmak üzere, tek tapınak oluşudur.
 • i. melih tarafından ziyaretinin yasaklandığı ve arka avlusunda aynı zamanda camininde arkasında yer alan bölümde bir havuz yaptırma heyecanında olduğu kulislerde söylenegelmekte. bu havuz yaratıcı havuz girişimi henüz pagan ve frig dönemi tapınaklarına dair kazı bile yapılmamışken sadece toprak altındaki kısmı değil zaten asit yağmurlarıyla ciddi bozulmalar gösteren mermer blokları da bir güzel risk altına sokacak.

  konuyla ilgili metin için: http://www.mimdap.org/w/?p=32212
 • i. melih'in yazıp yönettiği, kültür bakanlığı sponsorluğunda tapınakta sergilenen fantastik oyun için:
  (bkz: kuru havuz)