şükela:  tümü | bugün
 • migren krizleri baslamadan once kendini belli eden migren turu. gozunuzun onunde zig zag cizgiler, parlak noktalar gormeye baslarsiniz. arada bir gorusunuz bulaniklasir, kolda, bacakta ve hatta kafanizin arka tarafinda ciddi bir uyusma hissedersiniz. basiniz donmeye ve konusma guclugu cekmeye baslarsiniz.

  tahamul siniri sifirin altindadir. bu gibi belirtilerde hemen karanlik, sessiz ve kimsenin olmadigi bir yer aranir.
 • o abuk subuk zigzag görüntüleri yüzünden görüşümde en ufak bi bozuklukta (mesela güçlü bi ışığa baktıktan sora bi süre görünen şey) telaşlanmama sebep olur amanın migrenmi başlıyo diye.
  gerçekten migrense bi süre bu görüntüler görülür, görüntüler geçtikten sora da felaket halsiz hisseder insan kendini. pek baş ağrısı çekilmez.
  ben nedenini açlığa bağlıyodum.
 • agri gelmeden hemen once zigzaglara mutakip bir de flaslar cakar gozunuzun onunde ve dadadada kafanizin sag ya da sol arka taraflarindan birinden agri gelir, iri, kocaman govdesi ve umarsiz tavriyla... oyle kolay kolay asla gecmez, yeri gelir ananizi bile beller deyyus, yapacak bir sey yoktur aslen. hemen doktor tavsiyesi ilaclar ve mesajlarla ise baslanir, mutlak bir karanlik aranir itinayla ve en son hadise hastanede igne olmanizla sonuclanir, yoksa maazallah adami bayiltir, cenesini bile kitler. sinirden, stresten, sikintidan uzak olmak gerekir lakin ne mumkundur. mukadderat diyip, cilekes ahalisine uye olunur.*
 • bugün itibariyle nöroloji doktoru kişinin bana teşhisini koyduğu hastalık. gözün önünde zikzaklar, görme de zorlanma, tatlı bir baş ağrısı ve tüm gün kendini halsiz hissetme. önceleri gözüme çapak mı girdi acaba diye ovardım geçsin diye nerden bileyim arkadan sinirlerin sıkıştığını. ilginç şekilde zikzaklar büyüdükçe hilal şeklini alır ve gözün kenarından kaybolu verir.
 • bir kac saat sonra siddetli bas agrilarinizin baslayacagini bildiren isaretlerdir. gözunuzun önunde beyaz halkalar ucusmaya baslar ve denge sisteminiz bozulur. konusurken bazi sözcukleri secmede zorluk secersiniz.
 • adama bir anda kalk gidelim* dedirten korkunç migren türü. gözün önünde pırpır eden ışıklı şekiller, bazı keskin kokuların* bir anda mide bulantısı yapması üzerine "azcık şuraya uzanayım ben" diyip vücutta uyuşma nedeniyle olduğun yerde kalakalma, "ulan buraya kadar mıymış? ölüyor muyum yoksa? böyle mi olacaktı" duşunceleriyle yusuflama ve nihayetinde beyin damarlarım çatlıyor galiba dedirten o ağrı saplanır.

  yıl olmuş 2011: hala mağdurum ben mağdurum
 • agrisi sizisi degilde o gozun onundeki sekillerin insanda kusma istegi uyandirdigi (yada bana oyle oluyor sadece) hastalik yada lanet. ki bana kalirsa lanet.
 • ilk ataklarda bu konuda yeterince donanımlı olunmaması halinde, görüntüyü nereye odaklamaya çalışırsanız orda beyaz bir ışığın belirmesiyle sinir bozarak ve panik yaratarak etkisini arttıran migren türü. hele bir de kolda, yüzde, dilde uyuşmadan mustaripseniz fonda "yusuf yusuf" sesleriyle zibilyon tane düşünce geçer aklınızdan. son olarak kusmayla zirve yaptığınızı zannederseniz yanılırsınız, eğlence daha bir kaç saat daha devam edebilir.

  baş ağrısı genelde görmedeki bozukluktan sonra gelir, ama bir gelir pir gelir. bir de eğer ağrı öncesi uyuşma varsa genelde uyuşan tarafın zıttı tarafta baş ağrısı görülür ( sağ kol uyuştuysa sol şakakta ağrı gibi )

  bazen baş ağrısı görülmeyebilir veya görece hafiftir ama deneyimli bir migren hastası zaten görüntüdeki parazitler üzerine ilacını yutmuş olacaktır.

  atak esnasında asabiyet tavan yapabilir. alınmayınız, gücenmeyiniz, migren hastası yakınlarının bilgilerine
 • baş ağrısı aynen migren gibidir. tek farkı aura olması. aura dediğimiz şey de 5-20dk içinde artarak görülen fokal nörolojik semptomlardır ve 1 saat içinde kendiliğinden düzelir. aura bittikten 1 saat sonra da baş ağrısı başlar.