• migren krizleri baslamadan once kendini belli eden migren turu. gozunuzun onunde zig zag cizgiler, parlak noktalar gormeye baslarsiniz. arada bir gorusunuz bulaniklasir, kolda, bacakta ve hatta kafanizin arka tarafinda ciddi bir uyusma hissedersiniz. basiniz donmeye ve konusma guclugu cekmeye baslarsiniz.

tahamul siniri sifirin altindadir. bu gibi belirtilerde hemen karanlik, sessiz ve kimsenin olmadigi bir yer aranir.
  • daha önce hiç böyle olmamıştı, 10 gündür aurası ayrı kendisi ayrı olmak üzere hayatımın içine ediyor. biraz stresli bir dönemdeyim, aslında siz kıraathane dostlarıma karşı dürüst olmam gerekirse dev gibi stresli bir dönem yaşıyorum ama yıllardır benimle olan migrenimin bu dönemi fırsat bilmesi azıcık kalbimi kırdı. şerefsiz.
    belki de migren ayağına hakk'a yürüyorum ama vitrin baka baka yürüdüğüm için farkında değilim.
  • öncelikle; eğer bu hastalığa yakalandıysanız ve buraya bakacak güçteyseniz (olamazsınız. büyük olasılıkla bir yakınınız okuyor olabilir) korkmayın, beyin kanaması geçirmiyor(sunuz).
    evet, 20 dakika kadar önce baktığınız yerin yarısını ya göremediniz, ya o tarafta bir lazer gösterisi oldu, ya da sağ (belki de sol) gözünüz iç bükey bir ayna olmaya karar verdi veya odaklanmak ve okumak istediğiniz her şey yerin dibine doğru çekilerek sizden kaçıyor.

şimdi mide bulantısıyla birlikte hayatınızda hiç yaşamadığınız türden bir ağrıya hazır olun. öncelikle boynunuzu dik tutmak gibi anlamsız bir istekte olmayın. ve evet başınız şu an 23 kilo. 2 desibel bir sesi şu an 138 desibel şiddetinde duyuyorsunuz, ışık gözünüzden geçip beyninizin tüm hücrelerine dokunuyor, başınızın belli bölgelerinde uyuşma başladı ve göz kapaklarınızın ağırlığı toplamda 12 kilo civarında. endişelenmeyin, hala insansınız. eğer kusmayı başarabilen şanslılardansanız ağrınızın biraz daha azalma olasılığı var(mış.) şimdi kendinizi sessiz, ışıksız, insansız bir odaya kapatın ve uyumaya çalışın ( hayır, başınızı duvara vurduğunuzda ağrı geçmiyor, saçmalamayın.)

bu yaşadığınız ilk ataktı ve büyük ihtimalle sizi çok korkuttu. ama tek bir atak, bu karizmatik isimli hastalığa sahip olduğunuz anlamına gelmiyor. görme kaybının olduğu ya da olmadığı ağrılı bir kaç atak daha geçirdikten sonra tam olarak bu şerefe erişiliyor(!). atak sonrasında yaklaşık iki gün, bir gece öncesinin son dört saatini hatırlamayan ve bir parkta gözlerini açan insan kıvamında olabilirsiniz. (eğer vertigo sorununuz varsa, bu atak vertigonuzu da tetikleyebilir)
    elbette gerekli kontrolleri (mr vs.) mutlaka yaptırın. ve becerebiliyorsanız stres, yorgunluk ve üzüntüden uzak durmaya çalışın. geçici görme kaybını yaşadığınız an sinir bozucu olsa da, o bir haberci. doktorunuzun verdiği bir ilaçla bu ağrıyı şükür ki yalnızca ne olduğunu anlayamadığınız o ilk (ve umarım ki son) seferde yaşamış olacaksınız.
  • adama bir anda kalk gidelim* dedirten korkunç migren türü. gözün önünde pırpır eden ışıklı şekiller, bazı keskin kokuların* bir anda mide bulantısı yapması üzerine "azcık şuraya uzanayım ben" diyip vücutta uyuşma nedeniyle olduğun yerde kalakalma, "ulan buraya kadar mıymış? ölüyor muyum yoksa? böyle mi olacaktı" duşunceleriyle yusuflama ve nihayetinde beyin damarlarım çatlıyor galiba dedirten o ağrı saplanır.

yıl olmuş 2011: hala mağdurum ben mağdurum
  • agrisi sizisi degilde o gozun onundeki sekillerin insanda kusma istegi uyandirdigi (yada bana oyle oluyor sadece) hastalik yada lanet. ki bana kalirsa lanet.
  • o abuk subuk zigzag görüntüleri yüzünden görüşümde en ufak bi bozuklukta (mesela güçlü bi ışığa baktıktan sora bi süre görünen şey) telaşlanmama sebep olur amanın migrenmi başlıyo diye.
    gerçekten migrense bi süre bu görüntüler görülür, görüntüler geçtikten sora da felaket halsiz hisseder insan kendini. pek baş ağrısı çekilmez.
    ben nedenini açlığa bağlıyodum.
  • bir kac saat sonra siddetli bas agrilarinizin baslayacagini bildiren isaretlerdir. gözunuzun önunde beyaz halkalar ucusmaya baslar ve denge sisteminiz bozulur. konusurken bazi sözcukleri secmede zorluk secersiniz.
  • yaklaşık on beş yıl önce bedenimde incelenmedik damar, tespit edilmedik nöral hareket bırakmayan onlarca test yapıldıktan sonra auralı migren hastası olduğum anlaşıldı. tanıyı koyan nörolog da bu hastalıktan nasiplendiğinden, ataklarla birlikte gelen o korkunç duyu ve hareket kayıplarını geçirebilecek herhangi bir ilaç olmadığını, ancak her gün bir adet 100 miligramlık coraspin kullanmanın atakları geciktirdiği ve engellediğinin saptandığını söylemişti. böyle caf caflı bir adı olan bu tuhaf hastalığın, neredeyse bakkallarda bile bulunabilecek bir ilaçla bertaraf edilebileceğine hiç aklım kesmemişti açıkçası. lakin, on beş yıldır her gün bir adet coraspin alıyorum ve sadece yarım düzine çok hafif atak geçirdim. hastalığın adı ve semptomları girift olabilir, ama çaresi oldukça basit :)
  • göz, beyin uyuşukluğu ve konsantrasyon kaybı ile başlayacağını hissedersiniz. gözünüzün odaklandığı yerde ilk ışık noktası belirdiği an olay bitmiştir. odağın dışına yayılan zigzaglı ışıklardan 30-40 dk sonra dayanılmaz baş ağrılarına katlanmak zorunda kalırsınız. şu ana kadar 5-6 atak geçirdim ve neyin tetikleyebileceğini öğrenebilmek adına, atak gelmeden evvel yaptığım aktiviteleri kaydettim. tüm oklar kahveyi işaret ediyor. özellikle yoğun, aromalı kahveler. çok sevdiğim kahveyi bıraktığım şu son 3-4 aydır hiç bir atak geçirmedim. umarım sebep budur.
  • migrenin elçisidir. "geliyorum. olduğun yere uzan, ilacını al ya da ne olacağını beraber görelim" der.
hesabın var mı? giriş yap