şükela:  tümü | bugün soru sor
 • elizabeth barrett browning'in victorian age'de yaratılan kadın kavramını eleştirdiği şiiri.
 • (bkz: elizabeth barrett browning)'in verse novel (roman gibi yazılmış şiir türü) şeklinde yazmış olduğu şiirdir.

  ingiliz edebiyatında bir kadın yazarın, diğer bir kadın yazarı anlattığı ilk eserdir.

  burada elizabeth browning, 19.yy, victorian toplumunda ki kadın figürünü anlatmıştır.

  book 1 / book 2 / book 3 / book 4 / book 5 şeklinde chapter chapter ilerleyen şiir, ailesi ölmüş olan kadın karakterimiz, aurora'nın, italya'dan ingiltere'ye halasının yanına gelmesiyle başlar ve şair olmak için halasının yanından kaçmasıyla devam eder.

  book 1'de aurora'nın annesinin italyan, babasının bir ingiliz olduğunu, ve babasının ingiltere'de ki tüm sorumlulukları kız kardeşine bırakıp aurora'nın annesi için italya'ya gitiğini bu yüzden de halanın onlara kırgın olduğunu öğreniyoruz, aurora'nın anne babası ölünce, kız halasının yanına geliyor.

  kız ingiltere'ye adım atar atmaz öncelikle havayı yadırgar. italya'da ılık, akdeniz iklimine alışıktı; burası ise soğuk , yağışlı, gri bir atmosfere sahip; bu yüzden kendini bu ülkeye ait hissetmez.

  şiirin devamında, kız halası ile tanışır, soğuk bir tavırla karşılanan kız, bu evde mutlu olmaz; halasını gözlemledikçe onu 'cage-bird' (kafes içinde ki kuş) ; kendisini ise 'wild-bird' (yabani bir kuş) olarak betimler.

  halanın yaşadığı hayat, viktoria döneminde yaşayan tipik bir kadının hayatını anlatır bize. kiliseye giden, fakirler için hayır işlerinde bulunan, kitap okuma kulüplerine katılan, ama hiçbir şeyi sorgulamayan kendi için belirlenmiş hayatı yaşayan tipik bir viktorian kadınını. hala, aynı hayatı aurora içinde sunuyor, ona biraz müzik, biraz dans, biraz resim çizme dersleri aldırtıyor ama herşeyden çok az bilecek kadar bu eğitimler sürüyor , amaç kadın kocasıyla bir araya geldiğinde muhabbete dahil olabilecek kadar herşeyi bilsin ama kocasını sorgulayacak kadar hiçbirşeyi bilmesin. ve unutulmamalı ki bir kadının o dönemde en iyi bilmesi gereken şey 'ev işleri' olmalıdır; tüm bu sosyal kültürel aktiviteler yerine.

  kız bu evde hiç mutlu olamıyor, bu ülkeye de kendini ait hissedemiyor, kendini doğal yaşamından koparılmış olarak görüyor. ve en sonunda şair olmak için evden kaçıyor.
 • elizabeth barrett browning (6 mart 1806-29 haziran 1861) aurora leigh ve how do i love thee? şiirleriyle tanınıyor.