şükela:  tümü | bugün
  • ruhsal durumu duzeltici ve psikomotor aktiviteyi artirici ilac..genelde depresif hastalara verilir..
  • selektif olarak monoaminooksidaz a'yı reversible bir şekilde inhibe ederek beyin monoaminerjik nörotransmitter sistemini etkileyen bir anti depresandır.bu etkisi sonucu norepinefrin, dopamin ve serotonin metabolizması yavaşlar.disfori, bitkinlik, yaşama isteğinin kaybolması ve konsantrasyon yeteneğinin zayıflaması gibi semptomların giderilmesinde etkili olur.bu etkiler genelde ilk hafta içinde ortaya çıkar. sosyal fobi ile ilgili semptomları da giderir.sedatif özellikleri olmamasına rağmen çoğu hastada uyku kalitesini birkaç gün içinde düzeltir. dikkati bozmaz. kardiak toksisite gözlenmemiştir. anne sütüne çok az geçer. tam mental uyanıklık gerektiren aktivitelerde performans bozulması genel olarak beklenmez.bazı hastalarda tiramine aşırı duyarlılık görülebileceğinden yüksek miktarlarda tiramin içeren besinlerden aşırı miktarda yenmemelidir. tirotoksizkoz ve feokromositoma hastalarında hipertansif krize sebep olabileceğinden dikkatli olunmalıdır. hayvan deneylerinde fetusta herhangi bir riske yol açmamıştır ancak insan gebeliği ile ilgili yeterli çalışma yoktur. dekstrometomorfan içeren öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır, ciddi merkezi sinir sistemi reaksiyonlarına neden olabilir. suicide amaçlı tek başına alındığında fatal değildir.
  • selektif ve reversibl mao-a inhibitörüdür...
  • sosyal fobi,agorafobi gibi duygulanım bozukluklarının tedavisinde kullanılan yeni jenerasyon bir mao inhibitörü ilac.
  • hepsi bir yana alkolle alındığında da bir numarası yoktur.
  • doz ayarlaması en çok tartışılan ilaçlardan biri. işe yaramışken doktor tarafından dozajının arttırılmasına maruz kalınıp her şeyin başa sarması mümkündür. ayrıca bırakıldıktan sonra başka antidepresan kullanmaktan bir süreliğine de olsa kaçınılması gerektiği söylenegelir, aksi takdirde ölümcül boyuta varabilecek tehlikeler mevcuttur. kısacası gayet de tercih edilmeyesi bir ilaçtır, prozac gibi bişey de değildir öyle şak diye yazana şüpheyle bakmak lazım. daha çok sosyal fobide kullanıldığı söylenir ama bunu kullanmak durumunda kalan klasik depresyon hastaları da gördüm. yine de plasebodan öteye gidebilmiş bir ilaçtır, nette ufak bir araştırma bundan memnun kalan birçok insan olduğunu gösteriyor.*
  • (bkz: nardil)
  • (bkz: marsilid)
  • aşırı özgüvene neden olduğu da olur. şayet sizin asıl sorununuz güvensizlik,öz güven eksikliği değilse. ilacı bir süre içtim. olur olmaz insanlara kafa tutuyordum hatırladığım kadarıyla. terbiye,saygı dersi vermeler,şiddetle hak aramalar.kendini savunmalar ve nedense çok sinirli olmak bu ilacı içince. bir de baş dönmesi ve uğultular oluyor ilacı içtikten bir süre sonra. alışılıyor tabi. ama dozu iyi ayarlanırsa işe yarayan bir ilaç bence.
hesabın var mı? giriş yap