şükela:  tümü | bugün
29 entry daha
 • 6-2 milyon yıl arasını kapsayan dönemin homininaları, atalarımız. homininalardan orrorin ve sahelanthropus, ve hominina türünün akrabası olan panina, bu dönem itibariyle artık daha az önem taşırken, australopithecina fosilleri bu dönemlerde belirmeye başlar.

  afrika'dan yüzlerce fosili günümüze ulaşmış australopithecusların ortak yanı, iki ayak üzerinde yürümüş olmalarıydı ki temelde bu yüzden hominina deriz. iki ayaklılığın, yani bipedalizmin ne zaman ve nasıl başlayıp da bize kadar ulaştığına dair tartışmalar sürmektedir. kimileri, ilk önce beynimizin büyüdüğünü, bunun sonucu olarak da ayağa kalktığımızı iddia eder. bu iddianın sahiplerine göre, beynimiz gelişmeden iki ayak üzerinde yürümeye karar vermiş olmamız mümkün değildir.

  son fosillerin gösterdiğine göre, iki ayaklılık 5.5 milyon önceye, büyük beyin de 2 milyon öncesine dayanmaktadır. yani arada, iki ayaklılığın 3.5 milyon yıl önde olduğu bir fark vardır: iki ayaklılık, beyinden önce gelişmiş olmalıdır. bizim beynimizin büyük olmasını da bu ayağa kalkışa bağlayanlar var. ayağa kalkmamız, ellere sahip olmamızı, böylece de alet kullanabilmemize neden olmuştur. alet kullanmanın sonucu olarak da yavaş yavaş beynimiz gelişmiştir.

  ilk australopithecuslar, yaklaşık 18 kg ağırlığında ve 1 metre uzunluğundaydılar. fosiller, afrika'dan gelmesine rağmen, çoğunlukla güney ve doğu afrika'yla sınırlıdır. lakin büyük ihtimalle afrika'nın her yerinde gayet yaygındılar.

  üyelerini şöyle verebiliriz:

  (bkz: australopithecus ardipithecus) - 5.5 milyon yıl önce.
  (bkz: australopithecus anamensis) - 4.2 milyon yıl önce.
  (bkz: australopithecus deyiremeda) - 3.4 milyon yıl önce.
  (bkz: australopithecus afarensis) - 3.2 milyon yıl önce.
  (bkz: australopithecus bahrelghazali) - 3 milyon yıl önce.
  (bkz: australopithecus africanus) - 2.7 milyon yıl önce.
  (bkz: australopithecus aethiopicus) - 2.5 milyon yıl önce.
  (bkz: australopithecus garhi) - 2.5 milyon yıl önce.
  (bkz: australopithecus boisei) - 2 milyon yıl önce.
  (bkz: australopithecus sediba) - 1.9 milyon yıl önce.
  (bkz: australopithecus robustus) - 1.5 milyon yıl önce.

  (orijinal entry tarihi 2017'dir, ona göre buna göre)