şükela:  tümü | bugün
 • ırkçılık yapmak için yeterli veriyi sağladıkları da iddia edilir. şimdi efendim nereden çıktı bu ırkçılık derseniz, kafatası hacmi ile düşünsel yetenek arasında ilişki olduğunu düşünmektendir. balina ya da filin bizden zeki olmamasına rağmen daha büyük beyin taşıdıkları bir gerçektir. e nedir? insanlar sürekli bir diğer grubu zeki olmamakla suçlarlar. dar kafatasına sahip avrupalılar * * kendilerini hep asyalılardan * * üstün görmüştür. atalarımızın savaşta attıkları naraları götünden anlayıp barbar demişlerdir. yok efendim neymiş, bar bar bar diye bağırmışız. yalan.

  birleşik devletler'de süper zeki afrika kökenli insanlar da var. asya kökenli insanlar da var. bir sınama yapmışlar. asyalılar daha zeki çıkmış. * e güzel kardeşim. sen gel o sınamayı yurdumda gerçekleştir. aynı kandan olan insanların bir kısmının gerizekalı derecesinde hala oy sandığında süleyman demirel aramasına ne diyeceksin?

  zeka eğitim olayıdır. australopithecus bireyi bugün okul olsa, devam etse, kötü not alırdı belki. ama dal yontmakla değil kaldıraç yapmakla uğraşıyor olurdu.

  içimizdeki australopithecus'lara ithafen.
 • - o önündeki kabarıklık ne senin bakiim???

  - evrim geçirdim ben lucyciğim homo erectus oldum...

  - hadi ordan.. daha homo habilis bile olmadık.. sen yine gölde yıkanan dişi maymunları seyrettin di mi.. kör olmayasıca!!!
 • latince guney* ve yunanca maymun** kelimelerinden olusmustur. onemlidir cunku insana dogru olan evrimde hala maymun ozellikleri tasiyan bir fosildir. 450 cm³'tur beyin hacimleri. cok guzel manti acarlardi.
 • "australopithecus" = "güney maymunu" (fosilleri güney afrika'da bulundugu için...) bunlarin bi de "a. robustus", "a. afarensis" gibi alt kollari vardir ki, aralarindaki farklar nedir, bilemeyecem, yazamayacam...
 • tüm alt türleri insanın atası değildir, boisei, robustus gibi türler zeka gelişimi yerine güçlü çene ve kaslı vücut gelişimine dönmüş, günümüz insansımaymunlarının atası olmuşken bir kısmının (afarensis) soyu tükenmiş, africanus ise afrika'da dolanmış, bir yandan da insana doğru evrimine devam etmiştir. 1 metre civarındaki boyları, maymunlarınkine benzer gırtlak yapıları, küçük beyinleriyle australopitheci insana gerçekten fazla benzememekteydiler. ancak ilk önemli aşamayı kaydetmiş, yerde yaşamaya başlamış, kollektif bipedallıktan absolut bipedallığa geçmişler, karmaşık bir sosyal strüktür kurmuşlar ve alet kullanımına başlamışlardı.
 • yaklaşık 4.2 milyon yıl önce ortalıkta görünmeye başlamış canlılar. ondan önce 7-4.4 milyona kadar uzanan bir süreçte ape(büyük maymunlar)-hominin geçiş türleri yeryüzünde görülmüştür. 7 milyon yıl öncesinde ise sadece şempanze ve insanın ortak atasının yaşamış olduğu bilinmekte. bunu bir belirtmiş olalım çünkü direkt olarak şempanzeden homininlere geçiş söz konusu değil.

  australopithecuslar, narin yapılı (a. grasil) ve iri yapılı(paranthropus) olmak üzere iki ayrı gruba ayrılır. ve bu iki grubun arasında da bariz farklılıklar oluşmaya başlar. iri yapılıların elmacık kemikleri, kaş kemerleri çiğnemeye bağlı olarak çok daha belirgindir. çünkü tamamen vejetaryendirler ve dişleri bu yüzden insana nazaran çok daha iridir. bu iri tiplerde(paranthropus) herhangi bir kültür ve alet yapımı yoktur. bu bir dezavantajdır. zaten paranthropuslar(iri olanlar) 3.5-2 milyon yıl önce homolarla herhangi bir bağlantı kurmadan dünya üzerinden yok olmuşlardır. fakat narin yapılı australopithecusların(a. anamensis, a. aferensis*, a. garhi, a. africanus) kesin olarak bilinemese de homolarla bir bağlantısı olduğu düşünülmektedir.

  narin yapılı australopithecuslarda yüzdeki belirgin kemikler daha yumuşak bir geçiş halini alır. küçük memelileri de avlayıp beslendikleri ve leş yedikleri düşünülmektedir. aynı zamanda bu demin saydığım türlerin bazılarında standart sivri taş aletler ve kültür yapımı görülmektedir. bu da çok iyi bir avantaj.

  genel olarak australopithecusların en önemli özellikleri iki ayak üzerinde durabilmeleridir. ağaçtan tam olarak ayrılmamalarına rağmen iki ayak üstünde yürüyüp koşabiliyorlardı. ağaç yaşamını ise tam olarak terk etmemelerine kanıt olarak ayak başparmaklarının diğerlerine paralel olarak uzanmaması, hala biraz ayrık durması gösterilir. aynı zamanda elleri de tamamen düz değil, yine dal tutacak şekilde biraz daha eğimlidir. yani ağaç yaşamı henüz terk edilmemiştir, bu özellik sadece homo cinsinde %100 olarak ortaya çıkacaktır.

  şempanzelerin aksine, ama insanınkine benzer şekilde, dıştan içe doğru eğik bir açıyla inen bir uyluk kemiğine sahip oldukları görülür. çünkü australopithecuslar ve homolar iki ayak üzerinde durdukları için kalçaya fazladan yük binmektedir. fakat şempanzeler ve diğer iri maymunlar 4 ayak üstünde hareket ettikleri ve dolayısıyla yük hafifletildiği için böyle bir durum yoktur. uyluk kemikleri düz olarak iner.
  insana doğru gidildikçe üstüne yük binen pelvis biraz daha genişlemiştir. bu da büyük beyinli yavruların doğumuna(en azından insanda, çünkü australopithecusların beyin hacmi homo sapiensin beyin hacminin 1/3'üne denk gelir) zemin hazırlamış olur. bu son noktayı tam olarak bilmiyorum ve yanlışım varsa düzeltilmesini rica ediyorum.

  düzeltme: yine eksik kelime
 • paleolitik çağ'da yani bundan 3,5 milyon yıl önce yaşamış canlılardır.

  ormanda yaşayan primatların ki primatlar 4 ayakları üzerinde dolaşırlarmış, ormandaki hayvanlar arasındaki egemenlik savaşına katılmayı gözlerinin yememesi, ormandan kaçmaları ve savanlarda yaşamaya başlamaları ile artık 2 ayakları üzerinde dolaşmayı başarmaları sonucu ortaya çıkmış bir türdür.

  ayrıca
  bu tür zatı alime meksika yemeği kazandırmıştır...

  (ara: iddia)
 • yillar yillar once, dunya tek bi kara parcasi barindirir, avustralya da guney afrika'ya yapisikken ilk once simdi avustralya adi verilen yerde ortaya cikan ama ordaki (bkz: aborigini)lerin onlari kayalardan kaziyip yemesi sonucu nesilleri tukenen, sonra simdiki guney afrika'da yeniden hortlayan (bkz: hortlamak) bi hominid fosili..
 • 350 ile 600 cm³ arasında değişen beyin hacimlerine ve 32 adet dişe sahipler ve en önemlisi alet kullanmaya başlayan ilk hominidler bunlardır.. üçe ayrılırlar:
  (bkz: australopithecus afarensis)
  (bkz: australopithecus robustus)
  (bkz: australopithecus africanus)
 • günümüzden yaklasık 4 milyon yıl önceden 1 milyon yıl öncesine dek olan dönemde afrika'da yasamıs insan benzeri canlılar.
  insanın atası olarak kabul edilirler. australopithekler bilinen en eski hominid fosilleridir.

  güneyli maymun olarak da isimlendirilen australopithekler, dik durmayı, ayakta yürümeyi ve basit tas aletler yapmayı basarmıslardır.
  olasılıkla basit tahta aletler de yaptıkları düsünülmektedir ancak bunlar varoldularsa da hiçbir iz bırakmadan kaybolmus olası aletlerdir.

  beyinleri modern insan beyninin %35i kadardır. boyları 1,20 ile 1,40 arasındadır.
  erkekler disilerden diğer hiçbir dönemde disi ile erkek arasında olmadığı kadar büyük bir farkla daha iridir. modern hominidlerde erkek-disi boyut farkı %15 oranında iken australopitheklerde bu oran %50 civarındadır.

  bu prototip insanlar sıcak ekvator ormanlarında, zorlayıcı bir barınma gereksinimi duymadan ve ates kullanmadan yasamıslardır.