şükela:  tümü | bugün
 • homo'ya dahil edilmeyen, insansı tür.

  evrim karşıtlarının kafalarında canlandırdığı ara geçiş formları vardır hani. tam olarak iki canlının arasında yer alsın isterler. işte australopithecus afarensis, kusursuza yakın bir biçimde, evrim karşıtlarının hayal ettiği ara geçiş formu tanımına uyuyor. insan olmadığı çok net. ama sanki insan gibi. tabii ki "bakın işte ara geçiş formu, evrimi ispatladım" saçmalığına girmeyeceğim. sonuçta evrime inanmak için ara geçiş formu arayışında olan ve bu ara geçiş formlarının tam da kendi kafasında canlandırdığı fantastiklikte olmasını bekleyen bir insana evrimi anlatmanın anlamı yok.

  donald johanson tarafından bu türe ait, 3,2 milyon yıllık bir fosil bulundu. kendisine lucy ismi verildi. ancak lucy, bir geç afarensis. 3,2 milyon yıl önce yaşamış. örneğin 3,9 milyon yıl önce yaşamış bir başka fosille kıyaslandığında ufak tefek farklılıklar görülebiliyor.(kendisi yine afrika'da bulunmuş bir başka fosil. zaten erken dönem insansılarının tamamı afrika'da yaşamıştı. bir adı vardır belki ancak ben bilmiyorum.) ancak richard dawkins'e göre bu farklılıklar, aynı anda yaşayan modern insanda bile mevcut. dolayısıyla o iki fosil kesinlikle aynı tür.

  bağlantılı olarak;
  (bkz: #45150453)
 • evrim ağacının ve diğer australopithecus'ların atasal formunu oluşturur. 4-2 milyon yıl evvel yaşamışlardır. boyları oldukça ufaktır. 1.20-1.40 arasında ve beyin hacimleri 350-500 cm³ civarındadır. bugünkü anlamda dik duramasalarda dik yürüdükleri tahmin ediliyor.
  kaş kemerleri oldukça belirgin ve elmacık kemikleri neredeyse kafam kadardır. (kafam da büyüktür ha)
 • ismindeki australopithecus, "güney primatı" anlamına gelmektedir.
 • kendisine lucy isminin verilmesi, iskeleti bulan antropologlarin o anda dinledikleri bir beatles sarkisi yüzündendir; lucy in the sky

  http://www.dailymotion.com/…ky-with-diamon_creation
 • "2 ayağı üzerinde yürüyen kuyruksuz maymun" da denebilir.
  en ünlüsü; (bkz: lucy)
 • bu türe ait, lucy'den 100.000 yıl daha eski bir insansı iskeleti bulunmuştur, ayrıntılı bilgi için buyrunuz,

  http://www.ntvmsnbc.com/news/385650.asp
 • 1974'te hadar, etiyopya'da rastlanan bir kısım ama yine de öncekilere oranla tama en yakın australopithecus iskeletinin -ki aslında fosilinin- 3,2 milyon yıllık olduğu anlaşılmış; böylece ayakta durabilen/yürüyebilen ilk hominid yani lucy bir beatles şarkısıyla eş zamanlı olarak bazı insanların gündemini işgal etmiştir.

  1978´de laetoli, tanzanya´da, 3.6 milyon yıl yaşında bir diğer hominidin fosillerinin yanında ayak izleri de bulunmuştur. timothy white, donald johanson “lucy” ve laetoli fosillerini australopithecus afarensis diye adlandırmışlar. ama afarensis adını neden seçtiklerine dair net bir açıklama yapmamışlardır.

  afarensis'in önceki hominidlere göre bedenine orantılı ancak normal insanınkinden daha uzun kolları vardır.

  bu konunun diğer ucu evrim tartışmalarına uzanır. çünkü a. afarensis, şimdiye ortaya çıkan buluntulara göre insanın en yakın atasıdır. buradan hareketle evrim teorisi tartışmalarında a. afarensis'in aslında dik duramadığı, yürüyemediği ve her şeyin --nedense bu aşamada-- yanılgı olduğu vs iddia edilir. yanılgı elbet olabilir. insan yanılabilir.

  hem zaten evrim bir şekilde devam etmektedir.

  (bkz: evrim teorisi)