şükela:  tümü | bugün
 • diğer australopithecus'lara göre daha narin yapılıdır. ortalama 1.30 boyunda ve 25 kilo ağırlığındadır. beyin kapasiteleri 500 cm³ civarındadır. arkaik yapılılarına göre* kemik yapıları oldukça narindir. yine elmacık kemikleri diğer australopithecuslar gibi büyüktür. (bkz: kafam kadar)
  http://www.modelli-anatomici.it/…es/s/images/s5.jpg
  bu da australopithecus africanus çocuğu:
  http://www.evolutionnyc.com/…ad/p_488301_513359.jpg
 • australopithecus fosillerinin en önemlileri, johannesburg yakınlarındaki sterkfontein'de yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır. burada bir müze ve de mağara bulunmaktadır. fosiller cradle of human kind isimli muze tarzi mekanda sergilenmektedir. müzede, 3.3 milyon yıl öncesine ait "little foot" ve 2.5 milyon yıl öncesine ait "mrs ples" diye anılan iki maymunun fosilleri vardır. özellikle "little foot" çok ilginçtir, çünkü hemen hemen tüm iskeleti görmek mümkündür. kazılara hala büyük titizlikle devam ediyorlarmış.
 • insana benzer hominidler olan austrolopithecus cinsinin altı türünden biri.
  ayakta yürüyen, küçük bir beyni olan ve ağaçlarda yaşayan bir tür olduğu düşünülüyor.

  bu türün otçul mu yoksa hepçil mi beslendiği konusunda bazı tartışmalar var.

  önceleri meyve ve yapraklarla beslendiği varsayılan a. africanus'un diş minesindeki karbon izotopları incelendiğinde, çok çeşitli bir beslenme şekilleri olduğu ortaya konmuş. üstelik dişlerinin aşınma biçimi de ot yiyenlerinkine benzemiyormuş. izotop jeoloğu paul koch'a göre bu insansılar, diğer etçiller gibi doğrudan avlanarak beslenmiyorlarmış fakat muhtemelen ölmüş ya da küçük boyutlu hayvanları yiyorlarmış. paleantropolog margaret schoeninger ise izotop verilerini kabul etse de, a. africanus'un etle beslendiği konusunda şüphe duymuş. bunun sebebi de şu: et yediği düşünülen ilk hominidlerin * daha küçük dişleri ve çiğneme kasları varmış, a. africanus'un büyük dişleri ve güçlü çenesinden dolayı etten ziyade fındık gibi kabuklularla beslendiğini düşünüyormuş.

  bu hominidler doğrudan atalarımız olmasa da, bizim soyumuzun anahtar özelliklerinden birine sahipler.

  onlar "özelleşmiş değil, uyum sağlamış hayvanlar."
 • 2.3 milyon yıl önce yaşamışlardır. güney afrika'da bulunmuşlardır.
  yarattıkları endüstri osteodontokeratik olarak adlandırılmaktadır. anatomik olarak homo cinsine en yakın türdür. alet üretimleri mevcut değildir. doğal malzemeleri kullanmışlardır.
  (bkz: bozkurt güvenç)
 • bu tür 2 milyon yıl önce yaşamıştır. homo türlerinden biyolojik, kültürel ve bilişsel olarak farklıdır.
 • insanlığın asya'da değil, afrika'da doğduğunun kanıtı. tam da darwin'in dediği gibi.
 • beyin hacmi şempanzeler ve diğer gelişmiş goril, orangutan, gibon gibi maymunlardan pek farklı olmasa da bazı özellikleriyle insana benzediği saptanan, maymun ve insan arasındaki köprü.
  beş yüz santimetre küplük beyniyle bu insanımsı, 30-20 milyon yıl kadar önceki doğa koşullarının değişmesi sonucu azalmaya başlayan tropikal ormanların dışındaki otluk bölgelerde yaşadığı, 120-150 cm. boyunda olduğu, iki ayakları üzerinde rahatça yürüyebildiği, yeni yaşam koşullarında sırf bedensel özellikleri dışında savunmak ve avlanmak için geliştirmek, kullanmak zorunda kaldığı bazı aletleri de yapabilmektedir.
  hatta bu aletlerin yardımıyla o güne değin alışılmışın dışında olan üretimde bulunma işini gerçekleştirdiği ve antropologlarca kemik-boynuz-diş kültürünü oluşturduğu saptanmıştır.
  çene yapısı şempanzeye oranla ufaktır. dengeyi sağlamak amacı olduğundan, arka kafa bölgesi de şempanzeye göre büyüktür ve beynin beden ağırlığına oranı diğer maymunlara göre fazladır.
 • kendileriyle gunes gazetesinin 1986 yilinda fasikul fasikul 6 ayda verip toplattigi "cagdas bilim ansiklopedisi" ile tanismistim. orada bunun gibi bir ara tur olarak "dryopithecus ramacus" da vardi, bak hala unutmamisim, hatirlatti. hafizasi guclu dinozor suserler de bi yoklasin kendilerini bakalim.

  yaa, bir zamanlar ulkede gazeteler vardi ve cok guzel seyler verirdi...
 • bulunmuş ilk australopithecus'tur. 1924'te raymond dart tarafından bulunan ilk fosil, 2.7 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen 5 yaşında bir çocuğa aittir. o dönemde bilinen en eski hominin fosili 500 bin yıl öncesini geçmiyordu. o yüzden, bulunan bu fosilin 2.7 milyon yıl öncesine tarihlenmesi epey olay olmuştur.