şükela:  tümü | bugün
 • keşfedildiğinde tür adı paranthropus iken keşfinden yaklaşık 10 yıl sonra australopithecus boisei olarak değiştirilmiş. robustus ve aethiopicus'ta da bu böyledir. çoğu yerde paranthropus olarak kaynak verilse de australopithecus olarak araştırıldığında daha çok veri elde ediliyor. bir de australopithecus türünün en gençlerindendir bu abiler. hominid sınıfından olduğundan dolayı, homolarla bağlantılıdır ve ucu bize kadar gelir. australopithecus boisei, zinjanthropus boisei olarak da geçiyor çoğu yerde. böyle olunca tabi araştırırken zilyon tane farklı tür var ve hepsi çok karışık gibi geliyor insana. en nihayetinde hepimiz insanız. ehe.
 • bi' kaç kez isim değişikliğine gidildiği doğrudur. son durumu veriyorum o halde: paranthropus boisei. isim değişikliğine neden, australopithecus sınıfıyla iddia edilen-var olduğu düşünülen ilişkisinin zaman içinde çürümesi gösterilebilir. boisei ve robustus türleri adı geçen tür ile gerek morfolojik gerekse beslenme şekilleri üzerinden farklılıklar taşımakta. bu şu demek oluyor, sapiens sapiens'in de dahil olduğu homo grubunun öncülü kabul edilen australopithecuslar ile ilişkisi olmayan ve bu nedenle günümüz insanı ile arasında doğrudan-düz bi' evrim çizgisi olmayan boisei yani nutcracker man, yine aynı şekilde sapiens sapiens ile kapalı bi' ilişkiye sahip. ol nedenle australopithecus harici bi' başka grubu yani paranthropus grubunu oluşturmuştur.

  science dergisinin ekim sayısında yeni bi' makale yayınlandı. bu makalenin taşıdığı iddialara göre bilinen beslenme şekli, ya da şöyle diyelim beslenme şekline dair geliştirdiğimiz varsayımlar kısmi değişikliğe uğradı. mütevazı bi' tarz ile bizi tekrar düşünmeye sevk etti:

  (bkz: http://www.sciencemag.org/…6-48d6-a8b7-e8fbf91fae39)

  genel kanıtlar ve değerlendirmeler, diş üzerindeki darbe izlerine ve izotop analizlerine dayanmakta:

  (bkz: http://www.colorado.edu/…911f4b91011269b2553a5.html)

  diş üstü analiz beslenme şekli için önemli ipuçları verir her türlü prehistorik dönem için. neolitik devir insanı için yıpranmış diş minesi bazalt taşında öğütülen ve primitif öğütme şekillerinden ötürü bi' kısmı bildiğin bazalt parçacıkları olan una delalettir örneğin.

  editos: imla.
 • antropoloji dersinin kandırıklı * sorusunun başrol oyuncusu.

  "meleketi nire?" diye sorulur, seçenekler arasına avustralya konur ve eller sıvazlanarak (gargamel mode on) beklenir.

  ama yer mi be hocam? yooo dostum yoooooo.

  antropoloji dersinden bir bu eleman bir de japonya'da nesli tükenmiş(?) olan kıllı elemanın olduğu resim kaldı zaten, gerisi yalan oldu.(16 yıl be ameke)

  öğrendim geldim: o elemanlar ainu imiş.