şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: out)
 • (bkz: a out)
 • (bkz: avurt)
 • lat. veya
 • türk televizyonlarının canlı maç yayınlarında çoğu zaman kullandıkları avusturya kısaltması.
 • tiyatro 0.2'nin yeni sezon oyunu.
  alper kul ve özgür özgülgün'ün kaleminden çıkmış, eyüp emre uçaray rejisi ile oynanıyor, beğeni topluyor.
  oyuncular: ferit kaya, erkan kolçak köstendil, taner ölmez, ihsan ceylan, sinan arslan, volkan çolpan, eren dinler, incinur daşdemir
  8-9-16-17-29-30 eylül’de ikinci kat’ta izlenebilirmiş.
 • 17 eylül 2011 akşamı ikincikat'ta izlediğim oyun. trajikomedi. (bi gıdım da aksiyon.)

  öncelikle konusu alışıldık değil: taraftar grubu. hani şu bildiğimiz ultrarslan, çarşı, gfb var ya onun gibi... ama oyunu anlamak ve oyundan keyif almak için futboldan anlamaya gerek yok. "gülmek, kafayı dağıtmak istiyorum" diyene de, "şöyle sosyolojik bi derinliği olsun, düşündürsün" diyene de şiddetle ve gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. konu seçimindeki cesaret ve ilk bakışta sığlık şüphesi uyandıran böyle bir konuda böyle nitelikli ve derinlikli bir iş çıkartıp altından kalkabilmek takdire şayan. (nası bi cümle oldu bu ya? işte bu cümle gibi "okumuş" bi hikaye değil. gayet "bitirim" bi hikaye. bitirimliğin dibini bulmuş bi hikaye. öyle gerçek.) gerçekçiliği şaşırtıcı derecede. özel tiyatrolara olan güvenimi pekiştirdi. sağlam bir senaryoya, kurguya ve dile sahip. öyle ki senaristler**in geçmişinde fanatiklikten de öte bir holiganlık olduğunu düşünüyorum.

  oyuncu seçimi isabetli olmuş (bi eleştirmen havası geliyo bana). bir oyuncu kadrosu bu kadar kusursuz bir oyun çıkartırsa marifet yönetmen*dedir diye düşünüyorum. tüm oyuncular çok iyiydi. ama iki tanesine vurgu yapmadan edemiyciim. erkan kolçak köstendil devleşmiş, taner ölmez'se "zor rollerin adamıyım dostum" dercesine göz kırpmış. (bravo taner! daha iyisini yapabilirsin dostum. erkan sen de daha iyisini yapabilirsin ama daha iyisi nasıl yapılır hiçbi fikrim yok. yıldızlı bravo!)

  --- spoiler ---

  sevgililerin telefonda konuşma sahnesi... dozunda bir sürreelliğin çok güzel kullanıldığı bir sahne... telefonda konuşurken gerçekten de aslında seven her kız uzanınca hayalinde başını sevgilisinin dizine koyar ve gerçekten de seven her adam aslında sevgilisinin saçını okşar. aşkın mesafe tanımadığını bu kadar güzel anlatan bir sahne daha önce hiç görmemiştim. bi de sanki, yönetmen mi senarist mi bilmiyorum, içinden "işte dipdibesiniz lan, dokunsanıza birbirinize" diyen seyirciyi kırmak istememiş. zaten bu da oyunun izleyiciye yaptığı son iyilik.

  zehir'in "oyuncak eşek"li hikayesi ızdırabımın ırzına geçti. o öğretmene çok pis küfürler ettim. zehir haklı beyler.

  sarı, ankesörlü telefonun ahizesini defalarca vurduğunda ses gelecek bir tertibat yapmak zor olmasa gerek. yapıverin yahu. daha güzel olur.

  son sahnede... (burayı okumayın oğlum. bak son sahneyle ilgil bi şey söyliycem. gidin başka yeri okuyun. o kadar da spoiler içine aldık, uyardık falan. daha napalım?) "malum karakter"in "malum fiil"i cebinden çıkardığı bir çift eldiveni giydikten sonra yapması daha uygun olur gibi geliyor bana. yine de siz bilirsiniz. (elimden geldiğince açık etmeden yazmaya çalıştım. umarım bok etmemişimdir.)

  --- spoiler ---

  son olarak, bu oyunu ortaya çıkarmak için kim neresini kullanmışsa orasına sağlık...
 • rusça futbol terimleri içinde bizdeki taç kelimesini karşılar. yani rusya' da aut derseniz bu taç demektir.
  eğer bizdeki aut kastedilecekse kaleden anlamına gelen atvarot denir
 • oyunun sayfasına buradan ulaşılabilir..

  http://www.facebook.com/pages/aut/191345040926825