şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bazı elektronik ölçüm cihazlarında tam sabit olmayan ya da olamayan değerin mantıklı bir ortalamasını alarak ekrana yansıtılmasını sağlayan, sizi not alırken maymun olmaktan kurtaran özellik.
 • yol bilgisayarı üzerinden sürekli kapalı seçilmediyse veya vites kolunun yanındaki düğmesinden özellikle kapatılmadıysa, kemeriniz takılı olarak seyahat ettiğiniz müddetçe devrede olan, sadece yokuş yukarı giderken değil, her durumda çalışan bir sistem. yokuş aşağı, yokuş yukarı, düz farketmiyor, araç vitesteyken frene basarak durdurduğunuzda auto hold devreye giriyor. siz gaza basmadıkça da araç tekrar hareket etmiyor. daha güzeli, viteste olan aracı durdurdunuz, auto hold devreye girdi, sonra boş vitese aldınız diyelim. yine hareket etmiyor. süper. bu anlattığım volkswagen'ın auto hold sistemi, muhtemeldir ki genel itibariyle aynıdır.
 • dsg şanzımanlı araçlarda neden bulunduğunu anlayamadığım hede.
 • dsg şanzımanlı araçlar bilinen otomatik vites gibi aracı tutmayıp yokuşta kaçırabildiğinden bulunan hede. özellikle elektromekanik park frenine sahip olan, bir diğer deyişle el freni olmayan araçlar için hayat kurtarıcı bir özelliktir, bu yüzden vw bu şekildeki araçlarda standart olarak bu donanımı sunar.
 • yokusta araba park etmeyi cinnete ceviren teknoloji. hill holder'dan bagimsiz mi bilmiyorum lakin emaneten kullandigim passat aracta yokusta park esnasinda dar alanda manevra yapmayi cehenneme ceviriyor. kendi aracim olan skoda'da hill holder var ama aracin yonunu ve durusunu tayin edip kafa asagi bakiyorsa geri viteste kafa yukari bakiyorsa bos ve ileri viteslerde devreye sokuyor otomatik tutmayi. yokus asagi park esnasinda gaza basmak zorunlulugu gibi bir absurtluge mahal vermiyor...
 • çok gıcık yönleri olan bir teknoloji. şahsen hiç sevmedim. ya da benim bilmediğim birşeyler var.
  park ederken kapatmak zorundasın çok saçma.
  yokuşta öndeki ile olan mesafeyi biraz açmak için geri salayım desen yok gitmez. geri takıp gaz vereceksin büyük saçmalık. hill hold da az bir bekleyip kontrollü olarak salabiliyorsun en azından.
  dur-kalk şeklindeki trafikte hafif eğimde arabayı ileri salamıyorsun gaza basıp hareket etmek lazım çok saçma. hem debriyaj baskısına, hem fren balatasına hem yakıta zarar.
  bu durumlardan dolayı standart olarak kapalı tutuyor büyük çoğunluk. yokuşta el ile açılan yokuş kalkış desteği haline gelince daha da saçma bir şey olmuş oluyor.
  hill hold bundan çok daha mantıklı hareket ediyor. aç kapat saçmalığı da yok. gerektiği zaman gerektiği kadar devreye giriyor. ileri gideceksen geri, geri gideceksen ileri kaçırmıyor. 7 farklı araçta denedim gayet başarılı (focus, c-max, rapid, astra, linea, superb, octavia)
  auto hold un sürekli tutması gerektiği yerde de el freni çekilsin bi zahmet.
  keşke bunun menüden değiştirilebilmesi mümkün olsa. renaultlarda limitleme mi? sabitleme mi? benzeri şekilde ah mi hh mi gibi bir seçenek olsa iyi olurmuş.
 • vw için konuşursak yokuş kalkış destek sisteminden fazlasıdır. abs/esp ünitesi üzerinden çalışır. yakıt tüketimini arttırdığı doğrudur. fren balatasına minumum zarar vererek kullanmak için kalkışların net olması gerekir. kalkış mı yapıyor / arabayı mı kaçırıyor diye arada bırakırsan hırç, gurç sesler olur. net olursan anlıyor, kullanılır, zevklidir.

  kaynak : http://en.volkswagen.com/…y/auto_hold_funktion.html
 • auto hold yokuş kalkış desteği ile karıştırılmamalıdır,

  auto hold - hareket halindeki aracı durdurduktan sonra fren pedalına basmanıza gerek kalmayan bir sistemdir.

  bir çok marka araçlarda bir buton yardımı ile açılıp kapanırken.

  mercedes te, araç durduktan sonra fren pedalına hafifçe bastırmanızdan sonra aktifleşir. (pek kullanışlı değil)

  buton ile aktifleştirilen hold fonksiyonunda aracin tamamen durması yeterlidir, siz bir daha gaz pedalina basana kadar araciniz hareket etmez
 • yakıt tüketimini artıran özellik. 100 km'de en az 0,6 litre etki ediyor.