*

şükela:  tümü | bugün
 • peugeot'un otomatik şanzıman olarak sattığı şanzımanın adı. tam otomatik* yahut cift kavramalı** değil otomatikleştirilişmiş şanzımandır.
 • peugeot 308 teknik özellikler broşürüne göre düz vitesten yarım litre az tüketim yapıyormuş. karma tüketimi de her ne kadar fabrika verisi de olsa yüz kilometrede dört litre gibi harika bir değer.
 • 80 km/h hıza çıktığınızda 6. vitese geçen şanzıman türü.
 • manuel moda almadan da direksiyondan elinizi ayırmadan vites büyütmeye/küçültmeye izin veren ve manuelden çok az da olsa daha az yakan 1.6 hdi 110hp lik motorla kombine olanına sahip olduğum, dsg şanzımana göre daha sarsıntılı vites geçişi olan ama daha az arıza yapan otomatikleştirilmiş ( robotize de deniyor ) şanzıman.
 • 2 yıldır kullandığım ve gayet memnun olduğum vites türü. çoğu zaman müdahale gerektirmeden üzerine düşeni yapıyor, nadiren direksiyon arkasındaki kulakçıklardan vites değiştiriyorum, o da çok lazım olduğundan değil ama işe yarıyor. vites geçişleri hissediliyor diye kötülüyorlar da, ya ne olacağdı, ne guzel devir artıyor, vites geçiyor, devir düşüyor biz de hissediyoruz bence gayet normal.
 • peugeot tarafından uzun süredir kullanılan yarı otomatik tek kavramalı şanzıman çeşidi.

  psa grubunun diğer üyesi olan citroen'deki ismi mcp'dir. vitesin değiştiği devir aralığı size ve yolun durumuna bağlı olarak bir bilgisayar tarafından belirleniyor. örneğin gaza fazla bastığınızda araba daha geç vites yükselterek hızlanmanıza imkan veriyor, eğer fazla basmıyorsanız gaza bu sefer de ekonomik bir kullanım için erken vites değiştiriyor. yokuşlu yollarda da üst vitese daha yüksek devirde geçerek boğulmayı engelliyor.

  şimdiye kadar herhangi bir kronik sorunla karşılaşılmayan bu şanzımanın bakım masrafı manuel ile aynı. ömrünü tamamladığı zaman debriyaj seti ve gerekirse volan değişimi ile sıfırlanması en büyük avantajı. ömür beklenildiği gibi kullanım alışkanlıklarına göre değişiyor, 100bin km sonrasında revizyona giren de var 200bin km boyunca hiç problem yaşamayan da.

  normal kullanımda hafif olan vites geçişlerindeki sarsma spor-agresif kullanımda artıyor. birkaç günlük kullanım sonrası kolayca alışmak ve bu konfor kaybını minimalize etmek mümkün. ama tam otomatik veya yarı otomatik çift kavramalı bir araçtan sonra ilk kez kullanıyorsanız çok kötü bir deneyim yaşamanız olası.

  şehir içinde, kullanıldığı aracın aynı modelinin manueline göre %10'a varan yakıt ekonomisi de sağlıyor.

  edit : imla
 • peugeot tarafından kullanılmış,tek kavramalı şanzıman.diğer tek kavramlı rakiplerine göre daha iyi,daha hızlı,daha ekonomiktir.kılasik debriyaj baskı balata sistemi mevcuttur.fakat düz vitese göre daha çabuk baskı balata yemektedir.tabi bunda kullanıcınında %50 payı vardır.

  50000 km de bitebilir,120000 km de gidebilir.
  baskı balata değişimi yaklaşık işçilik dahil özel serviste 2000 tl,yetkilide 3000 tl yi bulur.bu açıdan baktığında hiç de cazip gözükmemektedir.

  çok sıkışık trafikte araç kullananlar için maliyet açısından cazip değil,onun yerine 2000 cc tam otomatik araca binip bu parayı vergiye verin,hiç değilse sanayilerde canınız sıkılmasın.
 • citroen'deki adı bmp olan şanzıman.
 • 508'de 40 bin kilometrede kavramayı bitirmiş, yeni kavramaya serviste 750 tl'ye takılmıştır.
  bu durum çok şık olmasa da dsg'den yolda kalmış biri olarak buna da şükür diyebiliyorum. eski teknoloji olmasına rağmen dsg'ye göre az yakması da başka bir avuntum.