şükela:  tümü | bugün
  • 2010'da inventor fusion olarak yayımlanan programın 2012'de dönüştüğü şey. başta çok eksiği vardı ama anladığım kadarıyla autodesk bu programa çok önem veriyor ve geliştirmek için bayağı mesai harcıyor. sculpt özelliği, yıllık 300 usd gibi uygun subscription bedelleri ve bulut entegrasyonu düşünüldüğünde kısa vadede solidworks'e ciddi rakip olabilir.
  • (bkz: #54573671)
  • tasarımcı değilim. paint, fireworks, photoshop kullanmışlığım vardır. o da işimi görecek kadar. kesinlikle iddiaalı değilim lakin benim dahi kısa bir eğitimden sonra bir şeyler modelleyebilmemi sağlayan autodesk ürünü.

bununla aynı zaman diliminde 3ds max eğitimi de aldık.(göstermelik, ucundan azcık gösterdiler) 3ds max'deki karışıklık yok. daha sade daha derli toplu geldi.
  • autodesk'in solidworks'e rakip olarak ürettiği 3d modelleme programı. solidworks,rhino ve 3ds max gibi programların kullandığı birçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır. sürekli güncellenmekle beraber son kullanıcı yorumlarına göre yeni özellikler eklenmektedir. bünyesinde keyshot ayarında render motoru barındırması önemli bir özellik olmakla birlikte cloud render sistemi devrim niteliğindedir.
  • autodesk firmasının cad, cam ve fem analiz programı.

bireysel kullanıcıya ücretsiz olması ve şu an için kurumsal kullanıcılara; aylık ve yıllık olarak iki ayrı paket seçeneği sunulmasını yaygınlaşma hamlesi olarak düşünürsek, gelecekte benzer fiyat politikası ile piyasada söz sahibi olacağını düşünebiliriz.

tasarım ve analiz ile ilgili kişilerin bir göz atması gerek, oldukça pratik ve kullanışlı diyebilirim.
  • basit arayüzüyle kısa sürede kavrayıp modelleme yapabilmeye olanak veren program.

ama bunun asıl olayı bulut tabanlı çalışması. bir çalışmayı birden fazla kişi farklı platformlarda farklı yerlerden kullanabiliyor tasarlayıp düzenleyebiliyor.
  • üniversitedeki yoğun solidworks kullanımından yıllar sonra kullanmaya başladığım program. 3d printer alınca tanıştım kendisiyle. asıl önemli ve enteresan yanı, tam kapasite bir 3d modelleme programının startup-düşük gelirli kullanıcılar için ücretsiz olmasıdır. evet, her sene lisans yenileyerek ücretsiz kullanabiliyorsunuz. kendi adıma zaten lisans için koydukları geliri aşarsam, emeklilik hayalleri kurmaya başlarım.
  • hem sadeliği hem farklı kullanım ve amaca göre barındırdığı toollar bakımından en iyi uyum sağladığım modelleme programıdır.

daha önce denediklerimden 3d max başlangıç ve ileri seviyede adamı kanser ediyor.solidworks keza çok fazla bug veriyor ve tıkanıyor.rhinocerosda da surface gibi konularda iyi olmasına rağmen yetersiz.

mac os icin konuşuyorum rhinoda yaptığım eş değer bir model 500 mb yer kaplıyorken fusion 360da 35 mb yer kaplıyor ee yemede yanında yat..

cabası, animasyon,simulation ve 3d printer özelliklerinin acayip kolay olması..
  • über süper her şeyi içeren bir program olarak autodesk fusion 360 ı çıkardı. yalnız program hala yeni ve grift projelerde hata verdiği için sıkıntı çıkarıyor. (bizzat yaşadım, başka sorun yaşayanlar da olmuş) 360=rhino+tsplines+inventor programlarının birleşmiş hali gibi hatta hypershot benzeri basit bir render motoru da var galiba. kısacası autodesk bunu özellikle freelancer tasarımcılar için üretti ucuza bir programın içinde her şey olsun diye. denemeni öneririm ama tekrar belirteyim hala sıkıntılı diye duyuyorum.
  • uğraştığınız projedeki komponent sayısı fazlalaştıkça cozutan, internet hızınızda düşme varsa cloud sistemi çöken, offline bir kütüphanesi olmayan programdır.

fakat solidworks ile yada inventor ile kıyaslanmamalıdır. zaten rakip de değillerdir. f360 bu programların yanında amatör eğlendirebilir.

bunun üç ana nedenini yukarıda belirttim. bu nedenleri yaklaşık 1 yıllık bir tecrübe ile söylüyorum bu durumlarla inventor, solidworks yada catia'da karşılaşamazsınız. teferruatlı bir işim varsa virtual machinede windowsta kurulu inventor, solidworks yada catia'yı kullanıyorum inventor'ün ve catia'nın f360'ın çöktüğü durumlarda çöktüğüne daha hiç tanık olmadım.

bütün bunlara rağmen f360, katı modelleme, yüzey modelleme, iyi bir render motoru, kullanışlı cam modu, nastran altyapılı simülasyon modu barındıran all in one bir programdır ama daha çok yol kat etmesi gerek.

analiz simülasyon modu ve cam modu inventor ve inventor hsm altyapısına sahiptir. her modunun arayüzü ve kullanımı basittir, öğrenmesi kolaydır. inventorden ucuzdur, solid ve catia'ya göre bedavadır, ilk kez cad kullanan insanlara kendilerini iyi hissettirir tercih edilmesinin en önemli nedenleri bunlardır. sürekli güncellenmektedir ve gelecekte daha iyi bir hal alacaktır.